Досиеа
Среда, 28 Јули 2021 02:00   
Драган Богдановски- Здраво живо Војводо Мане

Здраво живо Војводо Мане!

Еве ти се јавувам од Берн, Швајцарија. Во Белгија останав кај Властета една недела, потоа заедно заминавме за Лондон, каде ја посетивме ќерка му Менка, која живее со мајка и...

Повеќе...
 
Среда, 21 Јули 2021 02:00   
Борис Змејковски - Формирање КСИО

Почитувани Браќа,

Бидејќи веќе сте информирани дека е формирана Служба за СИПА. Ве известуваме дека на ден 31 јануари 1994 година Извршниот комитет на својата редовна најавена седница врз основа на член 27 ја донесе одлуката...

Повеќе...
 
Среда, 14 Јули 2021 02:00   
Витшје, 3 февруари 1990 година

Писмо од Драган Богдановски испратено до Др. Богоја Андоновски, кој живееше во Швајцарија.

Почитуван докторе, денешните бурни настани на Балканот и специјално во Македонија му наложуваат на секој Македонец кој и најмалку искрено се бори за Македонија да заборави на досегашните караници и да најде братско разбирање...

 

vitsje-1

vitsje-2

 
Среда, 07 Јули 2021 02:00   
Во неврзан муабет

Маноил во разговорите што јас сум ги имал со него, не ја признава Југославија и јавно омаловажува се што е југословенско. Поседува книги со вицеви искажани на рачун на СФРЈ и највисоките функционери на федерацијата, како и за другарот Тито. Овие вицеви пред мене ги има кажувано, а јас еден од нив и ќе го цитирам дословно како Мане мене ми го кажуваше: “Кога другарот Тито во Загорје каде се сретнал со една жена, кога ја прашал мајко знаеш кој сум јас? Таа одговорила дека не го познава. На ова другарот Тито му рекол јас сум тој што ги истера од Југославија фашистите , таа на ова му одговорила, добро синко, но да ги истераш и комунистите ќе свршиш голема работа“.

Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 02:00   
Шпиун

РЕПУБЛИЧКИ СЕКРЕТАРИЈАТ ЗА ВНАРЕШНИ РАБОТИ
СЛУЖБА ЗА ДРЖАВНА   БЕЗБЕДНОСТ
ЦЕНТАР НА ГРАД СКОПЈЕ
ГРУПА- VI
********
30.07. 1976
С К 0 П Ј Е

СЛУЖБЕНА БЕЛЕШКАПРЕДМЕТ: Добиени сознанија за активноста на
македонската емиграција во
Западен Берлин СР Германија


На 29.7.1976 обавен е телефонски разговор со  ******** ,кој е на времена работа во Берлин- СР Германија. Предходно  ********  неколкупати се јавувал по телефон но неможел да ме добие.

Повеќе...
 
Среда, 23 Јуни 2021 01:00   
Снимени разговори од УДБА меѓу Драган Богдановски и Мане Јаковлески- 18 и 19 јануар 1988 г.

1zvon1

Снимени разговори од УДБА меѓу Драган Богдановски и Мане Јаковлески на 18 и 19 јануар 1988 г. во станот на Драган во Скопје, а ни цел месец по пуштањето на Драган од затворот Идризово.

Тема на разговорот беше, Драган да дојде во Берлин и да почне со издавање Македонско списание со илинденски идеали.

Повеќе...
 
Среда, 16 Јуни 2021 10:02   
Референдум за улазак у НАТО

Руководство Македоније треба да организује референдум на којем би се граџани изјаснили дали су за чланство у НАТО или не, изјавио је председник Демократске странке Срба у Македонији Драгиша Милетиќ.

Повеќе...
 
Среда, 09 Јуни 2021 02:00   
ВМРО врска за Југославија

1eksp1

 
Среда, 02 Јуни 2021 02:00   
Да се укине грчко-бугарскиот апартхејд (24.06.1991)

Достоинствени демонстрации на македонците во Берлин. Од демонстрациите е доставена петиција до министерската конференција на КЕБС во Берлин, до дипломатко-конзуларни претставништва, до светските агенции и разни редакции со конкретни барања упатени на адресите од грчката и бугарската влада. - Една од паролите гласеше: „Попов-Самаранс-Лончар дали знаете на која планета се наоѓа Македонија„?

1da12


protest-berlin-1

 

protest-berlin-2

 
Среда, 26 Мај 2021 02:00   
Македонската граница треба да биде затворена за Грците- 1971 г.

Stevo_Donevski_1-001Поминаа повеќе од четири години откако националистичкиот и фашистичкиот режим на грчките полковници превзеде власт во Грција, и веднаш потоа, побрза да ја затвори границата на Грција спрема Вардарска македонија...

Западен Берлин во 1971 година

Стево Доневски- Мајка

makedonskata-granica-treba-da-bide-zatvorena-za-grcite

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

Историја

News image

Повик за Илинденското востание

Повик за Илинденското востание

Иселеници

News image

ИСТОРИСКИОТ РАЗВОЈ НА „ИЛИНДЕНСКИТЕ ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ“ ВО ЉУБОЈНО (18)

Илинден е најголемиот ден на слободарскиот дух од сите ден...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ОДНОСОТ НА АТИЊАНИТЕ, ТРАКИЈЦИТЕ И ДРУГИТЕ АНТИЧКИ НАРОДИ КОН МАКЕДОНЦИТЕ (21)

Она што започнало како интереси на Атина во егејското крајбрежје за да се заштити Ба...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.