Среда, 26 Мај 2010   
Нов роман на Сотир Ристо
Излезе во печат вториот роман на Сотир Ристо „Продолжено образование”. Романот го издаде издаважката куќа Антолог од Скопје.
prodolzeni-obrazovanie„Продолжено образование” е неговото второ дело, првообјавено на македонски.

Според самиот автор, романот-новела ги прикажува преживеалиците на главниот, анонимен лик фрлен во една длабока егзистенцијална недоумица.

Книгата може да се доживее како повеЌе начини – како филозофски есеј, како раскажана потрага по себеси, но и како животот да се живее како проект и проекција за една книга - за животот како дело и делото како начин на живот.

Сотир Ристо е роден на 16 март 1974 година, во селото Леска, Мала Преспа, Република Албанија. Дипломирал на Филолошкиот факултет „Блаже Конески” во Скопје, на Катедрата за општа и компаративна книжевност.

Во Албанија го има издадено својот прв роман „Ноќ на шепотите” за престижната издавачка куќа „Теона”. Во романот се раскажува за животната приказна на Македонците во Албанија за време на комунистичкиот диктатор Енвер Хоџа.

Васил Стерјовски
 

На прво место

News image

Никаде во Европа, ниту во светот е забележано полициски сили да опседнуваат седиште на опозиција

ВМРО-ДПМНЕ: Политичкиот прогон врз Груевски се користи и за хајка и притисок против ВМРО-ДПМНЕ...

Историја

News image

Германски историчар објаснува како е фалсификувана грчката историја

Германскиот историчар вели дека историјата е сосема поразлична од онаа што сме ја учеле во училиште,...

Иселеници

News image

Нашинец во Америка ја бојосал фасадата од куќата во боите на македонското знаме

Нашинец во Америка ја бојосал фасадата од куќата во ...

Култура и туризам

News image

Манастирот „Св. Мала Богородица“ во Сливница – Преспа (16)

Со вие  зборови   за   гревот  човечки,   на   арх...

Фељтон

News image

Александар Македонски (57)

Околу мај неговите дипломатски претставници се вратија од оазата во Сивах и извест...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.