Култура и туризам
Среда, 28 Јуни 2017 03:01    PDF Печати Е-пошта
Во работилницата на мајстор Петре, Јанко првин работеше помошник

SavoKostadinovski-180Во работилницата на мајстор Петре, Јанко првин работеше помошни работи –потсредуваше, прередуваше, придржуваше, заделкуваше, застружуваше, потсекуваше, потоа ги засекуваше и ги дотеруваше летвите и штиците откако ќе му ги обележеше мајсторот и за неколку месеци стана вистински мајстор. Покрај мајстор Петре научи да прави столчиња, врати, прозорци, колевки, дури и ситна дрвена покуќнина. Имаше среќа што се погоди кај мајстор добар и по душа и по знаетот. Мајстор Петре имаше дребни деца, женска челад – две убави момичиња и немаше причина да си го прикрива знаетот. Јанко беше толку убаво прифатен што собичката зад работилницата мајсторот му ја отстапи за живеење.

Повеќе...
 
Среда, 28 Јуни 2017 03:00    PDF Печати Е-пошта
Поп Наум – Мали оџа - Преданија

ikoniПостојат повеќе преданија за Наум (Ноум) Попов, наречен Мали Оџа. Сепак до денес тоа е неразјаснета личност, како духовник, полиглот, остроумен и прониклив човек, но и човек со трагична судбина, жртва за сопственото село. Едно од многуте преданија за него е и следното.

Повеќе...
 
Среда, 21 Јуни 2017 03:51    PDF Печати Е-пошта
Ново дело на дипломатот Константин Дораковски

susulemenko-180Неодамна од печат излезе книга со драмски текстови под наслов „Шушулеменко“ од дипломатот Константин Дораковски. Тоа е дело на првиот македонски дипломат во Канада (в.д. генерален конзул на Република Македонија во Торонто, 1997-2001, како и прв македонски дипломат во Канбера, Австралија (2003-2006), а потоа повтороно  во Канада како министер советник во Амбасадата на РМ во Отава (2010-2013).

Повеќе...
 
Среда, 21 Јуни 2017 03:01    PDF Печати Е-пошта
Саво Костадиновски

SavoKostadinovski-180– Ова е нешто друго, Евдокијо! Јанко не оди преку мориња – рече Костадин.

Повеќе...
 
Среда, 14 Јуни 2017 08:38    PDF Печати Е-пошта
Такви пишувани абери ретко пристигнуваа во Ботуше и кога ќе се случеше тоа – сето село дознаваше

Zivot-za-Botuse predna-korica-180Откако поминаа неколку недели од враќањето од Америка и откако се принавикна на утрата, на денот и на ноќта во Ботуше, еден ден во селото за Костадина пристигна „книга“, како што го викаа писмото. Такви пишувани абери ретко пристигнуваа во Ботуше и кога ќе се случеше тоа – сето село дознаваше.

Повеќе...
 
Среда, 14 Јуни 2017 08:32    PDF Печати Е-пошта
Обид за создавање на еднинствен црковно - просветен центар за Македонија

bugarska-egzarhija-180Обидот за создавање на еднинствен црковно - просветен центар за Македонија бил направен од страна на Солунското граѓанство со цел зеднички да настапат пред Бугарската егзархија и да ги претстват своите потреби и проблеми но и да се спротистават на се` поголемото бугарско влијание во Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 14 Јуни 2017 08:25    PDF Печати Е-пошта
Борба на македонскиот народ против Цариградската патријаршија

Byzantine eagle-180Борбата против Цариградската патријаршија започнала во средината на 19 век, таа била водена од страна на населението во Македонија со цел да се отстрани црковната власт на Цариградска патријаршија која со себе го носела погрчувањето. Во текот на овие борби едно од главните барања било да се обнови некогашната Охридска архиепископија, а македонските епархии да подпаднат под нејзина јуриздикција, оваа борба во себе носела и национален карактер, бидејќи македонското граѓанство се стремело во македонски општини, наставата да се изведува на македонски народен јазик, а во црквите да се отстрани грчкиот јазик и да се замени со црковно - словенски.

Повеќе...
 
Среда, 07 Јуни 2017 16:00    PDF Печати Е-пошта
Св. Никола (с. Љубанци, скопско)

ljubanci1-180Во Република Македонија низ целата нејзина  територија, во средиштето на најубавите природни реткости и богатства, сместени се македонските цркви и манастири. На овие  простори, во близина на градовите, селските населби и високо по планините се наоѓаат прекрасни живи манастири (создадени од градителите пред повеќе векови), и денес се вистински духовни и вредни културни светилници околу кои се  повеќе се собира народ во потрага по исконските духовни и културни вредности.

Повеќе...
 
Среда, 07 Јуни 2017 15:35    PDF Печати Е-пошта
Преданија за Кузман Капидан

kuzman-kapidan-180Кузман Капидан бил родом од Дебрца. (Во Охрид повеќето веруваат дека Кузман бил родом од Старово или Поградец. Стефо Размо, стар чоек кој многу добро ги помни опишаните настани, не уверува дек Кузман бил дебрчанин, од некое село од Дебрца.

Повеќе...
 
Среда, 07 Јуни 2017 15:33    PDF Печати Е-пошта
САВО КОСТАДИНОВСКИ

SavoKostadinovski-180Најхрабрите мажи, и не само тие, туку сите на кои преку глава им било слугувањето за Турците и кои од нив виделе голема мака се подготвуваа за голема борба. Не се трпеше повеќе тиранијата, кога човек не може глава да дигне, па и Костадин кој веќе знаеше што е борба против аскер и качаци, се снабди со пушка.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Претставникот на ОН Нимиц до ММДЧП: „Неофицијално - ако бев Македонец, не би преговарал за моето име“

Специјалниот претставник на ОН, Метју Нимиц, им го изјавил на претставниците на Македонското меѓунар...

Историја

News image

Македонските кнежества се издигаат како воено-политички фактор во Византија

За време на визанстискиот император Маврикиј (582 - 602) биле превземени мерки за зајакнување на поз...

Иселеници

News image

Македонските информативни гласила „Снегулка“ и „Македонија“ во Шведска (9)

Списанијата „Македонски весник" и „Снегулка" ги издаваа Ма...

Култура и туризам

News image

Во работилницата на мајстор Петре, Јанко првин работеше помошник

Во работилницата на мајстор Петре, Јанко првин работеше помошни работи –потсредуваше, прередуваше, п...

Фељтон

News image

Митрополитот Кирил - прв надлежен архијереј во дијаспората (10)

Кога се зборува или пишува за духовно-црковното и националното обединување на Маке...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.