Среда, 08 Јуни 2022   
Гордеј се мајко Македонијо била како химна на 11-та македонска дивизија

Единаеста пешадиска македонска дивизија, која е формирана и дејствува за време на Прва Светска војна.

Дивизијата е наследник на Македононо- Одринското Ополчение ( МООП). Составена е во најголем дел од Македонци од Вардарска Егејска и Пиринска Македонија како и македонски бегалци во Бугарија.

Командниот кадар е претежно од офицери родени во Македонија како и истакнити дејци на Македонската револуционерна организација.

Во дивизијата се праќаат и дезертерите македонци од српската и грчката армија.

Идејата за создавање на оваа дивизија иди од раководството на старото ВМОРО околку полковникот Александар Протогеров, поточно од кукушанецот мајорот Петар Дарвингов.

ГОРДЕЈ СЕ МАЈКО МАКЕДОНИЈО

Гордеј се мајко Македонијо
со својте синови герои, герои, герои!
Гордеј се мајко Македонијо
со својте синови герои, герои, герои!

Со нас е подполковник Дрангов,
в рацете држи револвер, револвер.
И тој не славно командваше
- Напред, на нож, ура, на нож, ура, ура!

Французи, Англичани бeгаaт
од наште силни налети, налети.
Оставихме техните окопи
покрити с телени мрежи, мрежи, мрежи.

И Ниш, и Пирот поминахме,
пред нас е Солун - трепери, трепери.
Насегде врага победихме,
сега се враштаме дома, дома, дома.

Гордеј се мајко Македонијо
со својте синови герои, герои, герои!
Гордеј се мајко Македонијо
со својте синови герои, герои, герои!

 

На прво место

News image

Поразите и понижувањата се секојдневие со власта на СДСМ

Поразите и понижувањата се секојдневие со власта на СДСМ. СДСМ потпиша договор со Бугарија во 2017...

Историја

News image

По список составен од Лазар Колишевски

7 јануари 1945 година, првиот ден на Божиќ, по список составен од Лазар Колишевски во Вардарска Маке...

Иселеници

News image

КОЈ БЕШЕ БЛЕР СКОТЛАНД – СОПРУГОТ НА ДАНАСКЕНДОВА? (12)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „СЕЌАВАЊА“ НА ДАНА СКЕНДОВА – ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛОТО РАСКАЗИ „ЈАНА“ НА ЃОРЃИ ЛАЗАРЕВСКИ – СВЕДОШТВО ЗА МАКЕДОНСКАТА ВИСТИНА

Делото раскази „Јана“ на познатиот  публицист, раскажувач, писател, голем вљубеник во својата...

Фељтон

News image

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ИСТОЧНО - ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ – ДЕЛ II (11)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.