Иселеници и Регион
Среда, 03 Јули 2019 01:00   
КОРЕНИТЕ НА СЕМЕЈСТВОТО ВИДИНОВСКИ ОД КАНАДА (1)

vidin1

ЖИВОТНАТА ПТИКАЗНА  НА СЕМЕЈСТВОТО ВИДИНОВСКИ (ДЕЛ I) 

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2019 01:00   
Д-р Мајк Зафировски – научник и претседател на „Македонија 2025“ (4)

majk1

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2019 01:00   
МАКЕДОНСКАТА ДИЈАСПОРА - СТОЛБ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

MD

Предавничката влада на психопатот Заев и неговите заевци кои се со ниска интелигенција продолжуваат да ја омаловажуваат Дијаспората. Се поставуваат советници за тоа како да се продаде се` што е свето во македонската историја: Александар, Самоил, Кирил и Методиј, Илинден па еве сега и Гоце Делчев. Зошто не се назначат советници од Дијаспората?

Повеќе...
 
Среда, 26 Јуни 2019 01:00   
Методија (Мето) Колоски и „Обединетата македонска дијаспора” (3)

UMD4

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД 

Повеќе...
 
Среда, 26 Јуни 2019 01:00   
МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ И НЕГОВАТА ДУХОВНО-НАЦИОНАЛНА И ЦРКОВНА МИСИЈА ВО ТАТКОВИНАТА (32)

kirko1

ОСВЕТЕНИ ЦРКВИ И ДРУГИ АКТИВНОСТИ ВО ПОЛОШКО-КУМАНОВСКАТА ЕПАРХИЈА

Повеќе...
 
Среда, 26 Јуни 2019 01:00   
„ГУЛАБИЦА НЕДОФАТНА“ ОД МАРИЈА АЛЕКСАНДРОВА

gulab1

Во издание на Литературното друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј, деновиве од печат излезе книгата поезија „Гулабица недофатна“ од поетесата и уметник Марија Александрова од Сиднеј.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јуни 2019 01:00   
МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ И НЕГОВАТА ДУХОВНО-НАЦИОНАЛНА И ЦРКОВНА МИСИЈА ВО ТАТКОВИНАТА (31)

sad1

ЗНАЧАЈНИ  ДУХОВНИ ЦЕНТРИ ВО КУМАНОВСКАТА ЕПАРХИЈА

Повеќе...
 
Среда, 19 Јуни 2019 01:00   
Улогата на МПЦ-ОА за Македонците во САД (2)

mpc1

Притоа, треба да се нагласи дека обновата на Охридската архиепископија и формирањето на Македонската православна црква во Република Македонија во 1958 година, беше силен поттик за иселениците од САД да преземат акции за изградба на свои Македонска православна црква.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јуни 2019 11:13   
СЕЌАВАЊА

gordana photoНавираат, но не носат светлина во денот

Тие овенуваат, исчезнуваат

Како чад,

Како пареа,

Се губат со ветрот,

Се губат во непознат правец

Од каде не можеш да ги вратиш,

Во правец каде не можеш да ги видиш,

Не се веќе јасни, полни се со грижи.

Ете, и други доаѓаат во ноќта црна,

едни па други никако да стивнат,

Шепотат тајни во бесони ноќи

Ко најчисти капки од утринска роса

Се тркалаат и галат по лицето нежно

Брануваат и ја милуваат твојата коса.

Те будат и мамат во зората рана

Патуваат со чекори бавни

низ време минато, низ бури и светлини

низ радост и тага на една душа мирна.

Не, не плаши се,

Не се тие да останат во тебе,

Не се тие да останат вечно.

И еве заминуваат веќе,

Се збогуваат со секој тажен

Се збогуваат со секој среќен миг.

Треперат и плачат на разделба тешка

Тагуваат како мајка по чедото свое,

Заминуваат далеку од срцето твое.

 
Среда, 12 Јуни 2019 01:00   
МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ И НЕГОВАТА ДУХОВНО-НАЦИОНАЛНА И ЦРКОВНА МИСИЈА ВО ТАТКОВИНАТА (30)

zub1

ЗУБОВЦЕ – ХРИСТИЈАНСКИ ЦЕНТАР ВО ГОСТИВАРСКО 

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

ПОТЕКЛОТО НА МАКЕДОНСКИОТ И ЈАЗИКОТ НА НАШИТЕ СОСЕДИ

ПОТЕКЛОТО НА МАКЕДОНСКИОТ И ЈАЗИКОТ НА НАШИТЕ СОСЕДИ

Култура и туризам

News image

Македонска сага“ на Гоце Марков во трка за победа за италијанскиот конкурс за поезија „Ил Парнасо

„Македонска сага“ на Гоце Марков во трка за победа за италијанскиот конкурс за поезија „Ил Парнасо“ ...

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (35)

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА АНТИЧКИОТ МИТОЛОШКИ СИСТЕМ НА БАЛКАНОТ – I ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.