Среда, 01 Декември 2021   
Робството на Македонија под Рим

Антипатар наклеветен од василевна Олимпија за арогантно ренгенство (владеење во име на владетелот во отсуство) на Антипатар. Поради тоа на Антипатар му било наредено од страна на Александар Македонски да дојде во Вавилон за да се одбрани од тие клевети. За лошото владеење од страна на македонските благородници со сигурност се знае дека Александар ги погубувал, па затоа АНТИПАТАР го праќа неговиот син Касандар како негов бранител. Касандар кога стасал во Вавилон увидел можност: му наредува на својот помал брат кој служел како паж (слуга од доверба) кај Александар да го отруе Хефестион со тоа и да го проба ефектот на отровот што го донел со себе. Причината за смртта на Хефестион не се утврдила. ТАКА ПО НЕКОЛКУ МЕСЕЦИ КОГА СИТУАЦИЈАТА ОКОЛУ СМРТТА НА ХЕФЕСТИОН БИЛА СТИВНАТА и Александар бил ОТРУЕН НА ИСТИОT  НАЧИН КАКО И ХЕФЕСТИОН  ОД СТРАНА НА ПОМАЛИОТ БРАТ НА КАСАНДАР, по наредба на истиот. Истиот Касандар ја погубува мајката на Александар Македонски, василевна Олимпија, истиот Касандар наредува да се отруе Роксана и синот на Александар Трети Македонски, Александар ЧЕТВРТИ Македонски, истиот Касандар издава наредба да се отруе и Херкул синот на Александар Македонски и Барсина, со тоа ја уништува владетелската лоза на Aргеадите, а е и иронично тоа што ја зема за  жена сестрата на Александар Македонски, Тесалоника се разбира многу итар не само злобен, дури и направил град во чест на нејзиното име, а во сeто тоа обичните Македонци биле измамени или ги затвориле очите и го прогласиле за владетел на Македонија.

После смртта на Александар Македонски, македонските благородници познати како ДИЈАДОСИ, жедни за власт не успеале да се договорат. Со тоа и наштетило многу на Македонија.

Дијадосите (јадосаните) се испоубиле на подмoлен начин меѓу себе, а се за власт, бидејќи богатство не и фалело или можеби не и било доволно, а со сето тоа народот пател и и наштетиле на Македонија дури до ден денешен.

Македонската фаланга на Персеј не била доволно увежбана, македонските благородници (богатите) не го поддржале Персеј и народот македонски кој бил регрутиран во фалангата каде половината загинале, а другата биле заробени, додека богатите биле во коњаницата, плашејќи се дека ќе ги изгубат парите после битката на Пидна тие го предале ПЕРСЕЈ последниот владетел, наместо да се борат храбро за Македонија, ГО ПОДАРИЛЕ НА РИМЈАНИТЕ за пари и привилегии... Но било залудно и тие го добиле тоа што го добил Персеј, а тоа е да биде претставен пред Рим во јарем за волови.

Истата судбина ќе ја имаат и другите македонски династии на јадосаните, династии кои владееле со Тракија, Сецилија, Египед и др. Тие се од македонско потекло ама не направиле ништо или НЕ доволно за Македонија, па затоа и до ден денешен е окупирана.

За да ја владеат полесно Македонија, римјаните ја поделиле на 4 дела (4 републики). Едната со седиште во Хераклеја другата со седиште во Тесалоника, третата во Амфиполис, четвртата во Скупи (Скопје). Името Македонија и Македонци БИЛО ЗАБРАНЕРТО. На Македонците и било забрането да се викаат Македонци и биле принудени за прв пат во нивната историја да плаќаат данок.

По падот на Македонија нејзината престолнина Пела била ограбена од римјаните во 168 п.н.е. Hејзиното градско богатство e пренесено во Рим. Истата судбина ја имале и останатите македонски градови и населени места, македонските градови биле срамнети со земја.

Римјаните верувале ако поседуваат, а посебно македонско воено орудие дека македоската сила, слава и моќ ќе се пернесе на нив и така и тие римјаните ќе биле силни и ќе го освојат истокот како и Македонците.

Пример е и римскиот цезар Гај Jулио Цезар кој се појавувал во воениот оклоп на Александар Македонски. Оклоп кој бил најден во гробницата на Александар во Египед. Тоа тие го верувале, а и е верзија на Птоломеј Први кој за да владее по лесно со Египед го закопал телото на Александар таму...

Гробот на Александар Македонски не се знае каде е. Се смета дека е тајно донесен и закопан во Македонија нa планината Плачковица со неговото богатство.

Македонците го поддржале римскоит генерал Помпеј во цивилната војна помеѓу него и Гај Jулиј Цезар. Oваа војна става крај на Римската Република.

makedonija-rim-1
Натпис со зборот “Македонис”  датиран од 4 н.е. кој се однесува за христијанка од Македонија.

И по окупацијата на Македонија од страна на Римјаните во 168 г.п.н.е. нејзините жители продолжиле да се викаат Македонци, како што секогаш се викале и се викаат до ден денешен.

После падот на Македонија под римско робство римјаните прислино иселуваат околу 150.000 македонски занаетчии: sидари, архитекти, уметници итн. во Pим за да го разубавуваат истиот... И ден денес европските метрополи се украсени со македонска архитектура... КОИ БЕСРАМНО И СИ ЈА ПРИСВОЈУВААТ... ДЕКА МАКЕДОНСКАТА АРХИТЕКТУРА БИЛА ''НИВНА''.

makedonija-rim-2
[1] - македонска украсна фасада и архитектура Галериа Виторио 2 Емануеле - Милано (пиаца Дуомо )

makedonija-rim-3
[2] - македонска украсна фасада и архитектура  Порта Венезиа - Милано

Во 179 п.н.е. Филип ПЕТТИ бил наследен од неговиот син Персеј, кој веднаш објави војна на Рим, за да ја консолидира и да ја прошири својата моќ. Во 172 војната повторно избувна, и по неколку римски менувања конзулот Луциј Аемилиус Павле решително ги порази Македонците во Пидна во 168 п.н.е. (споредете 1 Маcc 8:5, каде Персеј е наречен "цар на Kхиттим"). Со Евреите беше укината и Македонија, а Персеј бил протеран во Рим. Македонците беа прогласени за слободни и автономни, а нивната земја е поделена во четири региони, со нивните главни градови во Амфипол, Солун, Пела и Пелагонија, односно, секоја од нив била управувана од свој совет; kоммерkиум и kоннубиум. Комуникацијата помеѓу нив беше забранета, а рудниците на злато и сребро беа затворени. А почит беше да се плати годишен данок за Рим  во износ од половина од данокот на Македонија што досега беше собиран од наемнината на патиштата и другите национални богатства собирани од страна на македонските владетели.

 

Историја

News image

Водици или Богојавление

Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Бојан, Богомил (значи мил на Бога) , Јо...

Иселеници

News image

„НАГРАДАТА ЗА ЖИВОТНО ДОСТИГНУВАЊЕ ЗА 2022 ГОДИНА“ НА ОМД ОД ВАШИНГТОН ЗА СЛАВЕ КАТИН

На предлог на претседателот на организацијата „Обединета...

Култура и туризам

News image

ПОЕТСКИ МОЗАИК од поетесата Гордана Димовска како мост за спојување на далечините просторни и бележење на времињата

Поетесата Гордана Димовска својата видлива линија на заинтересирано премостување на далечните прос...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПОБЕДИТЕ НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) ВО ИНДИЈА (18)

Стрелците, кои јавале на коњи, први нападнале и речиси веднаш ги онеспособиле бојн...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.