Среда, 22 Јануари 2020   
Македонски имиња на месеците

mesec

Македонски имиња на месеците

Потеклото на македонските имиња на месеците е поврзано со природните циклуси или земјоделските работи кои се вршат во периодот на соодветниот месец.

Тие имиња се слични кај сите словенски народи.

Нив ги има во црковнословенскиот јазик и сѐ уште се употребуваат во верските календари.

Денешните современи имиња, по потекло од латинскиот јазик, најпрвин почнале да се употребуваат кон крајот на XIX век. Тогаш најчесто биле со завршеток на -ја, на пример:  јануарија, февруарија, септемврија, декемврија итн. Со текот на времето, овие имиња речиси сосема ги истиснале од употреба старите.

Старите, традиционални, словенски имиња на месеците сѐ уште се употребуваат во современите хрватски, чешки и полски јазик.

име на месецот

    јануари

    февруари

    март

    април

    мај

    јуни

    јули

    август

    септември

    октомври

    ноември

    декември

    македонски

    коложег

    сечко

    цутар

    тревен

    косар

    жетвар

    златец

    житар

    гроздобер

    листопад

    студен

    снежник

    хрватски

    Siječanj

    Veljača

    Ožujak

    Travanj

    Svibanj

    Lipanj

    Srpanj

    Kolovoz

    Rujan

    Listopad

    Studeni

    Prosinac

    чешки

    Leden

    Únor

    Březen

    Duben

    Květen

    Červen

    Červenec

    Srpen

    Září

    Říjen

    Listopad

    Prosinec

    полски

    styczeń

    luty

    marzec

    kwiecień

    maj

    czerwiec

    lipiec

    sierpień

    wrzesień

    październik

    listopad

    grudzień

 

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (72)

Македонскиот народ се соочува со огромни притисоци и со оваа марионетска власт предводена од лидер...

Иселеници

News image

БОГАТО МИНАТО И СЕГАШНОСТ НА ДРЕВНАТА МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА (3)

Во 2020 година се навршија 55 години од осветувањето на ...

Култура и туризам

News image

МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЈУГОСЛАВИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. КИРИЛ“ ВО РИМ ВО 1979 ГОДИНА - ДЕЛ I (23)

ЕДИНАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (39)

  ХЕСПЕРИДИНИТЕ ГРАДИНИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.