Култура и туризам
Среда, 01 Јануари 2020 12:59    PDF Печати Е-пошта
Амбасадорот м-р Мартин Треневски – новинар, државник и дипломат (1)

m.trenevski1

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ЛИЧНОСТИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Повеќе...
 
Среда, 01 Јануари 2020 12:38    PDF Печати Е-пошта
ИЗРАЕЛ - ВЕТЕНАТА БИБЛИСКА ЗЕМЈА (23)

galilej1

ПОСЕТА НА ГАЛИЛЕЈСКОТО ЕЗЕРО 

Северно од долината Гиносар на самиот брег на Галилејското Езеро е светото место Тагба. Тагба е арапски збор што значи „место на седум извори“. Денес тука се откриени и постојат само пет извори низ кои протекува солена вода. Затоа, на овој регион не постоело населено место. Според библиските преданија, Исус Христос во Тагба нахранил 5.000 луѓе со две риби и пет леба

Повеќе...
 
Среда, 25 Декември 2019 01:00    PDF Печати Е-пошта
ИЗРАЕЛ - ВЕТЕНАТА БИБЛИСКА ЗЕМЈА (22)

kapernaum1

КАПЕРНАУМ – ЗНАЧАЈНО МЕСТО ЗА ЕВРЕИТЕ И ХРИСТИЈАНИТЕ

Повеќе...
 
Среда, 25 Декември 2019 01:00    PDF Печати Е-пошта
ЛИЧНОСТИ ОД ПРЕСПА: Д-Р МЕТОДИЈА ТОМЕВСКИ ОД БРАЈЧИНО – ВЉУБЕНИК И ПОСВЕТЕНИК НА ПРЕСПА (16)

metotomevski1

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Повеќе...
 
Среда, 18 Декември 2019 01:00    PDF Печати Е-пошта
ИЗРАЕЛ - ВЕТЕНАТА БИБЛИСКА ЗЕМЈА (21)

IH1

ВИТЛЕЕМ – РОДНОТО МЕСТО НА ИСУС ХРИСТОС

Повеќе...
 
Среда, 18 Декември 2019 01:00    PDF Печати Е-пошта
ЛИЧНОСТИ ОД ПРЕСПА: АМБАСАДОРОТ ПЕТРЕ НАКОВСКИ ОД ДОЛНО ДУПЕНИ – РОМАНСИЕР И ПРЕВЕДУВАЧ (15)

makis1

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Повеќе...
 
Среда, 18 Декември 2019 01:00    PDF Печати Е-пошта
ВОРЛДАТЛАС: Македонија нема море, но има скапоцени минерали- злато, железо, сребро, бакар, манган и олово

worldatlas1

Македонија, официјално позната како РС Македонија, е земја што не излегува на море, сместена на Балканскиот Полуостров во Југоисточна Европа, пишува WorldAtlas.

Државата е една од наследничките на Југославија, од која прогласи независност во 1991 година под името Република Македонија. По спорот со Грција за името, Македонија го смени името во „РС Македонија“ во февруари 2019 година.

Повеќе...
 
Среда, 18 Декември 2019 01:00    PDF Печати Е-пошта
Село Тумчевиште – нема сиромашни, нема невработени, нема иселувања

Раскажи ни за Македонија

Повеќе...
 
Среда, 11 Декември 2019 10:47    PDF Печати Е-пошта
Брсјаци и Мијаци

brsjaci1

Брсјаци и Мијаци, двете најсочувани племиња на нашата територија, вечните ривали но сепак најдобрите луѓе на овие простори.

Повеќе...
 
Среда, 11 Декември 2019 01:00    PDF Печати Е-пошта
ИЗРАЕЛ - ВЕТЕНАТА БИБЛИСКА ЗЕМЈА (20)

galileja1

ИНТЕРЕСНО ПАТУВАЊЕ НИЗ ГАЛИЛЕЈА

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Николоски: Ако судот не ја заврши својата работа со случајот „Рекет“, тогаш ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе со нови сознанија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во утринското гостување на Алфа телевиз...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (39)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (39)

Иселеници

News image

Богојавление го одбележаа и Македонците во Албанија

Богојавление го одбележаа и Македонците во Албанија

Култура и туризам

News image

ЗА БОЖИЌ -СО ДЕЦАТА ОД МАКЕДОНИЈА И СВЕТОТ

Поетесата Марија Емилија Кукубајска ЗА БОЖИЌ  -СО ДЕЦАТА ОД МАКЕДОНИЈА И СВЕТОТ

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (3)

ЕПИСТЕМОЛОГИЈА НА ОНОМАСТИКАТАНА ПАНОНИЈА (ДЕЛ I)

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.