Актуелно
Четврток, 04 Јули 2019 20:53    PDF Печати Е-пошта
Кога ке се спомне владата на Зоран Заев, асоцијацијата е уцена, закана, притвор, затвор, предвреме објавени пресуди, местени тендери и рекет

Ивица Томовски, магистер по бизнис администрација и потсекретар во ВМРО-ДПМНЕ.

Повеќе...
 
Четврток, 04 Јули 2019 15:34    PDF Печати Е-пошта
Мислат дека со извинувања до небо можат да се избават од гревовите!

Огнен Јанески распали по Владата: Земете тоа тефтерчето на Гоца, полабавко ќе ви биде одлучувањето кој да прави реформи

Огнен Јаненски: Со извинување до небо не се избавува од гревовите, небото не е ни граница за човековата глупавост

Повеќе...
 
Четврток, 04 Јули 2019 14:15    PDF Печати Е-пошта
Може ли и Никола Груевски до небо да се извини и да се врати?!
Може ли и Никола Груевски до небо да се извини и да се врати?!

Може ли и Никола Груевски до небо да се извини и да се врати?!

Повеќе...
 
Четврток, 04 Јули 2019 13:28    PDF Печати Е-пошта
МНР со месеци без здравствено осигурување

vmro 6Стоилковски:Нов скандал во МНР: Со месеци се без здравствено осигурување

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2019 20:10    PDF Печати Е-пошта
ВМРО-ДПМНЕ е спремно на избори во секое време

vmro 2

Мицкоски: Подготвен сум да удри оваа деспотска власт и на мене, но јас ќе одам до крај

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2019 19:37    PDF Печати Е-пошта
Мицкоски: Крајно време е Македонците да престанат да бидат граѓани од втор ред во сопствената држава
Мицкоски: Крајно време е Македонците да престанат да бидат граѓани од втор ред во сопствената држава

Мицкоски: Крајно време е Македонците да престанат да бидат граѓани од втор ред во сопствената држава

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2019 12:05    PDF Печати Е-пошта
Христијан Мицкоски до г-ѓа Урсула Гертруд вон дер Лејен

HristijanХристијан Мицкоски

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2019 09:54    PDF Печати Е-пошта
Само во Македонија со која владее криминалната банда на Зоран Заев, Драги Рашковски и натаму може да остане недопирлив

Само во Македонија со која владее криминалната банда на Зоран Заев, Драги Рашковски и натаму може да остане недопирлив

Повеќе...
 
Вторник, 02 Јули 2019 21:22    PDF Печати Е-пошта
МОЖЕЛ ЛИ ГОЦЕ ДА СЕ ДЕКЛАРИРА КАКО МАКЕДОНЕЦ?

nikovski 0

Ристо Никовски: МОЖЕЛ ЛИ ГОЦЕ ДА СЕ ДЕКЛАРИРА КАКО МАКЕДОНЕЦ?

Повеќе...
 
Вторник, 02 Јули 2019 12:49    PDF Печати Е-пошта
ВМРО-ДПМНЕ избра претседатели на повеќе партиски комисии

ВМРО-ДПМНЕ избра претседатели на повеќе партиски комисии

На вчерашната редовна седница на ИК на ВМРО-ДПМНЕ беа донесени неколку кадровски решенија. По одлука на ИК, а по предлог на комисиите за селекција на претседатели и кандидати избрани се членови и претседатели на повеќе комисии.

За претседател на комисија за надворешни работи е избрана доц. д-р. Христина Рунчева Тасев, доцент на Правниот факултет Јустинијан Први во Скопје, доктор на правни науки, насока Уставно право. Рунчева Тасев има објавено 30-тина трудови во домашни и странски списанија од областа на правото и политичкиот систем. Рунчева Тасев говори англиски и германски јазик.

За претседател на комисијата за здравство е избран доц. д-р. Синиша Стојаноски, доцент на Медицински факултет – Скопје, насока патофизиологија и нуклеарна медицина. Стојаноски во минатото бил и претседател на здравствена комисија на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Аеродром, како и претседател на комитетот.

За претседател на комисијата за култура е избран Зоран Љутков, вработен во Драмски театар – Скопје. Љутков глуми во повеќе театарски претстави, а учествува и во телевизискиот серијал „Петко“. Љутков е и Селектор за драмската програма на Меѓународниот Фестивал „Охридско лето“.

За претседател на комисијата за локална самоуправа е избран Марјан Ристески, дипломиран економист, поранешен градоначалник на општина Прилеп во период од 2005 година до 2017 година. Ристески е член на ВМРО-ДПМНЕ  од 1993 година, бил претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп, член на ЦК и ИК на ВМРО-ДПМНЕ  во минатото.

За претседател на комисијата за спорт е избран доц. д-р. Влатко Неделковски, доцент на Факултетот за физичко образование спорт и здравје. Неделковски бил тренер на многу ракометни клубови во Скопје, предавач на центар за едукација на ракометни тренери на  РФМ, како и спортски директор во Академија Пандев Струмица 2017/2018.

Покрај претседателите, се избрани и членови на истоимените комисии.

ИК на ВМРО-ДПМНЕ дискутираше и за моменталната економско-политичка ситуација во државата. Нотирано е дека власта врши политички реваншизам и ги злоупотребува институциите. Најстрого е осудено апсењето и притворање на Димовски, Митески и другите гонети во политичкиот процес од страна на власта, кој има за цел дефокусирање на јавноста од реалните проблеми.

Беше констатирана и лошата економска ситуација во државата и стагнацијата која ни се случува на секое поле.

ИК на ВМРО-ДПМНЕ  нотира дека државата нема просперитет со СДСМ на власт  и потребно е нивно итно заминување.

ВМРО-ДПМНЕ

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

Иселеници

News image

31 годинишно постoење на Фондацијата „Петар Стаматов“ (6)

МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ – САД

Култура и туризам

News image

МОЈА АНТОЛОГИЈА

 Проф. д-р. Марко Китевски Меѓу македонските лирски народни песни љубовните заземаат водечко м...

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (18)

ТЕСАЛИСКОТО ПЛЕМЕ ТИРОИ -  II ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.