Култура и туризам
Среда, 26 Февруари 2020 02:11    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛ ОД ИСТОРИЈАТА НА ЕВРЕИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА (31)

evr1

ДОАЃАЊЕТО НА ЕВРЕИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА– (II ДЕЛ)

Повеќе...
 
Среда, 26 Февруари 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
Археологија на македонскиот дух

kukubajskaМарија Емилија Кукубајска

Повеќе...
 
Среда, 19 Февруари 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
Чекори кон небото

violeta

Чекори кон небото, Виолета Сековска и други

Повеќе...
 
Среда, 19 Февруари 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
75 години од II-та светска војна, февруари – месец на ретките болести

751

Проф. д-р Марија Емилија Кукубајска

БОЛЕСТИТЕ КАКО ВОЈНА И ВОЈНИТЕ КАКО БОЛЕСТ: Ана Франк, Татјана Савичева, Садако Сасаке и Еми Кукубајска, детските автори на дневници 

(Глобална конференција за современи прашања во образованието. Христијански универзитет, Санкт Петербург, Русија, 2019, Реферат)

 „Го разбирам светот како поле за културен натпревар меѓу народите“ – Гоце Делчев, Македонски револуционер, борец за слобода и човекови права, убиен 1903, во борбите за натпревар меѓу грчки и бугарски анексии на Македонската земја под Отоманска власт.

Повеќе...
 
Среда, 19 Февруари 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛ ОД ИСТОРИЈАТА НА ЕВРЕИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА (30)

evrei1

ДОАЃАЊЕТО НА ЕВРЕИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА– (I ДЕЛ)

Според пишаните документи првите Евреи пристигнале во Македонија за време на Римското Царство, кога Евреите пребегувале од Израел поради гонење. Најстар доказ за постоењето на Евреите во Македонија е старата синагога која потекнува од III век пр.н.е. и се наоѓа во античкиот град Стоби

Повеќе...
 
Среда, 19 Февруари 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
Тодор Петров и „Светскиот македонски конгрес” (8)

Todor1

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ЛИЧНОСТИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Повеќе...
 
Среда, 12 Февруари 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
Горна Ѓоновица – копнеж, предизвик, перспективи

gonovica1

Селото Горна Ѓоновица се простира на падините на планината Буковиќ

Пред некоја година, планинарско-спортскиот клуб „Бистра“ од Гостивар трасира и обележи планинарска патека од Горна Ѓоновица до кичевското село Зајас, која минува низ прекрасни предели на планината Буковиќ. Пештерата Убавица, рибникот „Бигор“, недопрената природа, чистиот воздух се предизвици за развој на туризмот и на други стопански дејности

Повеќе...
 
Среда, 12 Февруари 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
ИЗРАЕЛ - БИБЛИСКА ЗЕМЈА (29)

aleekmak1

ИЗРАЕЛ ВО СОСТАВ НА МАКЕДОНСКАТА ИМПЕРИЈА НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ

Повеќе...
 
Среда, 12 Февруари 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
Трифун Костовски – бизнисмен, донатор и екс - градоначалник на Скопје (7)

trifun1

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ЛИЧНОСТИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Повеќе...
 
Среда, 05 Февруари 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
РОМАНОТ „ЛЕНКА“ ОД ЈАНЧЕ АНДОНОВСКИ - ДЕЛО ПОСВЕТЕНО НА СУДБИНАТА И ТРАГЕДИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Lenka

Неодамна излезе од печат самостојното издание „Ленка“ од Јанче Андоновски, чиј рецензенти се Никола Алтиев и Ставре Џиков. Овој роман навлегува длабоко во животот на едно македонско семејство од селото Косинец од околината на Костур, токму во немирните години за Беломорска Македонија

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Коалициите на СДСМ траат само неколку часа

Коалициите на СДСМ траат само неколку часа се додека тие самите не се демантираат

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.