Среда, 26 Мај 2010   
Формиран сектор за малцинствата во Албанија
temelko-malaprespa-maj2010
Албанија исполнува дел од обврските кој што ги има спрема малцинствата како услов за зачленување во Европската унија.

Имено, при министерството за туризам, култура, млади и спорт на Република Албанија се формира посебен Сектор за малцинствата.

Преставници од овој Сектор, предводени од Бардул Лондо, советник при министерството за туризам, култура, млади и спорт на Република Албанија, во општина Пустец, остварија средба со преставници од македонското малцинство во Албанија, предводени од градоначалникот Едмонд Темелко.

На средбата, преставниците од овој Сектор, објаснија дека, основни задачи на овој сектор се формирање и постепено подобрување на законската регулатива која се однесува на полето на малцинставта и нивно приближување во согласност со стандартите на Европската унија.

Градење на развојна политика на полето на малцинствата, за да ги зачува, промовира и заштити основните нивни карактеристики, што ги сочинува јазикот и културата на малцинствата што живеат во Албанија.

Исто така, овој Сектор, ке подржува спесифични проекти за промовирање на културниот идентитет на малцинставта кој што живеат на територијата на Република Албанија. 

Преставниците на македонското малцинство, ги информираа преставниците на Секторот за малцинствата околу положбата на Македонците во Албанија и побараа овој Сектор да се грижи за сите Македонци во Албанија, бидејки Македонците не живеат само во Општина Пустец туку и во регионите Голо Брдо, Гора, Девол, како и во поголемите градови на Албанија.

На ова средба се раменија повеке мисли околу конкретната подршка на македонското малцинство и за почеток се договорија, овој Сектор да го финасира единствениот весник на македонски јазик во Албанија, весникот “ПРЕСПА”, како и да подржи печатење на книги од македонски автори кој творат во Албанија.

Васил Стерјовски
 

На прво место

News image

Народот не сака да игра по туѓи ноти, откако предводен од Груевски од 2006 г, наваму направи многу

Светски сценаристи мајсторски го режираат Балканскиот трилер. Додека Грција се наоѓа пред банкрот, а...

Историја

News image

Треба да знаеме за што ќе се бориме (11 март 1891 година)

РЕДАКТОРИТЕ НА  “МАКЕДОНИЈА”: ТРЕБА ДА ЗНАЕМЕ ЗА ШТО ЌЕ СЕ БОРИМЕ, ИЛИ ЗА ПРИСОЕДИНУВАЊЕ КОН КН...

Иселеници

News image

Иселеништвото загрижено, но истрајно со поддршка на Владата за доброто на Македонија

Точно е, според мое сознание, дека нема СОРОСОИДИ во дијас...

Култура и туризам

News image

Недовршениот храм на Соломон во Охрид

Кога високиот отомански службеник и патеписец Евлија Челеби, во 1670год., бил во Охрид, силен впечат...

Фељтон

News image

Македонските Граѓански Војни – „Четиригодишниот Мир“ 311-307 г. п.н.е. (5 дел)

Македонскиот фараон на Египет, Птолем I Сотир, беше вознемирен од растот на моќта на...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.