Култура и туризам
Среда, 01 Септември 2021 06:00    PDF Печати Е-пошта
СТРУШКИ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА - НАГРАДА ЗА МАРИЈА КУКУБАЈСКА, Времеплов - 1973

1mare1

Интервју, Наградените за наградите (Влада Урошевиќ, Петар Т. Бошковски, Пеги и Греам Рид, Глигор Поповски, Марија Кукубајска), СВП, Нова Македонија, стр. 7, 28 август, 1973                                                 

Повеќе...
 
Среда, 01 Септември 2021 05:53    PDF Печати Е-пошта
РЕЧНИЦИ ЗА БИОТЕХНИЧКИТЕ НАУКИ И КОМПЈУТЕРСКАТА ТЕРМИНОЛОГИЈА 11)

1dus12      1dus123 

  ДЕЛ ОД ТВОРЕШТВОТО НА СЛАВЕ КАТИН 

Повеќе...
 
Среда, 01 Септември 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛ ОД ИСТОРИСКИОТ РАЗВОЈ НА „ЗЕГИН“ – ФАРМАЦЕВСКИОТ БИСЕР HА МАКЕДОHИЈА(21)

1а12345

Компанијата ЗЕГИН е прва и најголема веледрогерија во Македонија која во 2019 година го одбележа јубилејот – 30. година од нејзиното дејствување. Веледрогеријата ЗЕГИН како основна дејност има внатрешна и надворешна трговија со лекови, медицински помагала, диететски, макробиотски и козметички производи.

Повеќе...
 
Среда, 01 Септември 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛ ОД НЕСРЕЌАТА НА ПРОГОНЕТИТЕ ДЕЦА – БЕГАЛЦИ (18)

1kul1231

Децата оделе во колона по еден, зад маjките-сурогати, држеjќи се еден со друг. Постарите деца ги тешеле помалите додека се движеле осамено. Под превезот на ноќта, тие молкум се движеле преку теренот, заобиколуваjќи ги отворените простори и постоjано биле потсетувани од нивните партизански водачи да бидат тивки.

Повеќе...
 
Среда, 25 Август 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
„АНГЛИСКО-МАКЕДОНИОТ ВЕТЕРИНАРЕН РЕЧНИК“ – ЗНАЧАЕН ПРИДОНЕС ВО ВЕТЕРИНАРНАТА НАУКА (10)

1ovc12

ДЕЛ ОД ТВОРЕШТВОТО НА СЛАВЕ КАТИН 

Повеќе...
 
Среда, 25 Август 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОБРАЗОВНИТЕ УСТАНОВИ ВО РУСИНОВО (20)

1ogr1

Одбележувањето на денот на Берово 23. август е од историско значење. А, историјата на еден народ е алка која ги сврзува генерациите и која го дава идентитетот на постоењето на едно населено место, на еден град, на една област, на една држава. Историјата е непрестаен чекор од времето и низ времето која носи и создава постоење и тежнеење кон она исконското и светото кое македонскиот народ го има наследено од предците кои се бореле за она во кое верувале, во слободата на Македонија. 

Повеќе...
 
Среда, 25 Август 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
СУДБИНАТА НА ПРОГОНЕТИТЕ ДЕЦА – БЕГАЛЦИ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА (17)

1lom12

Бил тоа мрачен пролетен ден на 25 март 1948 година, кога се започнало. Тоа бил ден исполнет со многу чувства, солзи и неизмерна тага за мајките и децата на западна Егеjска Македониjа. Тоа бил денот кога децата-бегалци заминале и за наjголемиот дел од нив тоа ќе биде за последен пат кога ги виделе своите сакани семејства и своите домови.

Повеќе...
 
Четврток, 19 Август 2021 21:07    PDF Печати Е-пошта
ПРЕОБРАЖЕНИЕ – НАЗАД КОН ИДНИНАТА И ПРЕДПРЕМИЕРА НА ХРИСТОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ

9019

Мозаик Преображение, 565 г. во манастирот посветен на Св. Катерина Александриска, на полуостровот Синај, изграден од македонскиот византиски император Јустинијан I (роден во с. Таор, Скопско)

Повеќе...
 
Среда, 18 Август 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА ОД 1939 ДО 1949 ГОДИНА (16)

1djor11Односите со Југoславиjа биле прекинати, а грчко-jугословенската граница била затворена. Комунистичката патиjа, која на Македонците им ветувала човекови пpaва и слободи, полека почнала да се дистанцира од своите определби. Наjголемиот дел од партизаните кои се бореле во битката за Лерин биле новорегрутирани и неискусни борци.

Повеќе...
 
Среда, 18 Август 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
МОНОГРАФИЈАТА ЗА СОБОРНИОТ ХРАМ „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО ТОРОНТО (9)

1903kat1

ДЕЛ ОД ТВОРЕШТВОТО НА СЛАВЕ КАТИН 

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Список на делегати за 17 Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе се одржи на 12.12.2021 во СЦ Јане Сандански во Скопје

Список на делегати за 17 Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе се одржи на 12.12.2021 во СЦ Јане Санданс...

Иселеници

News image

ЊУЈОРК – ГРАДОТ НА ЖИВЕЕЊЕТО НА Георги (ЏОРЏ) Томов - ДЕЛ (8)

Во метрополата Њујорк се издвојуваат, пристанишниот, тргов...

Фељтон

News image

ОПИС НА ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМАТА БИТКА КАЈ ГАВГАМЕЛА (11)

  Во ова продолжение за читателите ќе  претставиме дел од седмата глава &...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.