Среда, 21 Јули 2010   
Македонците во Грција го прославија Илинден во Овчарани

Македонците од леринско, воденско, солунско и други делови во Грција синоќа во Овчарани го одбележаа националниот празник Илинден.
ovcaraniГостите на народниот собир меѓу кои и многумина од Македонија, како што пренесе изветувачот на Канал 5, ги забавуваа „Синтезис“ , Сузана Спасовска, Елена Велевска кои по првпат атмосферата во Овчарани за Св.Илија ја направија исклучиво македонска. За разлика од другите години немаше воопшто грчки песни. По концертот на „Синтезис“ почна традиционалното оро кое траеше се до раните утрински часови. И покрај обидот на мала група присутни со свирежи да ја намалат прославата на големиот празник, сепак се мина во најдобар ред.

И покрај обидите на локалните претставници на грчките власти и на префектурата во Лерин каде што градоначалникот е со македонско потекло, сепак, не мина се во перфектен ред. Екипата на Канал 5 беше спречена професионално да си ја заврши работата затоа што со образложение дека нема специјална дозвола за снимање во Овчарани, не можеше да замине таму со службеното возило и потребната видео опрема.

За инцидентот се заинтересираа и членови на Европската слободна алијанса која е четврта по број сила во Европскиот парламент. Тие најавија можност за ова прашање и за прекршување на слободата на известувањето да се зборува и на некоја од наредните седници во Европарламентот.
 

На прво место

News image

Народот не сака да игра по туѓи ноти, откако предводен од Груевски од 2006 г, наваму направи многу

Светски сценаристи мајсторски го режираат Балканскиот трилер. Додека Грција се наоѓа пред банкрот, а...

Историја

News image

Треба да знаеме за што ќе се бориме (11 март 1891 година)

РЕДАКТОРИТЕ НА  “МАКЕДОНИЈА”: ТРЕБА ДА ЗНАЕМЕ ЗА ШТО ЌЕ СЕ БОРИМЕ, ИЛИ ЗА ПРИСОЕДИНУВАЊЕ КОН КН...

Иселеници

News image

Иселеништвото загрижено, но истрајно со поддршка на Владата за доброто на Македонија

Точно е, според мое сознание, дека нема СОРОСОИДИ во дијас...

Култура и туризам

News image

Недовршениот храм на Соломон во Охрид

Кога високиот отомански службеник и патеписец Евлија Челеби, во 1670год., бил во Охрид, силен впечат...

Фељтон

News image

Македонските Граѓански Војни – „Четиригодишниот Мир“ 311-307 г. п.н.е. (5 дел)

Македонскиот фараон на Египет, Птолем I Сотир, беше вознемирен од растот на моќта на...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.