Коментари
Петок, 07 Август 2020 20:11   
Прочитани лагите на Бошко Буха

1 rubin jovanoskiРубинчо Видое Јованоски

Повеќе...
 
Среда, 05 Август 2020 01:00   
Најголемиот непријател на Македонците лежи во нашата неслога

mane 5Манојил (Мане) Јаковлески

Повеќе...
 
Среда, 05 Август 2020 01:00   
Александар Џеповски: Дали Македонија некогаш побарала помош и покровителство од Русија?

Dzeposki

Александар Џеповски: Дали Македонија некогаш побарала помош и покровителство од Русија?

Повеќе...
 
Среда, 05 Август 2020 01:00   
Во Крушево и Пелинце нема место за оние кои го осквенавија споменот на Илинден

1abСвекрва

Повеќе...
 
Среда, 29 Јули 2020 01:00   
Политичко - математички лудории по македонски терк

1 rubin jovanoski

Рубинчо Видое Јованоски

Повеќе...
 
Среда, 29 Јули 2020 01:00   
Во Македонија последниве години се накотија многу предавници

Dzeposki

Александар Џеповски

За жал во Македонија последниве години се накотија многу предавници, да бидам искрен вакви изроди имало отсекогаш.

Народов веќе доволно претрпе сите овие години додека транзициски, предавнички, плитки и проклети умови решаваа за неговата иднина!!!

Едно мора да запомниме, дека треба да ги изолираме овие изроди и циркузанти околу нив, слугите на ѓаволот. Да ја зацврстиме љубовта кон нашава мајка Македонија, како една и единствена татковина на Македонците во целиот свет.

Без разлика што и да е, им дозволуваме, без да им фали влакно на главата, да ни ја плукаат нашава држава, да ни ја кодошат истава татковина за која илјадници Македонци низ историјата се бореле и гинеле, за истава и ние деведесетите година се боревме и се изборивме. 

Македонскиот народ не смее да дозволи група изроди, грандомани и среброљупци, да ја претворат Македонија во пепелиште при што ќе страдаат два милиони народ само заради соседните земји и заради лични интереси.

Продаваат јазик, име, идентитет, и што уште не!

До кога треба да се толерираат оние кои упорно работат на тоа да не` нема, да ни го срушат достоинството, гордоста и најлошо од се` со своите глупости да и` го валкаат името, идентитетот и јазикот на нашата Македонија.

Многу пати сме читале во историјта колку Македонскиот народ бил предаден и продаден заради лични интереси, од внатрешни и надворешни предавници и колку пати нашата татковина била фрлена на колена, но сепак секогаш станувала цврсто на нозе!

Жалостен е фактот дека македонскиот народ кој толку многу му дал на светот и кој толку многу страдал во историјата, иако секогаш на страна на правдата, и денес е изложен на понижување и уценување.

Денес имаме сопствена држава, ваква или онаква, наша татковина е, да се бориме да биде подобра, а не да ја омаловажуваме, не смееме да дозволиме некој да ја плука, без разлика кој е тој..

Кај нашиве соседи во однос на националните интереси постои само еден единствен и идентичен став, бидејќи кај нив не е разбирливо некој да ги продава националните интереси за пари.

Кај нашиве соседи сигурен сум дека медиумите, народот и јавниот обвинител, веднаш би реагирале и би ги прогласиле за предавници, изроди и би ги осудиле, веднаш ќе ги прогласат како државни непријатели.

Ние ги толерираме овие јагниња облечени во волчја кожа, кои лажно претставувајќи се како патриоти и вршејќи раздор и поттикнувајќи омраза и нетрпеливост, го тероризираат Македонскиот народ, заради туѓи интереси.

Сите ние, немо ги гледаме, а некои несвесно ги подржуваат.

Бог да ја чува Библијска Македонија!

АМИН!

 
Среда, 29 Јули 2020 01:00   
Илинден одраз на идеалот на две поколенија, на две епохи, за слободна, обединена Македонија

1doomМакедонска нација

Повеќе...
 
Среда, 29 Јули 2020 01:00   
Црешово топче

1abСвекрва

Повеќе...
 
Среда, 29 Јули 2020 01:00   
Мицковски со промените во статутот ги зби редовите во партијата

Mickoski

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вчерашното издание на вестите на Сител телевизија беше дециден дека поради поддршката од Извршниот и Централниот комитет на партијата, како и од Унијата на жени, Унијата на млади сили и Унијата на ветерани на ВМРО-ДПМНЕ, останува на висина на задачата како Претседател на ВМРО-ДПМНЕ и ќе се бори за состав на ново парламентарно мнозинство.

Неколку поранешни високи функционери-„печалбари“ на ВМРО ДПМНЕ, по изборите побараа од Христијан Мицковски да се повлече од лидерската позиција во партијата. Како причина тие ги наведуваат изборните резултати. Но тоа се луѓе кои имаат лични претензии кон лидерската фотеља во партијата и се спремни да му помогнат на лидерот на СДС Зоран Заев во неговата агенда која води кон уништувањето на македонската држава.

Повеќе...
 
Среда, 29 Јули 2020 01:00   
Таму каде што голата политика се проституира таму нема нов културен дискурс...
1Goce MarkovГОЦЕ МАРКОВ - Македонец, Човек и Автор
 
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

БУГАРСКИТЕ ВЕСНИЦИ ОД 1905 ГОДИНА ЈА НАПАЃАЛЕ МАКЕДОНСКАТА НАЦИОНАЛНА ДЕЈНОСТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Во нашата јавност е малку познато дека, за разлика од денес, бугарските весници од околу илинденск...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (72)

Македонскиот народ се соочува со огромни притисоци и со оваа марионетска власт предводена од лидер...

Иселеници

News image

БОГАТО МИНАТО И СЕГАШНОСТ НА ДРЕВНАТА МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА (3)

Во 2020 година се навршија 55 години од осветувањето на ...

Култура и туризам

News image

МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЈУГОСЛАВИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. КИРИЛ“ ВО РИМ ВО 1979 ГОДИНА - ДЕЛ I (23)

ЕДИНАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (39)

  ХЕСПЕРИДИНИТЕ ГРАДИНИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.