Актуелно
Среда, 30 Јуни 2021 09:05    PDF Печати Е-пошта
КАМЕНОТ ЗБОРУВА: БОг е зБОр А НЕ СЕНОЛИТИЧКАТА „ТРАЈНОСТ“

1drv1

Најстарото дрво во Египет денес се смета дека е во Матариа, поврзано со божествената моќ, Богородица Марија и светата фамилија

Повеќе...
 
Вторник, 29 Јуни 2021 08:32    PDF Печати Е-пошта
ВО СЕЌАВАЊЕ НА ДЕНОТ НА РАЗДЕЛЕНИТЕ!!!

20236

Делегација на здружението „Форум за човекови права на Македонците од егејскиот дел на Македонија-Скопје, на 1 јули 2021 година (четврток) со почеток во 10.00 часот ќе положи свежо цвеќе на Споменикот на децата бегалци - жртви од Граѓанската војна во Грција во Паркот „Жена Борец“ во центарот на Скопје.

Повеќе...
 
Недела, 27 Јуни 2021 11:44    PDF Печати Е-пошта
Победничкиот говор на овогодинешната ораторска вечер организирана од Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ
20jov
 
Честитки Богдана
 
Повеќе...
 
Петок, 25 Јуни 2021 22:22    PDF Печати Е-пошта
Десет забелешки за Преспанскиот Договор на неговата трета годишнина

11miТаканаречениот „Преспански Договор“ беше потпишан на 17 јуни 2018 година, од тогашните премиери на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Тој веднаш беше прогласен за „историски договор“ од страна на владејачките партии во Македонија и Грција, како и од нивните поддржувачи и обожаватели во западни елити и во меѓународната заедница. Три години подоцна, време е да го разгледаме овој договор, кој не беше прифатен од мнозинството Македонци – кои ги трпат најсериозните негативни последици од потпишувањето.

Повеќе...
 
Петок, 25 Јуни 2021 17:46    PDF Печати Е-пошта
За прв пат во историјата на Хокеј на мраз во Македонија потпретседател на Федерацијата е Улус Луш по националност Турчин роден во Гостивар

2ulus

За прв пат во историјата на Хокеј на мраз во Македонија потпретседател на Федерацијата е Улус Луш по националност Турчин роден во Гостивар а Претседател е Никола Тасев.

Повеќе...
 
Четврток, 24 Јуни 2021 10:05    PDF Печати Е-пошта
Коњички марш на Коњаницата од Цапари–Битола до Крушево

igorski

Оваа година коњичкиот марш го посветуваме на уставобранителите кои невини лежат во Македонските зандани.

Повеќе...
 
Среда, 23 Јуни 2021 01:00    PDF Печати Е-пошта
ФОНДАЦИЈАТА „Д-Р МИХАИЛ ЛЕВЕНСКИ“, ДАРИ ПЕТСТОТИНИ ПРИМЕРОЦИ ОД КНИГАТА „КАКО ДА СТАНАМ СВОЈ“

1vel12

ФОНДАЦИЈАТА „Д-Р МИХАИЛ ЛЕВЕНСКИ“, ДАРИ ПЕТСТОТИНИ ПРИМЕРОЦИ ОД КНИГАТА „КАКО ДА СТАНАМ СВОЈ“, НА ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА СО ИМЕ „БЛАЖЕ КОНЕСКИ“, КАКО АМАНЕТ ОД ЛЕВЕНСКИ, А ВО ЧЕСТ НА 100-ГОДИШНИНА ОД РАЃАЊЕТО НА КОНЕСКИ

Повеќе...
 
Среда, 23 Јуни 2021 01:00    PDF Печати Е-пошта
Агенда на движење на Коњаницата „СВ ЈОВАН БИГОРСКИ ПАТОТ НА ЦРЕШОВОТО ТОПЧЕ“ 2021 година

10403670 858481250846284 6658833520776812672 n

Во спомен на храбрите Илинденци, коњаницата “Бигорски Манастир-Патот на Црешовото Топче“ 2021 година по дванаесети пат го организира традиционалниот коњички марш.

Повеќе...
 
Среда, 23 Јуни 2021 01:00    PDF Печати Е-пошта
Коњаницата “Бигорски Манастир-Патот на Црешовото Топче“ годинава по дванаесети пат ќе го организира традиционалниот илинденски марш

1gv1

Почитувајќи ги светите Илинденски традиции и годинава по 12 пат членовите на здружението Бигорски Манастир Патот на Црешовото Топче се припремаат за традиционалните маршеви до Крушево, светилникот на македонскиот непокор, каде на 2 август 2021 година во рамките на свечаностите на Мечкин Камен по повод „10 дена Крушевска Република“, ќе оддадат должна почит на македонските херои паднати за слободата на Македонија.

Повеќе...
 
Недела, 20 Јуни 2021 10:15    PDF Печати Е-пошта
Што му порача Димовски на Заев

На изјавата и обид на премиерот Заев да релативизира и да ја внесе „северна“ и во ФФМ, реагираше поранешниот пратеник на ВМРО ДПМНЕ Илија Димовски.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

За локалните избори – и по нив

Како се наближуваат локалните избори и влегуваме во нивната претпоследна фаза, пред са...

Историја

News image

Билтенот „Лист на ВМРО-ДПМНЕ“

Со своето неколку месечно постоење ВМРО-ДПМНЕ се афирмира како авангардна национална и демократска п...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПРОГОНЕТИ ДЕЦА – БЕГАЛЦИ (21)

Дo 1959 година, Грциjа преземала екстремни мерки да ги затвори своите граници со Албаниjа, Jугосла...

Фељтон

News image

АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ ВО ДЕЛОТО „ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ОД АНТИЧКИОТ ПЕРИОД ДО ДЕНЕС“ (1)

Тоа е дело на „Македонска искра“, Скопје, 2008, на 500страници, на македонски јази...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.