Среда, 08 Септември 2010   
Премиерот Груевски во посета на општина Пустец, во соседна Албанија
Премиерот Никола Груевски 8-ми септември Денот на независноста на Република Македонија го прослави заедно со Македонците од Мала Преспа во соседна Албанија каде денеска во општината Пустец се одржа голем народен собир.

- Ви честитам на вашата истрајност во негувањето и афирмацијата на македонската посебност и македонскиот национален дух кој остана во сечие срце и во сечии мисли цврсто да го држи македонскиот народ исправен и горд помеѓу сите други народи, да се знае и да се распознава,  истакна претседателот на македонската Влада пред насобраниот народ во Пустец.

За време на престојот во соседна Албанија премиерот Груевски ги потврди добрососедските односи со таа држава.

- Република Македонија и Република Албанија негуваат и градат пријателски односи на соработка базирана на обострано почитување. И во тој дух низ едно партнерство и уважување на граѓаните се трудиме да постигнеме повисок степен во задоволувањето на сите потреби. Вие сте еден значаен мост на пријателство помеѓу двете земји и вредност која дава придонес во разивањето на добрососедските односи, како и во градењето на демократијата во државата во која живеење, посочи Груевски пред присутните меѓу кои беа и Македонци од Голо Брдо, Гора, Врбник и други места каде што живеат Македонци во Албанија.

За време на престојот во Пустец, премиерот Груевски беше придружуван од градоначалникот Едмонд Темелко со кого разговараа за понатамошната поддршка и помош од Владата на Република Македонија на таа општина.

- И благодарам на македонската Влада што оваа година овозможи 40 студентски стипендии за младите од Пустец, но и за другата континуирана поддршка што ни ја дава. Во наредниот период очекувам и Владата на Република Албанија да даде конкретна помош пред се за решавање на инфраструктурните проблеми бидејќи Македонците во Голо Брдо и Гора освен што немаат никакви патишта, немаат ниту вода за пиење. Исто така очекувам еднакви права за сите Македонци во Албанија настава на македонски јазик и друга помош, истакна Темелко.

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски и градоначалникот на Општина Пустец Едмонд Темелко во Пустец ја посетија црквата „Св. Архангел Михаил“ и го проследија седмото издание на Македонскиот фолклорен фестивал „Преспа 2010“.

 

На прво место

News image

Мицкоски: На 15 јули сите заедно, единствени да им покажеме како се сака Македонија, и да ставиме крај на криминалот и р

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од Делчево рече дека на 15 јули одлучуваме во какв...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (61)

Милче Милошевски денес е пензионер кој од детство другарува со Маноил Мане Јаковлевски. Нивното др...

Иселеници

News image

МАКЕДОНИЈА ЗАЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕГА

МАКЕДОНИЈА ЗАЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕГ...

Култура и туризам

News image

Настанување на селото Лазорополе и потеклото на неговите жители

Лазорополе за прв пат се споменува во Кодиката (книгата на дарители) на манастирот Слепче, во вторат...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (28)

ПОТЕРА ПО АРГОНАУТИТЕ И НИВНОТО ВРАЌАЊЕ – ДЕЛ I Кога Јасон и Медеја дошле на брод...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.