Среда, 26 Мај 2010   
ФК Туминец победник на традиционалниот фудбалски турнир „ПРЕСПА” 2010
fudbal-prespa-maj2010
На 9-ти Мај 2010 година  во Пустец (спортскиот терен) Општина Пустец во рамките на своите активности за развивање на спортот, организираше  фудбалски турнир помеѓу сите села од Мала Преспа.

На турнирот учествуваа осум фудбалски екипи од Мала Преспа и тоа: Фк Горна Горица, Фк Пустец, Фк Шулин, Фк Долна Горица, Фк Туминец, Фк Македон составена од студенти од Мала Преспа кој што студираат во Корча, ФК Гоце Делчев од гимназијата од Пустец и Фк Александар Македонски составен од студенти од Мала Преспа што студираат во Битола.

Турнирот беше масовно посетен од страна на жителите на Мала Преспа и се помина во најдобар ред.

Победник на годинешниот фудбалски турнирот е Фк Туминец кој во финале ја порази ФК Горна Горица и со тоа ја оправда улогата на фаворит и докажа дека во моментот се најдобар фудбалски клуб во Мала Преспа.

На победничката екипа, пехарот му го врачи градоначалникот на Општина Пустец г-дин Едмонд Темелко.

Васил Стерјовски
 

На прво место

News image

Никаде во Европа, ниту во светот е забележано полициски сили да опседнуваат седиште на опозиција

ВМРО-ДПМНЕ: Политичкиот прогон врз Груевски се користи и за хајка и притисок против ВМРО-ДПМНЕ...

Историја

News image

Германски историчар објаснува како е фалсификувана грчката историја

Германскиот историчар вели дека историјата е сосема поразлична од онаа што сме ја учеле во училиште,...

Иселеници

News image

Нашинец во Америка ја бојосал фасадата од куќата во боите на македонското знаме

Нашинец во Америка ја бојосал фасадата од куќата во ...

Култура и туризам

News image

Манастирот „Св. Мала Богородица“ во Сливница – Преспа (16)

Со вие  зборови   за   гревот  човечки,   на   арх...

Фељтон

News image

Александар Македонски (57)

Околу мај неговите дипломатски претставници се вратија од оазата во Сивах и извест...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.