Среда, 09 Март 2011    PDF Печати Е-пошта
Национални симболи

grb-mk1. Македонскиот Лав Симболот на античко-македонската воена сила и надмоќ бил лавот. Во битака помеѓу Македонците и Елините кај Херонеја во 337 г.п.н.е., Македонците победиле и македонскиот цар Филип Втори гради огромен споменик на лав, кој е се` уште зачуван. Александар Трети Македонски ковал пари со својот лик, заедно со маска од лав. Во средниот век, македонскиот лав станува македонски хералдички грб и на современиот македонски народ, под кој македонските револуционери од 19 и 20 век се борат за македонската слобода.

makedonsko-sonce2. Македонското Сонце Другиот национален антички македонски симбол било сонцето. И тој е задржан кај македонскиот народ во континуитет. Знамето на крушевската република е карта на цела етногеографска Македонија, од која изгрева сонце, македонскиот грб од 1945 г. содржи сонце, Знамето на Македонската Колонија од Петроград на Чуповски содржи сонце и коњот Букефал на Александар Македонски, како и мијачкото знаме. Интересно е што дури во 1977 г. во Кутлеш (Вергина) се открива сонцето од филиповата гробница како македонски национален симбол, но Македонците го користат сонцето како национален белег многу порано; не само сонцето, туку и лавот.
 

На прво место

News image

Народот не сака да игра по туѓи ноти, откако предводен од Груевски од 2006 г, наваму направи многу

Светски сценаристи мајсторски го режираат Балканскиот трилер. Додека Грција се наоѓа пред банкрот, а...

Историја

News image

Треба да знаеме за што ќе се бориме (11 март 1891 година)

РЕДАКТОРИТЕ НА  “МАКЕДОНИЈА”: ТРЕБА ДА ЗНАЕМЕ ЗА ШТО ЌЕ СЕ БОРИМЕ, ИЛИ ЗА ПРИСОЕДИНУВАЊЕ КОН КН...

Иселеници

News image

Иселеништвото загрижено, но истрајно со поддршка на Владата за доброто на Македонија

Точно е, според мое сознание, дека нема СОРОСОИДИ во дијас...

Култура и туризам

News image

Недовршениот храм на Соломон во Охрид

Кога високиот отомански службеник и патеписец Евлија Челеби, во 1670год., бил во Охрид, силен впечат...

Фељтон

News image

Македонските Граѓански Војни – „Четиригодишниот Мир“ 311-307 г. п.н.е. (5 дел)

Македонскиот фараон на Египет, Птолем I Сотир, беше вознемирен од растот на моќта на...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.