Иселеници и Регион
Среда, 18 Октомври 2017 03:04   
Солунските атентари и нивната улога за ослободување на Македонија (5)

sa1-180По 29 април 1903 година друг еден настан ја возбудил Македонија. Тоа биле Солунските атентатори, грула македонски интелектуалци, кои се наоѓале под влијание на анархистичките идејни гледишта. Основната тенденција на нивните „динамитни атентати" се состоела во рушење на институциите на тогашните држави во Македонија. Зад нив бил и стремежот да се заинтересира Европа за состојбата во Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 18 Октомври 2017 03:03   
Почетоците на организирано дејствување на македонската дијаспора (4)

doom-logo-180„Уште со првата меѓународна активност на ДООМ интересот на тајнитеслужби на Грција, Бугарија и Југославија за активностите на организацијатазапочнал да се зголемува. За дејноста на ДООМ особено била заинтересирана тајната служба на Југославија, која се обидувала преку инфилтрација на свои агенти и соработници да го саботира нејзиното дејствување. Во таа насока биле вршени заплашувања, притисоци и физички напади на некои членови на ДООМ.“

Повеќе...
 
Среда, 18 Октомври 2017 03:02   
На гости во пријателска Љубљана (5)

ljubljana5-1-180Љубљана е главен град на Словенија сместен на местото каде реката Љубљаница се влева во Сава, во централна Словенија, меѓу Алпите и Средоземното Море. Претставува град со средна големина со околу триста илјади жители и е географски, културен, научен, економски, политички и административен центар на Словенија. Во Љубљана може да се доживеат влијанија на голем број култури. Таа била раскрсница на германската и на романската култура како и на културата на словенските народи, нивниот јазик, манири и навики.

Повеќе...
 
Среда, 11 Октомври 2017 03:04   
Сто години од Илинденското востание (4)

sloboda-ili-smrt-180Втори август е запишан со крупни позлатени букви во календарот на македонскиот народ во етничка Македонија и кај македонските иселени ширум светот. Тој ден 1903 година избувнапо Илинденското востание, а на 2 август во 1944 година, Антифашистичкото собрание на Народното ослободување на Македонија се конституирало во највисоко тело на македонската држава. Илинден 1903 година бил највисок револуционерен врв на борбата што ја водел нашиот народ за соборување на султанската тиранија. Илинден 1903 година бил преломен чин и патоказ во национално-револуционерната борба на македонскиот народ и другите народи кои живееле во тогашна Македонија за слобода и независност.

Повеќе...
 
Среда, 11 Октомври 2017 03:03   
Почетоците на организирано дејствување на македонската дијаспора (3)

doom-logo-180Во јули 1975 година на Конференцијата за европска безбедност и соработка која била одржана во Хелсинки, ДООМ испратил меморандум со иста содржина како оној кој бил испратен до државите учеснички на Конференцијата по прашањето за мир и безбедност во Виена во 1973 година. Меморандумот бил потпишан од ЦК на ДООМ.

Повеќе...
 
Среда, 11 Октомври 2017 03:02   
НЕ ЗАГРОЗУВАЈТЕ ГО СУВЕРЕНИТЕТОТ НА МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВА!

mcc-180МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЗАПАДНА АВСТРАЛИЈА ДО ПРАТЕНИЦИТЕ НА СДСМ: НЕ ЗАГРОЗУВАЈТЕ ГО СУВЕРЕНИТЕТОТ НА МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВА!

Повеќе...
 
Среда, 11 Октомври 2017 03:01   
Во Словенија – земјата под Алпите (4)

aleksandar-makedonski-1-180Беше прекрасен пролетен ден, наоколу со распослани зелени килими, а низ нив опојни разнобојни цветови. На начин на кој животот се буди и развива убаво чувство на љубов кон природата. Сонцето, чии бои се прелеваа во далечините на исток од каде започнуваше новиот ден, беше како огромна топка или балон што едвај се движи во просторот. Глетката беше прекрасна. А автомобилот брзаше од населбата Ченто кон аеродромот „Петровец“, од каде заминавме за Љубљана во Република Словенија.

Повеќе...
 
Среда, 04 Октомври 2017 03:03   
Македонските православни цркви во Шведска (3)

svedska3-1-180При нашата посета на Шведска се уверивме дека Македонците се добро организирани на културно и на црковно-национално поле. Притоа, тие се сплотени во македонските православни цркви „Свети Кирил и Методиј“ во Гетеборг и „Свети Наум Охридски“ во Малме. Затоа, со право се вели дека тие се едни од најорганизираните македонски асоцијации во Европа.

Повеќе...
 
Среда, 04 Октомври 2017 03:02   
Почетоците на организирано дејствување на македонската дијаспора (2)

doom-logo-180Следната позначајна меѓународна активност на ДООМ била во април 1974 година. Тогаш бил оддржан третиот Општ конгрес на ДООМ, на кој учествуваа делегати од Македонија, Европа и од прекуокеанските земји. На конгресот, меѓудругото била донесена одлука да ѝ се укаже на НР Бугарија, но и на другите социјалистички земји дека НР Бугарија „најгрубо ги гази ленинистичките принципи за правото на народите на национално самоопределување“ („Програмска декларација“, Македонска нација, г. IV, бр. 21, мај-јуни 1974, 9.).

Повеќе...
 
Среда, 04 Октомври 2017 03:01   
Дел од македонската историска голгота (3)

golgota3-1-180Во текот на Грчко-турската војна, како и по нејзиното завршување, животот во Македонија бил многу тежок, поради тоа што мажите биле земани на фронтот, а земјата немало кој да ја обработуѕа. По завршувањето на војната, повеќето од мажите заминале на печалба во лрекуокеанските земји. По селата останале, главно жените кои ги воделе домаќинствата, вршејќи тешки полски работи.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Премиерна изведба на најновото драмско дело на Стефо Нанцу

Минатиот четврток во просториите на Центарот за уметност во Бенкстеон, предградие на Сиднеј, се одрж...

Историја

News image

Српска пропаганда во Македонија

Српската пропаганда е разгранет систем за ширење на српското национално чувство, култура, јазик, иде...

Иселеници

News image

Солунските атентари и нивната улога за ослободување на Македонија (5)

По 29 април 1903 година друг еден настан ја возбудил Макед...

Култура и туризам

News image

Како се изнесуваше македонското културно наследство за време на Првата светска војна (1)

Научната експедиција во Македонија и Поморавија за време Првата светска војна е проект на началникот...

Фељтон

News image

Александар Македонски (2)

Сакаме да ги информираме читателите на „Македонска нација“ дека продолженијата „Алек...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.