Историја
Среда, 01 Април 2020 01:00   
Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација!

81

Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од македонскиот мислител и деец Чедо Цветановски, директор на Центарот за немилитаристички стратешки истражувања – ЦЕНЕСИ, кои наскоро ќе бидат објавени во книга.

Повеќе...
 
Среда, 01 Април 2020 01:00   
Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (50)

Skopje 2011 muzej na holokaustot-potpisuvanje dogovor so evtopska akademija-Berlin. 4

Во текот на својот живот Мане Јаковлевски стекна голем број пријатели и огромно искуство, кои му овозможуваше навремено да реагира за да успешно ги заврши доверените задачи. Кога се работеше за Македонија, за интересот на македонскиот народ и заедниците кои живеат во земјата, тој даваше се од себе, додека не се завршеа предвидените активности Така беше и за време на создавањето на Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите во Скопје, за што Фондот заедно со еврејската заедница ќе му додели посебна благодарница.

Повеќе...
 
Среда, 25 Март 2020 01:00   
Заедничка изјава меѓу Јосип Броз Тито и Тодор Живков-(јануари 1976 година)

tito“Претседателот на Социјалистичка Федеративна Република Југославија и претседател на Сојузот на комунистите на Југославија, Јосип Броз Тито и првиот секретар на Централниот комитет на Бугарската комунистичка партија и претседател на Државниот совет на Народна Република Бугарија, Тодор Живков во атмосфера на пријателство, заемно уважување, разбирање и отвореност извршија, заедно со своите сора-ботници, широка размена на мислења за сите прашања од интерес за двете земји.

Повеќе...
 
Среда, 25 Март 2020 01:00   
Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (49)

1 4

Во текот на својот живот Мане Јаковлевски стекнува низа пријатели, без разлика на нивната етничка, верска, политичката или друга припадност. Најчесто нив ги врзува заедничката љубов кон татковината. Меѓу овие пријатели се сретнуваат и членови и симпатизери на Социјалдемократкиот сојуз. Сите тие имаат позитивни мислења за Мане и неговото ангажирање за Македонската кауза.

Повеќе...
 
Среда, 18 Март 2020 01:00   
Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (48)

1 4

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (48)

Повеќе...
 
Среда, 18 Март 2020 01:00   
МАКЕДОНСКАТА ЦРКВА – ПРАИЗВОР НА СИТЕ СЛОВЕНСКИ ПРАВОСЛАВНИ ЦРКВИ

Коста Јовчевски : МАКЕДОНСКАТА ЦРКВА – ПРАИЗВОР НА СИТЕ СЛОВЕНСКИ ПРАВОСЛАВНИ ЦРКВИ

Повеќе...
 
Среда, 11 Март 2020 01:00   
Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (47)

1 4

Судбината и ангажманите поврзани околу проекти од големо значење на Македонија, ангажмани на кои се темели суверенитетот на македонската држава, ќе ги испреплети животните патишта на Мане Јаковлевски и на професорот д-р Панде Лазаревски, вработен во Институтот за социолошки и политичко-правни истражуцања и поранешен амбасадор во Романија. Особено до израз ќе дојде нивната професионалност, самопрегор и љубов кон земјата. Нивната тесна соработка ќе биде од исклучително значење за успешно реализирање на проектите од национален интерес, како што се НКС „10 дена Крушевска Република“ и „Меморијалниот центар на колокаустот  на Евреите од Македонија“.

Повеќе...
 
Среда, 11 Март 2020 01:00   
Мат за Бугарите и Грците: Не може 200 години да има „македонско прашање" без Македонци

41

Горниот факт ги прави смешни разните Димитровци и Каракачановци, Самарасчиња и Папуљасчиња.

Неспорно е за било кого дека „Македонското прашање“ е веќе скоро 200 години актуелно на меѓународната сцена. Тоа одлично го знаат и тие што макар маргинално ја следат политиката. И сега, со крунскиот аргумент дека без Македонци не е воопшто замисливо ни возможно околу 200 години да има „Македонско прашање“, можеме одговорно да констатираме дека Бугарите и Грците се дефинитивно матирани! Тоа мора да ги разоружа и да ги стави и Атина, и Софија пред свршен чин, во која било ситуација кога се обидуваат да го негираат постоењето на Македонците.

Повеќе...
 
Среда, 04 Март 2020 17:35   
Бугарија имала еден интерес, ВМРО имала друг интерес

1а1Никола Србов

Повеќе...
 
Среда, 04 Март 2020 15:22   
Трагичниот крај на двајцата големи стружани

20

Димитар Миладинов е пресреќен што може да учи 40 стружанчиња, жедни за знаење. Почетниот песимизам исчезнува. Веќе на 28 ноември 1859 година, едно писмо од великиот преродбеник блика со радост заради видливиот напредок на словенството во Струга:
        "Тука во Струга добро одиме со словенството, имаме 4 ученици од Охрид! Двајца свештеници ја служат службата црковна во Струга. Слично и во училиштето наше. Ура! Ура!..."

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Лицемерно е Владата да зборува за здравствените работници

Лицемерно е Владата да зборува за здравствените работници, а наменува милионски средства на клинич...

Историја

News image

Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација!

Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од макед...

Култура и туризам

News image

ОСТАНИ ДОМА - ЗА ТЕБЕ, ЗА НАС

ОСТАНИ ДОМА -  ЗА ТЕБЕ, ЗА НАС ЗА ТАТКОВИНАТА, ЗА ЧОВЕШТВОТО Мини-есеј: Марија Емилија Кукуба...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (14)

VI ДРЕВНА МАКЕДОНИЈА ВО ПРАИСОТИРСКИОТ ЕГЕЈ (ДЕЛ IV)

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.