Култура и туризам
Среда, 25 Август 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
СУДБИНАТА НА ПРОГОНЕТИТЕ ДЕЦА – БЕГАЛЦИ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА (17)

1lom12

Бил тоа мрачен пролетен ден на 25 март 1948 година, кога се започнало. Тоа бил ден исполнет со многу чувства, солзи и неизмерна тага за мајките и децата на западна Егеjска Македониjа. Тоа бил денот кога децата-бегалци заминале и за наjголемиот дел од нив тоа ќе биде за последен пат кога ги виделе своите сакани семејства и своите домови.

Повеќе...
 
Четврток, 19 Август 2021 21:07    PDF Печати Е-пошта
ПРЕОБРАЖЕНИЕ – НАЗАД КОН ИДНИНАТА И ПРЕДПРЕМИЕРА НА ХРИСТОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ

9019

Мозаик Преображение, 565 г. во манастирот посветен на Св. Катерина Александриска, на полуостровот Синај, изграден од македонскиот византиски император Јустинијан I (роден во с. Таор, Скопско)

Повеќе...
 
Среда, 18 Август 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА ОД 1939 ДО 1949 ГОДИНА (16)

1djor11Односите со Југoславиjа биле прекинати, а грчко-jугословенската граница била затворена. Комунистичката патиjа, која на Македонците им ветувала човекови пpaва и слободи, полека почнала да се дистанцира од своите определби. Наjголемиот дел од партизаните кои се бореле во битката за Лерин биле новорегрутирани и неискусни борци.

Повеќе...
 
Среда, 18 Август 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
МОНОГРАФИЈАТА ЗА СОБОРНИОТ ХРАМ „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО ТОРОНТО (9)

1903kat1

ДЕЛ ОД ТВОРЕШТВОТО НА СЛАВЕ КАТИН 

Повеќе...
 
Среда, 18 Август 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНСКИОТ РЕВОЛУЦИОНЕР НИКОЛА ПЕТРОВ – РУСИНСКИ (ЧУКАРСКИ) (19)

1djor12

Малешевијата  е позната како борбен крај кој одиграл значајна улога во создавањето на револуционерна клима и при ослободувањето на Македонија. Една од најсветлите фигури во тие немирни времиња е, секако, револуционерот Никола Петров- Русински, кој, цел живот се бореше за слободата на Македонија, но, за жал не ја дочека.

Повеќе...
 
Среда, 11 Август 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА ВО „ГРЧКАТА ГРАЃАНСКА ВОЈНА“ (15)

1part123

Очигледно, законите Л-2 и М биле направени да бидат против интересите на македонскиот народ. Дури и на невините Македонци кои заминале пред Граѓанската војна не им било дозволено да се вратат. Прашањето сега е: “Што планирала Грциjа да прави со Македонците?”

Повеќе...
 
Среда, 11 Август 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ВО ЧЕСТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ И ПОЧЕТОКОТ НА ПОКЛОНЕНИЈАТА ВО РИМ (8)

131sl1

ДЕЛ ОД ТВОРЕШТВОТО НА СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 11 Август 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
МЕСНОСТА ПЕТЛЕЦ – ТРАГИЧНАТА СУДБИНА ЗА ВОЈВОДАТА ДАМЕ ГРУЕВ (18)

1imun121909

За Русиново родното место на Благој Механџиски е интересно  да се спомене дека три години по Илинденското востание еден особено трагичен настан длабоко ги потресол русинци. Имено, на 23 декември 1906 година смилевчанецот Даме Груев со своите соборци Сандо Китанов од Горноџумајско и Атанас Карчев од Кукуш пристигнале во Русиново со цел да посетат повеќе селски комитети во Малешевијата.

Повеќе...
 
Среда, 04 Август 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА – ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА ЕТНИЧКА МАКЕДОНИЈА (14)

 

1sol1

Дo почетокот на 1947 година, партизанските сили покажале вистинска моќ во воените способности и во одржување нa ветувањата за своите обврски кон македонскиот народ. Околу 87 македонски училишта биле отворени во Леринско и Костурско. Биле запишани рекорден броj ученици (10.000). Македонската литература и култура доживувале процут.

Повеќе...
 
Среда, 04 Август 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНСКИОТ РЕВОЛУЦИОНЕР ДАМЕ ГРУЕВ ВО РУСИНОВО (17)

1dam12Даме Груев од Смилево си остана чист македонски национален револуционер. Веруваше дека Европа ќе помогне во ослободувањето на Македонија. Но, како и други пред него и по него се излажа. По востанието Груев останал во Битолско со народот за да работи на консолидирање на Организацијата. Се застапувал за Организацијата да продолжи да функционира, централизирана како тајна држава во османлиската држава, како „подземна република“.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Поднесена кандидатура за Мицкоски за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, ја потпишаа 50 делегати

До партиските органи на ВМРО-ДПМНЕ, пристигна кандидатура за претседател на партијата потпишан...

Историја

News image

Автономна Македонија (белградски весник)

АвтономнаМакедониjа (La Macédoine autonome). "Балканотнабалканскитенароди - МакедонијанаМакедонците"...

Иселеници

News image

ПРОМОЦИЈА НА ДЕЛА НА ДУШАН РИСТЕВСКИ - МАКЕДОН ВО ТОРОНТО

Во организација на Литературното друштво „Браќа Миладиновц...

Култура и туризам

News image

Легенди и верувања: Од минатото на селото Арвати

Легендите и митолошките верувања се често застапени сред луѓето кои се интересираат и сакат да знаат...

Фељтон

News image

БИТКАТА КАЈ СУСА И ИДНИТЕ ОСВОЈУВАЊА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – ГОСПОДАРОТ НА АЗИЈА (12)

Александар пристигнал во градот Суса на 15 декември 331 година пред Христа и бил п...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.