Култура и туризам
Среда, 14 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
По стапките на Месијата (7) - од 1 - 4 станица на Христовото страдање

hristovoto-stradanje-240Во Стариот Град се наоѓа “Вија Долороса“ која започнува од “Лавовата Капија“, односно од црквата Св. Ана, позната по различните називи: “Патот на Крстот“, “Патот на болката“, “Патот на солзите“, “Патот на страдањето“, а го претставува трагичниот пат, по кој одел  Исус Христос, од моментот на изрекувањето на смртната пресуда, па се до погубувањето и воскреснувањето.

Повеќе...
 
Среда, 14 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
БОРБАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПАРТИЗАНИ ЗА СЛОБОДА НА МАКЕДОНИЈА (11)

1part12

Во Егејска Македонија, откако Германците се сместиле таму, животот за македонскиот народ зел една непријатна нормалност. Грчката полиција, која го поддржувала режимот на Метаксас пред окупациjата, сега соработувала со германската вojcкa и повторно станала активна во Македониjа.

Повеќе...
 
Среда, 14 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ИНТЕРВЈУ СО БИЗНИСМЕНОТ БЛАГОЈ МЕХАНЏИСКИ - ДЕЛ II (14)

1blag12

ДЕЛ ОД ЖИВОТHИОТ ПАТ HА БЛАГОЈ

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
По стапките на Месијата (6) Сионска горница - Тајна вечера

tajnata-vecera-240Сионската горница е место во Ерусалим, каде се одржала Тајната вечера на Исус Христос и апостолите.

Тајната вечера е последниот оброк на Исус Христос кој тој го поделил заедно со Дванаесетте Апостоли пред неговото предавање од страна на Јуда Искраиотски и неговата смрт.

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ЕТНИЧКА МАКЕДОНИЈА ВО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА (10)

1rus123rusПадот на царската Руска Империjа, распаѓањето на Хазбуршката австро-унгарска Империjа и смртта на Отоманското Царство ги тргнало трите големи сили од внатрешното влиjание на Балканот. Додека Британиjа играла помалку активна улога, Франциjа и Италиjа се обиделе да формираат конкурентни соjузи на Балканот, но јa немале потребната воената моќ за истите да ги ефектуираат.

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ИНТЕРВЈУ СО БИЗНИСМЕНОТ БЛАГОЈ МЕХАНЏИСКИ – ДЕЛ I (13)

1blg12345

ДЕЛ ОД ЖИВОТHИОТ ПАТ HА БЛАГОЈ 

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛО ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ОПШТИНИ, ЦРКВИ И МАНАСТИРИ НА ИСЕЛЕНИЦИТЕ ВО АВСТРАЛИЈА, КАНАДА И САД (4)

1kata1234

ДЕЛ ОД ТВОРЕШТВОТО НА СЛАВЕ КАТИН 

Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
По стапките на Месијата (5) Златната порта во Ерусалим

zlatnata-porta-240Златната порта, како што се нарекува во христијанската литература е најстарата порта која се наоѓа во стариот дел од градот Ерусалим.

Градбата на оваа порта е најверојатно започната околу 520 година п.н.е. од страна на Јустинијан I . Но според други извори таа била изградена во VII век, во времето на Византија. Златната порта се наоѓа околу средишниот дел на Ерусалимскиот храм. Оваа порта е користена и споменaта во Библијата.

Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛ ОД ПОСЕТАТА НА УБАВАТА И ИНТЕРЕСНА МАЛЕШЕВИЈА (12)

1ho1

Онаму каде што реката Брегалница навлегува во Малешевската Котлина на самото нејзино грло од двете страни е распространет градот Берово. Со оглед на големата надморска височина од над 800 метри, таму владее умерено континентална клима која на некои места се модифицира и преминува во планинско-континентална, а се карактеризира со студени зими и свежи лета. Берово е град со највисока концентрација на кислород на Балканот.

Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
„МАКЕДОНСКИ ХОЛОКАУСТ“ - ПРВО ДЕЛО ПОСВЕТЕНО НА МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО (3)

1del1

ДЕЛ ОД ТВОРЕШТВОТО НА СЛАВЕ КАТИН 

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Поднесена кандидатура за Мицкоски за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, ја потпишаа 50 делегати

До партиските органи на ВМРО-ДПМНЕ, пристигна кандидатура за претседател на партијата потпишан...

Историја

News image

Автономна Македонија (белградски весник)

АвтономнаМакедониjа (La Macédoine autonome). "Балканотнабалканскитенароди - МакедонијанаМакедонците"...

Иселеници

News image

ПРОМОЦИЈА НА ДЕЛА НА ДУШАН РИСТЕВСКИ - МАКЕДОН ВО ТОРОНТО

Во организација на Литературното друштво „Браќа Миладиновц...

Култура и туризам

News image

Легенди и верувања: Од минатото на селото Арвати

Легендите и митолошките верувања се често застапени сред луѓето кои се интересираат и сакат да знаат...

Фељтон

News image

БИТКАТА КАЈ СУСА И ИДНИТЕ ОСВОЈУВАЊА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – ГОСПОДАРОТ НА АЗИЈА (12)

Александар пристигнал во градот Суса на 15 декември 331 година пред Христа и бил п...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.