Коментари
Понеделник, 16 Август 2021 10:31   
ЃОРЃИ ИЛИЕВСКИ : КРАТКА ЗАГРИЖУВАЧКА АНАЛИЗА НА ВИСОКОТО ОБРАЗОВАНИЕ

1Djordji Ilievski

ЃОРЃИ ИЛИЕВСКИ

Повеќе...
 
Понеделник, 16 Август 2021 10:20   
Страшо Ангеловски : Колонизаторите и „употребливите локални елементи“

1makmak

Страшо Ангеловски

Повеќе...
 
Среда, 11 Август 2021 02:00   
Александар Џеповски : Пожарите и бугарското фијаско причина за пораз на СДС на следните избори !?

1Dzeposki Александар Џеповски

Повеќе...
 
Среда, 11 Август 2021 02:00   
ЦРТИЧКИ И ОТРОВНИ СТРЕЛИЧКИ - 131
1martin1
 
ЗА ДИЛЕТАНТИЗМОТ НА АКТУЕЛНАТА ВЛАСТ 
 
Повеќе...
 
Среда, 11 Август 2021 02:00   
„ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ГО ОСВОЈУВАМ СВЕТОТ“ КАЖАЛ АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ

1Marija Emilija Kukubajska

Остатоци од најголемата во тогашниот свет, Александриската библиотека (делот Серапис). Основана е од Македонскиот цар Птолемеј I Сотер, 297 год. п.н.е., по идеја на Александар III Македонски, инспириран од онаа на Асирскиот цар Ашурбанипал (6 в. п.н.е.). Подлоста на Атињаните го уфрлува кај Птолемеј I, вториот Тројански коњ, наводно прогонетиот политичар Деметар од Фалерон. Деметар се нуди за советник во организирање на библиоетката. Така тој ги копира, фалсфикува и краде за елинските пирати сите достапни ракописи од другите азиски народи (од архитектура, астрономија, уметност, математика, технички науки). Библиотеката трипати е уништувана со сите знаења запишани на папирус и глинени плочки (Гилгамеш, Јудаизам, Библија, Будизам), собирани од Александар Македонски и неговиот тим од научници, а подоцна обезбедувани и по трговски и религиозни врски. Александар го основа градот 331 г. п.н.е.

Повеќе...
 
Среда, 11 Август 2021 02:00   
Злите јазици треба да престанат да шират невистини

1doom Македонска нација

Повеќе...
 
Сабота, 07 Август 2021 10:20   
ЗА НЕКОИ СТРУЧЊАЦИ ДЕКАНИ И ЗА ФИКТИВНАТА БОРБА ПРОТИВ КОРУПЦИЈАТА ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

1Djordji Ilievski

ЗА  НЕКОИ СТРУЧЊАЦИ ДЕКАНИ И ЗА ФИКТИВНАТА БОРБА ПРОТИВ КОРУПЦИЈАТА ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

Повеќе...
 
Сабота, 07 Август 2021 09:33   
Илинденска Македонија

1United macedo

Илинденска Македонија

Повеќе...
 
Среда, 04 Август 2021 02:00   
Александар Џеповски : Мал Шенген како Илинденска шлаканица за Бугарија

1Dzeposki

Александар Џеповски

Повеќе...
 
Среда, 04 Август 2021 02:00   
ЦРТИЧКИ И ОТРОВНИ СТРЕЛИЧКИ - 130

1martin1

ОСКРНАВЕН ДВОЈНИОТ ИЛИНДЕН 

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Јас се ќе прифатам спасувајте ме на избори

Неодговорен пристап на Заев кон идентитетот и историјата

Историја

News image

Билтенот „Лист на ВМРО-ДПМНЕ“

Со своето неколку месечно постоење ВМРО-ДПМНЕ се афирмира како авангардна национална и демократска п...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПРОГОНЕТИ ДЕЦА – БЕГАЛЦИ (21)

Дo 1959 година, Грциjа преземала екстремни мерки да ги затвори своите граници со Албаниjа, Jугосла...

Фељтон

News image

АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ ВО ДЕЛОТО „ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ОД АНТИЧКИОТ ПЕРИОД ДО ДЕНЕС“ (1)

Тоа е дело на „Македонска искра“, Скопје, 2008, на 500страници, на македонски јази...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.