Иселеници и Регион
Среда, 28 Ноември 2018 08:29   
Мои погледи КОН ДРАМАТА „ПОСЛЕДНИОТ МАКЕДОНЕЦ“

6 1Мои погледи КОН ДРАМАТА „ПОСЛЕДНИОТ МАКЕДОНЕЦ“

Повеќе...
 
Среда, 28 Ноември 2018 03:02   
Митрополитот Кирил – првиот архиереј во македонското иселеништвото (2)

kiril2-180Митрополитот Кирил беше еден од столбовите на опстојувањето на МПЦ-ОА во период од четири и пол децении. Владиката г. Кирил беше еден од највлијателните владици на МПЦ-ОА и сѐ што правеше беше во интерес на македонскиот народ насекаде по светот и Република Македонија

Повеќе...
 
Четврток, 22 Ноември 2018 21:06   
Стив Пљакас и неговата посветеност на Античка Македонија (5)

stivСтив Пљакас и неговата посветеност на Античка Македонија (5)

Повеќе...
 
Четврток, 22 Ноември 2018 19:46   
ПОСЛЕДНИОТ МАКЕДОНЕЦ - Нова театарска продукција

posledniot makedonecПОСЛЕДНИОТ МАКЕДОНЕЦ - Нова театарска продукција

Повеќе...
 
Четврток, 22 Ноември 2018 18:05   
Митрополитот Кирил – првиот архиереј во македонското иселеништво (1)

Митрополитот Кирил – првиот архиереј во македонското иселеништво (1)

kiril

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ПРВИОТ АРХИЕРЕЈ НА МПЦ-ОА ВО МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО– МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ

Повеќе...
 
Четврток, 15 Ноември 2018 01:57   
ВОЛИНЦИ ЈА ОДРЖАА ХУМАНИТАРНАТА ВЕЧЕР

volino1-180Во саботата, на 10-ти ноември, во прекрасните простории од Спортскиот центар во Рогдаел, Сиднеј, Волинци ја одржаа Хуманитарната вечер, чии профит е наменет за изградба на Заштитна ограда околу црквата Св. Богородица во с. Волино, Охридско.

Повеќе...
 
Среда, 14 Ноември 2018 03:02   
Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (19)

dzordz19-1-180Еден од најуспешните и најистакнати бизнисмени во македонската дијаспора во светот е господинот Јосиф Атанасовски. Тој е роден на 14.09 1948 година во Марул. Учел во Марул и Прилеп, за потоа, на 21 март 1967 година, патиштата да го однесат во САД. Јосиф е постар брат на Ѓорѓија – Џорџ Атанасоски. Јосиф и Џорџ се сопственици на фабриката „Мајкрофлекс“ во Ормонд Биич и, заеднички постигнуваат видни резултати во бизнисот

Повеќе...
 
Среда, 14 Ноември 2018 03:00   
Стив Пљакас и неговата посветеност на Античка Македонија (4)

pljakas4-1-180Стив Пљакас рече дека едно утро отишле да го посетат Мир од Ханза. Средбата била закажана околу девет и пол часот. Мир од Ханза бил вистински господин, кој е и богат. Му кажале дека се Македонци, а тој им рекол дека е потомок на Александар Македонски. Имале двочасовна средба, на која.разговарале за многу работи, вклучувајќи ги и муслиманите во Македонија

Повеќе...
 
Среда, 14 Ноември 2018 03:00   
Стив Пљакас и неговата посветеност на Античка Македонија (4)

pljakas4-1-180Стив Пљакас рече дека едно утро отишле да го посетат Мир од Ханза. Средбата била закажана околу девет и пол часот. Мир од Ханза бил вистински господин, кој е и богат. Му кажале дека се Македонци, а тој им рекол дека е потомок на Александар Македонски. Имале двочасовна средба, на која.разговарале за многу работи, вклучувајќи ги и муслиманите во Македонија

Повеќе...
 
Недела, 11 Ноември 2018 20:40   
Нашинец во Америка ја бојосал фасадата од куќата во боите на македонското знаме
alt
Нашинец во Америка ја бојосал фасадата од куќата во боите на македонското знаме: Корените не се забораваат
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Ова е октопод на кој треба да му се скине главата

Прес конференција на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Иселеници

News image

31 годинишно постoење на Фондацијата „Петар Стаматов“ (6)

МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ – САД

Култура и туризам

News image

МОЈА АНТОЛОГИЈА

 Проф. д-р. Марко Китевски Меѓу македонските лирски народни песни љубовните заземаат водечко м...

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (18)

ТЕСАЛИСКОТО ПЛЕМЕ ТИРОИ -  II ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.