Култура и туризам
Среда, 01 Јули 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
ОД ГОЛЕМИОТ АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ ДО ТЕРМИНОТ ГОРАТА АНТИЛИВАН ВО ЛИБАН (4)

1.9.0

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе ги претставиме имињата, зборовите, изразите, називите,  термините... кои се во „Библискиот речник“: од Александар Македонски, оснивачот на царството на античките Македонци до Антиливан– гората што се протега паралелно со Либан

Повеќе...
 
Среда, 24 Јуни 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
ПОДДРЖЕТЕ ЈА НАЈНОВАТА ПРЕРОДБЕНИЧКА ДЕЈНОСТ СРЕДЕ МАКЕДОНЦИТЕ ВО ЕГЕЈСКИОТ ДЕЛ ОД МАКЕДОНИЈА!

1 donski5

ПОДДРЖЕТЕ ЈА НАЈНОВАТА ПРЕРОДБЕНИЧКА ДЕЈНОСТ СРЕДЕ МАКЕДОНЦИТЕ ВО ЕГЕЈСКИОТ ДЕЛ ОД МАКЕДОНИЈА! 

Повеќе...
 
Среда, 24 Јуни 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
ПРВО ПОКЛОНЕНИЕ ВО ВЕЧНИОТ ГРАД РИМ – ДЕЛ II (10)

1.7.6

ПОКЛОНЕНИЈА ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ 

Повеќе...
 
Среда, 24 Јуни 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
ОД ВНУКОТ НА ИРОД АГРИПА - ДО ТЕРМИНОТ АЛЕГОРИСКОТО ОБЈАСНУВАЊЕ НА БИБЛИЈАТА (3)

1.7.9

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе ги претставиме имињата, зборовите, изразите, називите,  лексикографски термините... кои се во „Библискиот речник“: од Агрипа - Ирод Агрипа Први, внукот на Ирод, до Алегориското објаснување на Библијата 

Повеќе...
 
Среда, 17 Јуни 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
ДВАТА ДЕЛА ОД ДОКУМЕНТАРНИОТ ФИЛМ „ИСУС ХРИСТОС И МАКЕДОНЦИТЕ“ ПОСТАВЕНИ НА YOU TUBE

1pal12

Од неодамна двата дела од документарниот филм „ИСУС ХРИСТОС И МАКЕДОНЦИТЕ“, откако претходно беа неколку пати емитувани на националната ТВ СОНЦЕ, веќе се поставени на You Tube на историскиот канал на авторот на филмот (сценарио и режија) Александар Донски: https://www.youtube.com/channel/UC3Qrkh5UK9iypmV_Q-VOVDg 

Повеќе...
 
Среда, 17 Јуни 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
ПРВО ПОКЛОНЕНИЕ ВО ВЕЧНИОТ ГРАД РИМ – ДЕЛ I (9)

1.6.6

ПОКЛОНЕНИЈА ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ

Повеќе...
 
Вторник, 16 Јуни 2020 22:56    PDF Печати Е-пошта
ОД ИМЕТО НА ГРАДОТ АВА ДО КАНОНОТ АГРАФА (2)

1abr1

Во продолжение, за читателите на  порталот „Македонска нација“, во четириесеттина продолженија ќе го претставиме „Библискиот речник“ по азбучен ред, како што следи: од Ава – градот во сириското царство, до канонот Аграфа

Повеќе...
 
Среда, 10 Јуни 2020 10:45    PDF Печати Е-пошта
Духовни светилишта

1.5.8

„СВЕТА ПРЕЧИСТА БОГОРОДИЦА“ - КИЧЕВСКО, ЦЕНТАР НА ДУХОВНОСТА

Повеќе...
 
Среда, 10 Јуни 2020 10:28    PDF Печати Е-пошта
ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (1)

 1.5.4

Делото „Библиски речник”, чиј автори се м-р Петко Златески и Славе Николовски - Катин е прво дело од ваков вид на македонски јазик во издание на Библиското здружение на Република Македонија и на книгоиздателството  „Македонска искра” од Скопје. Во овие продолженија за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе го претставиме „Библискиот речник“ преку лексикографските термини, имињата, зборовите, изразите, називите... 

Повеќе...
 
Среда, 10 Јуни 2020 10:17    PDF Печати Е-пошта
КОН МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ“ (8)

1.5.2

ПОКЛОНЕНИЈА ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Коалициите на СДСМ траат само неколку часа

Коалициите на СДСМ траат само неколку часа се додека тие самите не се демантираат

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.