Актуелно
Вторник, 07 Февруари 2023 22:25    PDF Печати Е-пошта
ВМРО-ДПМНЕ го црпи суверенитетот исклучиво од народот и затоа се потребни предвремени избори

slika 4Мицкоски на средба со Липавски

Повеќе...
 
Вторник, 07 Февруари 2023 14:14    PDF Печати Е-пошта
Мицкоски со жесток одговор кон Јорданов кој ги навредуваше Македонците
hristijan 4
 
Мицкоски со жесток одговор кон Јорданов кој ги навредуваше Македонците: Тоа што сте европратеник не ви го дава правото на непочитување, акт на нецивилизираност е што казнувате цела држава поради вашите историски фрустрации
 
Повеќе...
 
Четврток, 02 Февруари 2023 11:14    PDF Печати Е-пошта
Марија Емилија Кукубајска : ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ МАКЕДОНСКИ И ДЕСЕТТЕ ПРИРОДНИ ЗАКОНИ

1mar56789(архивска фотографија, Нова Македонија)

Повеќе...
 
Четврток, 02 Февруари 2023 10:44    PDF Печати Е-пошта
Стоилковски: СДСМ и удоволува на Бугарија, стражите на гробот на Делчев се резултат на револт на граѓаните кон владините политики и газење на црвените линии на Македонија

1sto8

Како може да се доведе прославата  151 година  на раѓањето на Гоце Делчев за прв пат од 1946 година да биде безбедносно прашање од највисок степен? Што планира власта во однос на одбележувањето на 4ти февруари, праша Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното интервју во емисијата Анализа на ТВ 24.

Повеќе...
 
Четврток, 02 Февруари 2023 10:38    PDF Печати Е-пошта
Александар ДОНСКИ Екслузивно : ДОСЕГА НЕПОЗНАТА И НЕОБЈАВЕНА ФОТОГРАФИЈА ОД ВЕРИДБАТА НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

                                                          1ime1

Како што се гледа, на фотографијата (која на некои места е малку оштетена, главно поради прекршување, но сепак е јасно видлива) има шест личности од кои две седат, а четири стојат.

Прва од десно на фотографијата е Јустинијана (Јанка) Каневчева – вереницата на Гоце Делчев. Веднаш до неа е самиот Гоце Делчев.

Пред нив седат родителите на Гоце: таткото Никола и мајката Султана.

Лево од Султана стои млад маж, а меѓу Султана и Никола стои млада жена. Во продолжение ќе ги анализираме ликовите поединечно.

Повеќе...
 
Среда, 01 Февруари 2023 12:05    PDF Печати Е-пошта
МЕМОРАНДУМ ЗА РЕШЕНИЕ НА МАКЕДОНСКОТО ПРАШАЊЕ

1mac2Огранокот на здружението „Заборавени Македонци" од САД по повод денешниот ден 1 февруари, односно 151 година од раѓањето на Смиле Војданов (1872-1958), врсникот на Гоце Делчев, македонскиот илинденски војвода и доживотен активист за слободата и независноста на Македонија го обзнануваат Меморандумот што Смиле Војданов, како претседател на Македонско-Американската Народна Лига (во САД) на 11 февруари 1945 г. го испратил до американскиот Стејт департмент и претседателот Френклин Д. Рузвелт. 

Повеќе...
 
Среда, 01 Февруари 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
Македонија на грбовите и во патеписите

makedonski-grb-240Името на Македонија во Средниот век и подоцна може да се сретне и во хералдиката и во патеписната литература.

За првпат тоа се споменува во грбовникот на Корениќ - Неориќ од 1595 година, каде што меѓу 11-те земски грбови е и грбот на Македонија. Под грбот, како што тоа детално го забележува Александар Матковски, пишува "Македонија", а над него со кирилица "Цимери македонске земле" ("Грб на македонската земја").

Повеќе...
 
Среда, 01 Февруари 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
Претседателот на ММДЧП Бил Николов и ММДЧП поднесуваат тужби против режимскиот министер за надворешни работи и против медиум во Македонија

1mszdr

https://mhrmi.org/vesti/mhrmi-president-bill-nicholov-mhrmi-file-lawsuits-against-foreign-minister-of-macedonia-regime

Повеќе...
 
Вторник, 31 Јануари 2023 20:57    PDF Печати Е-пошта
Унија на Ветерани се придружува на повикот од Патриотскиот Институт за чествување на роденденот на Гоце Делчев

1UV1

Унија на Ветерани на ВМРО-ДПМНЕ ве повикува на 4 февруари гордо и достоинствено да положиме цвеќе и да се поклониме на гробот на великанот на Македонскиот народ Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“ во Скопје.

Повеќе...
 
Петок, 27 Јануари 2023 19:57    PDF Печати Е-пошта
СДС осуди луѓе на 200 години затвор за да истераат политичка агенда

16274

ВМРО-ДПМНЕ:За 27-ми април СДС треба да молчи и да се крие од јавноста, зошто за политички договори, политички осуди луѓе.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

СЛОБОДНА МАКЕДОНИЈА ЌЕ ЈА ЗАЈАКНЕ ДЕМОКРАТИЈАТА НА БАЛКАНОТ

МЕМОРАНДУМ ЗА РЕШЕНИЕ НА МАКЕДОНСКОТО ПРАШАЊЕ

Иселеници

News image

КОЈ Е БИЗНИСМЕНОТ , АМЕРИКАНСКИОТ МАКЕДОНЕЦ, ХУМАНИСТ И ДОНАТОР ЛУ ВЛАШ? (2)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН Н...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ВЕСНИКОТ „МАКЕДОНСКА ИСКРА“ ВО АВСТРАЛИЈА – ПРВИОТ ГЛАСНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (3)

  ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ (ТРЕТ ДЕЛ) НА СЛАВЕ КАТИ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.