Коментари
Среда, 02 Јуни 2021 02:00   
ЦРТИЧКИ И ОТРОВНИ СТРЕЛИЧКИ - 121

1martin1

ПОВАМПИРЕНА ИДЕЈАТА ЗА ИЛИРИДА

Повеќе...
 
Среда, 26 Мај 2021 08:10   
ВМРО-ДПМНЕ е идеологија формирана во исклучителен историски момент

mane jakovleski 1
Мане Јаковлески

Драган Богдановски е роден на 18 септември 1929г. во Клечовце, Кумановско,

Почина во Копенхаген, Данска, на 31 мај 1998г,

Погребен е во Куманово, на 1 август 1998.

Повеќе...
 
Среда, 26 Мај 2021 02:00   
Рубинчо Видое Јованоски : Потекло на имотот на Мијалков

1 rubin jovanoski

Некогашниот директор на УБК Сашо Мијалков кој досега има добиено 20 години затвор и кој се товари за уште 2-3 дела моментално се наоѓа во Шутка, со единствена цел да не побегне од Македонија.

Во оваа прилика само да се потсетиме дека при крајот на месец Февруари оваа година се објави меѓународна потерница против Саше оти не се појави на одлежувањето на затворската казна. Иронијата да биде уште поголема С.М. се појави по неполни 24 часа и на провладини медиуми во кратки ракави а по негова изјава дека имал симптоми на корона и висока температура, а сигурно под наредба на Зајчето, се појави во јавноста и замина во Шутка на одлежување казна притвор.

Повеќе...
 
Среда, 26 Мај 2021 02:00   
Александар Џеповски: Христо Христов е Македонец, Бугар или сатанско чедо?

1Dzeposki Александар Џеповски

Повеќе...
 
Среда, 26 Мај 2021 02:00   
Марија Емилија КУКУБАЈСКА : МАКЕДОНСКИТЕ БРАЌА ОД СОЛУН ГИ ПРОСВЕТУВАА АЗИСКИТЕ БУЛГАРИ

1sli123

Црквено словенски ракопис на охридски дијалект, Охридски апостол, 12 в. Охридска книжевна школа. (Руска библиотека, Москва)

Повеќе...
 
Среда, 26 Мај 2021 02:00   
КРАЈНО ВРЕМЕ Е ДА СЕ ЗАЧУВА ИМЕТО И ДЕЛОТО НА ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА!

1ste123

По пет години од смртта на Есма Реџепова – Теодосиевска и сите дејствија што се случуваат во врска со името и делото на Есма и Стево, во овој текст ќе наведеме факти кои треба да помогнат  да се исполни заветот на „Кралицата на ромската песна“, со цел тоа да послужи на идните генерации и на Република Македонија да се почитуваат и паметат успесите и постигнувањата  на сите полиња на македонските граѓани.

Повеќе...
 
Среда, 26 Мај 2021 02:00   
Мартин Треневски : ЦРТИЧКИ И ОТРОВНИ СТРЕЛИЧКИ - 120

1martin1

ЗА ДИЛЕТАНТСТВОТО И ПОЛТРОНСТВОТО НА ПЕНДАРОВСКИ

Повеќе...
 
Среда, 19 Мај 2021 02:00   
Рачна бомба „Македонка“ користена за време на Балканските војни

1abСвекрва

Наум Туфекчиев (Ресен, 29. VI. 1864 – Софија, 26. II. 1926) е македонски револуционер учесник во Македонското револуционерно движење. Учествувал во дејноста на Младата македонската книжевна дружина, Братскиот сојуз и Македонскиот комитет. Неговото име е поврзано со неколку атентати, меѓу кои и убиството на бугарскиот премиер Стефан Стамболов. Учел пиротехника во Белгија и потоа отвора претпријатие за производство на експлозивни материјали и оружје во Софија. Во својата бомболеарница произведувал бомби со кои ја снабдувал Македонската револуционерна организација. Во 1906 година склучува договор со Бугарската армија на која и` испорачува рачни бомби „Македонки“ или „Македонија“ кои се користат во текот на Балканските војни.

Повеќе...
 
Среда, 19 Мај 2021 02:00   
Марија Емилија КУКУБАЈСКА : Денот на просветителството КАМЕНОТ ЗБОРУВА: БОг е зБОр

1roz124

Толкување:

Повеќе...
 
Среда, 19 Мај 2021 02:00   
Се јави нов Војвода од Хрватска да ја брани Македонија од Бугарите

1Dzeposki Александар Џеповски

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Јас се ќе прифатам спасувајте ме на избори

Неодговорен пристап на Заев кон идентитетот и историјата

Историја

News image

Билтенот „Лист на ВМРО-ДПМНЕ“

Со своето неколку месечно постоење ВМРО-ДПМНЕ се афирмира како авангардна национална и демократска п...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПРОГОНЕТИ ДЕЦА – БЕГАЛЦИ (21)

Дo 1959 година, Грциjа преземала екстремни мерки да ги затвори своите граници со Албаниjа, Jугосла...

Фељтон

News image

АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ ВО ДЕЛОТО „ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ОД АНТИЧКИОТ ПЕРИОД ДО ДЕНЕС“ (1)

Тоа е дело на „Македонска искра“, Скопје, 2008, на 500страници, на македонски јази...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.