Коментари
Среда, 07 Јули 2021 02:00   
Оваа власт мора да си замине уште веднаш!

1ab Свекрва

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2021 02:00   
И КАМЕНОТ ЗБОРУВА: БОг е зБОр, Е МОќ, МОзок, Меморија, Жива Машина

Ова толкување на зборови од речникот составен спрема дешифрирање на старомакедонскиот јазик на „Каменот од Розета“ (Тентов/Бошевски, МАНУ) е поетска слобода на авторот. Асоцијациите на зборовите од речникот на Тентов/Бошевски во есејот, вклучуваат историска и современа конотација на стари и современи поими и пракса во потрага по вечноста. Прастариот и обновен интерес за долго-вечност, се афирмира и со најновите технологии и духовни истражувања. Консултиран е и преводот The Nile, Notes for Travellers in Egypt, E. A. Wallis Budge, 9th Edition, London, Thos. Cook and Son, [1905], pp. 199-211

12312345213Македонскиот владетел Александар Велики, подоцна основач и на македонската династија Птоломеи, дава инструкции за градба на градот Александрија (слика од салата на шпанскиот Крал Филип V, 1683 – 1746).

Повеќе...
 
Вторник, 06 Јули 2021 16:39   
Итно замрзнување на барањето за членство во ЕУ… или, миопијата, болест на македонските политичари

Можете да ги видите предметите коишто ви се близу, но оние пооддалечените се нејасни, можеби притоа патите од главоболка и ви се мати пред очите. Доколку ова ви звучи познато, имате миопија или кусогледост.
Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 02:00   
Александар Џеповски : Анонимци се преставуваат како идеолози и основачи на ВМРО ДПМНЕ

1Dzeposki  Александар Џеповски

Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 02:00   
КОЛУМНА НА АНГЕЛОВСКИ: Велшки не, а македонски?

КОЛУМНА НА АНГЕЛОВСКИ: Велшки не, а македонски?Страшо АНГЕЛОВСКИ

Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 02:00   
ЦРТИЧКИ И ОТРОВНИ СТРЕЛИЧКИ - 125

1martin1

ЗА ПОЛИТИЗИРАНАТА ПОЛИЦИЈА И "ИДИОТСКИОТ КОНСЕНЗУС"  

Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 02:00   
Зошто Бугарија сака да ја присвои македонската историја?

1ab Свекрва

Повеќе...
 
Сабота, 26 Јуни 2021 17:31   
Ламбе Арнаудов: Македонијо! Не менувај што не се менува, смени го Заев

1 Lambe

Во дамнешно време, некој си моќен и мудар владетел, кога почувствувал дека е време да го отстапи тронот, никако не можел да се определи на кого од двајцата синови да го остави. Бидејќи и двајцата му биле подеднакво мили решил на секој да му даде по еден расен коњ, на првиот снежно бел, а на другиот изразено црн, и им порачал: „Една година јавајте, шетајте, учете низ царштината, а потоа чиј коњ ќе стигне втор во престолнината тој ќе биде цар.

Повеќе...
 
Четврток, 24 Јуни 2021 10:40   
Верски апартхејд или крстоносна војна – иднината на Европа

Пред дваесеттина години, кога Македонија водеше војна со терористичките групации, во Тетово се одржа тркалезна маса на која како претседател на МААК бев присутен. Меѓу другите, таму беа и Џејмс Пердју и Франсоа Леотар, кои се нарекуваа себе си’ олеснувачи, а кои всушност беа најобична меѓународна поддршка за остварување на барањата на терористите и „средство“ за притисок врз тогашната Влада на Република Македонија.
Повеќе...
 
Среда, 23 Јуни 2021 01:00   
Александарт Џеповски : Колку милионери станале од препродавање лубеници и пиперки?

1Dzeposki Александарт Џеповски

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Јас се ќе прифатам спасувајте ме на избори

Неодговорен пристап на Заев кон идентитетот и историјата

Историја

News image

Билтенот „Лист на ВМРО-ДПМНЕ“

Со своето неколку месечно постоење ВМРО-ДПМНЕ се афирмира како авангардна национална и демократска п...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПРОГОНЕТИ ДЕЦА – БЕГАЛЦИ (21)

Дo 1959 година, Грциjа преземала екстремни мерки да ги затвори своите граници со Албаниjа, Jугосла...

Фељтон

News image

АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ ВО ДЕЛОТО „ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ОД АНТИЧКИОТ ПЕРИОД ДО ДЕНЕС“ (1)

Тоа е дело на „Македонска искра“, Скопје, 2008, на 500страници, на македонски јази...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.