Историја
Среда, 24 Мај 2017 03:04   
На пловниот џин кој потонал со Титаник на 14 април 1912г имало и Македонци

titanik-180Првото и последно патување на Аце Малинкоски за Америка завршило во “сините гробишта”

Повеќе...
 
Среда, 24 Мај 2017 03:02   
Писмо од Ѓорче Петров до деец на движењето од Ахчелебиско, со објаснување за целите на Внатрешната организација и со совети за практична дејност

Petrov-Giorche-240Моето доаѓање во Чепеларе беше најповеќе, за да се видиме со тебе и со некој друг од Вас, внатрешните пријатели, како и за да ме запознаете вие со положбата на работите и условите по ваше гледање, така и јас да ви објаснам во духот и правецот на нашите работи. Посакуваното не се случи. Кој е прав, кој крив не знам, но мене ми е многу мака. Заслужува при првата можност да го земеш некогаш одморот и да дојдеш да се видиме. Твоето доаѓање тука е полесно, отколку моето таму. Пречка си имал од некои од селските великодостојници. Постави се како ти да ги владееш, со зло или со добро. Од твоето писмо до комитетот, од разговорите со некои момчиња од Софија и со пријателите од Чепеларе гледам, дека ти си слабо проникнат во суштината на нашите работи. Во секој случај ќе се користам со писма за да ја пополнам празнината. Не е пожелно да ги повторите нашите грешки со горчливите работи, кои досега нам ни ги донесе нашето искуство.

Повеќе...
 
Среда, 24 Мај 2017 03:01   
Леток „до сите Македонци без разлика на вера, народност и политичка припадност“

letok1939-180„Није, македонските синој, одкако настанавме се бориме за тија идеали по стапката на нашите борци во миналото оти и нашата земја и нашиот народ имајат право на човешки живот, на признане на нашата индивидуалност, култура, историја, јазик ке се шо не одликува од другите народи.“ – пишува во летокот на Македонците кој не е датиран, а кој според Управата на полицијата може да се заклучи  дека е пишуван кон крајот на 1939 година.

Повеќе...
 
Среда, 24 Мај 2017 03:00   
Требениште, археолошка ризница на Македонија

trebeniste-180Некрополата Требеништа се наоѓа на 9 км северозападно од Охрид, веднаш покрај селото Горенци. Таа се простира на локалитетите Сува Чешма, Три Чељусти и Вртуљка, како и под самата траса на патот Охрид – Кичево Скопје. Некроплата е случајно откриена за време на Првата светска војна од страна на бугарските војници, по што следувале и првите археолошки ископувања преземени од археолозите Богдан Филов и Карл Шкопрпил. Резултатите од овие истражувања за прв пат биле публикувани во 1927 година (B.D.Filow, K.Schkorpil, Die archaische nekropole von Trebenischte am Ochrida-see, Berlin und Leipzig 1927).

Повеќе...
 
Среда, 17 Мај 2017 15:06   
Писмо од Методија Шаторов, секретар на ПК на КПЈ за Македонија, до „Стојана“

sharlo-180Македонискиот национален деец и комунист Методија Шаторов - Шарло (10 I 1897 – 4 IX 1944) непосредно пред Втората светска војна доаѓа на чело на Покраинскиот комитет на Комунистичката партија на Југославија за Македонија. На 25 март 1941 г. владата на Драгиша Цветковиќ и д-р Владимир Мачек го потпиша протоколот за пристапувањето на Југославија во Тројниот пакт на нацифашистичките сили Германија, Италија и Јапан. На 26/27 март 1941 г. е извршен пуч и соборена владата Цветковиќ-Мачек и формирана нова влада на чело со генерал Душан Симовиќ. На 6 април 1941 г. започна воената агресија врз Југославија и Грција од страна на Германија и Италнја, почната. Југославија беше окупирана за 12 дена, а со германските војски во Македонија влезе и бугарската војска.

Повеќе...
 
Среда, 17 Мај 2017 15:00   
ДИМИТАР НАКОВ, ЕГЗАРХИСКИ УЧИТЕЛ ПРЕД, ЗА ВРЕМЕ И ПО ИЛИНДЕНСКИОТ ПЕРИОД, ВО НЕГОВОТО РОДНО ШТИПСКО НОВО СЕЛО

dimitar-nakov-180Неретко, низ историјата, во записите за значајни периоди , во случајов за Македонија, се пишувало главно за водечките личности, а останатите учесници во тие исти, историски значајни периоди, биле оставани, подзаскриени, под неблагодарната флоскула „и други", за понатаму да бидат и целосно изоставени.

Повеќе...
 
Среда, 17 Мај 2017 14:21   
Народните херои на Југославија од Македонија

Народните херои на Југославија од Македонија

Повеќе...
 
Среда, 10 Мај 2017 03:18   
Мијачките жени го спасуваат војводата Тале Крстев Церговски

Tale Krastev-180„Аскерот набрзина тргнува од Царевец и од Стопанче и Галичник и ја откриваат четата во „Јадово“, токму околу пладне, кога се хранат. Стражата на четата веднаш дала тревога, а истовремено и војската отворила оган. Борбата траела до приквечер. Во оваа борба курирот Неро Комитата од Галичник паднал убиен, а војводата Тале Крстев Церговски од Галичник бил тешко ранет во градите. По прекинот на борбата, уште истата ноќ Марко Плешка испратил две жени од село Селце. Бидејќи неможеле да го подигнат Тале кој бил во бесознание, тие успеале да го прикријат на уште поудобно место. По два дена, други жени од село Тресонче, Андреевица Кумран и Исјаница, ја исполнуваат доверената задача.“

Повеќе...
 
Среда, 03 Мај 2017 03:04   
Ѓорге Иванов идеен творец на макетите МИГ 29

mig29-180Во 1999 год. НАТО изврши бомбардирање врз СР Југославија (Операција „Сојузничка сила“) без согласност од ОН и американскиот конгрес. Воената операција на НАТО траеше од 24 март до 10 јуни1999 година, како дел од Косовската војна. Предводени од САД, чиј претседател Бил Клинтон реагирал неуставно според американските закони, членките на НАТО алијансата извршија напади врз воени цели, но и врз стопански и цивилни објекти. Во нападите кои се одвиваа без прекин 78 дена, тешко се оштетени бројни инфраструктурни објекти, стопански објекти, училишта, здравствени установи, медиумски куќи, споменици на културата, цркви и манастири. Точниот број на жртвите нијогаш не утврден. Бројот на цивилни жртви се смета на околу 500-1200 загинати. Економската штета е проценета на 30 милијарди долари.

Повеќе...
 
Среда, 03 Мај 2017 03:03   
Доверлив извештај №54 на Сребрен Поппетров за областа Малесија (2)

Srebren Poppetrov-180Сребрен Поппетров како главен бугарски инспектор-организатор на црковно-училишното дело во Албанија, во периодот 1928 - 1931 година редовно испраќа до надлежното министерство извешатаи за бројноста, битот и карактерот на македонските христијани и муслимани во Голо Брдо, Поле (Дебарска Котлина) и Гора. Иако Македонец по потекло (роден во Леринското село Горно Врбени или Екши Су, тој како службеник на Бугарија, во своите извештаи Македонците од Албанија ги претставува како Бугари.  Во продолжение  на дел од корегираниот доверлив узвештај бр. 54 од 14 август 1930 година од Тирана испратен до министер на Бугарија, Сребрен Поппетров за состојбата со Македонците во Поле и Голо Брдо во минатиот век ќе забележи: 

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Груевски: Нема да се повлечам од лидерската позиција

Груевски: Нема да се повлечам од лидерската позиција- СДСМ имаат страв од ова раководство, затоа што...

Историја

News image

На пловниот џин кој потонал со Титаник на 14 април 1912г имало и Македонци

Првото и последно патување на Аце Малинкоски за Америка завршило во “сините гробишта”

Иселеници

News image

Велика Британија – земјата на минатото и на иднината (1)

Голем е предизвикот да се патува за Велика Британија, земј...

Култура и туризам

News image

Стибера

Градот Стибера се наоѓал на ритчето "Бедем" кај Чепигово, во централниот дел на Пелагонија.

Фељтон

News image

Солунските браќа свети Кирил и свети Методиј (5)

Свети Кирил и свети Методиј Солунски се родени браќа од градот С...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.