Актуелно
Петок, 23 Јули 2021 15:21    PDF Печати Е-пошта
СДСМ наместо да се радува на штелувани анкети од Андреј Рајчев, нека почне да се соочува со реалноста дека во октомври ги очекува страшен дебакл

1VMROnova

СДСМ како партија на власт речиси пет години, падна на тоа ниво да потплаќа за измислени анкети, само да го задоволи сопственото членство кое не верува во политиките на Заев.

Повеќе...
 
Четврток, 22 Јули 2021 23:40    PDF Печати Е-пошта
Не само што лаже во Македонија, туку лаже и во странство, Заев е прототип за пинокио

          1а1а2а3

 
Реакција на интервјуто на Зоран Заев за Дојче Веле
 
Повеќе...
 
Четврток, 22 Јули 2021 11:11    PDF Печати Е-пошта
ВМРО-ДПМНЕ : Со концептот „Македонија за сите луѓе" ќе обезбедиме плати од 750 евра за граѓаните

1Micko220

На вчерашната промоција на концептот „Македонија за сите луѓе" во Карпош, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го посочи планот на партијата како да се обезбеди просечна плата за граѓаните на Република Македонија од 750 евра или 45.000 денари.
 
Повеќе...
 
Среда, 21 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
54 ГОДИНИ ОД ПРОГЛАСУВАЊЕТО АВТОКЕФАЛНОСТ НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА - ОА

1gr123

На 18 јули 1967 година во Охрид, на Третиот црковно-народен собор, Светиот синод на Македонската православна црква (МПЦ), е донесена одлука за прогласување автокефалност на МПЦ како наследничка на обновената Охридска архиепископија.Одлуката ја соопштил првиот архиепископ Охридски и Македонски г. г. Доситеј. 

 

Повеќе...
 
Вторник, 20 Јули 2021 09:11    PDF Печати Е-пошта
Честитка од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по повод празникот Курбан Бајрам

hm-500x28

Дозволете во мое лично име и во име на членовите на ВМРО-ДПМНЕ, на сите граѓани на Република Македонија од исламска вероисповест, да им го честитам големиот празник Курбан Бајрам со искрени желби, пред се за добро здравје, хармонија и благосостојба.

Повеќе...
 
Среда, 14 Јули 2021 08:51    PDF Печати Е-пошта
„МАРИОВО – ЖИВА ИСТОРИЈА“ - НОВО ДЕЛО НА ЗОРАН КОСТЕСКИ-ШВАЦА

1vasw1

Публикацијата „Мариово-жива историја“ е издание на „Мариово филм“ од Скопје, чиј автор е новинарот Зоран Костески-Шваца Таа е отпечатена на 355 страници и содржи триеттина репортажи кои ги отсликуваат вистините, судбините, доживувањата, активнотите, историските податоци, посетите, бројните културно историски споменици и други настани кои се однесуваат на селата од мариовскиот крај

Повеќе...
 
Среда, 14 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Вистината за „Сина птица“ - Документи

 

Mane-Dragan-001

Информација за текот и активностите превземени од МВР и АРМ во врска со одржаниот состанок со членовите на т.н. „Македонска национална гарда“ на 16.04.1992 година.

Превземете го досието во PDF формат

 
Среда, 14 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Коњаницата СВ ЈОВАН БИГОРСКИ ПАТОТ НА ЦРЕШОВОТО ТОПЧЕ по дванаесети пат ќе учествува на 10 дена КРУШЕВСКА РЕПУБЛИКА

1.gvКоњаницата на Здружението на граѓани Бигорски Манастир патот на Црешовото Топче во периодот од 26.07.2021 до 02.08.2021 г. организира Илинденски марш тргнувајќи од с. Зубовце-с.Тумчевиште, Гостивар до Манастирот Св. Јован Бигорски, Јанче, Галичник, планина Бистра, Кичево, Врањештица, Цер на пат за Крушево, како манифестација која веќе 12 години традиционално се одржува секоја година во чест на националниот и државен празник Илинден на 2 август.

Оваа година за прв пат петмина битолчани, од кои три машки и две девојчиња ќе ја предводат Битолската коњаница која ќе биде дел од традиционалниот коњички марш по повод македонскиот национален празник Илинден.

Повеќе...
 
Сабота, 10 Јули 2021 09:43    PDF Печати Е-пошта
КРИМИНАЛИТЕ ВО ВИСОКОТО ОБРАЗОВАНИЕ

1Djordji Ilievski 

ЃОРЃИ  ИЛИЕВСКИ-Виш просветен инспектор

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Тајане (Иванден)

tajane

Тајане (Иванден)

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

За локалните избори – и по нив

Како се наближуваат локалните избори и влегуваме во нивната претпоследна фаза, пред са...

Историја

News image

Билтенот „Лист на ВМРО-ДПМНЕ“

Со своето неколку месечно постоење ВМРО-ДПМНЕ се афирмира како авангардна национална и демократска п...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПРОГОНЕТИ ДЕЦА – БЕГАЛЦИ (21)

Дo 1959 година, Грциjа преземала екстремни мерки да ги затвори своите граници со Албаниjа, Jугосла...

Фељтон

News image

АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ ВО ДЕЛОТО „ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ОД АНТИЧКИОТ ПЕРИОД ДО ДЕНЕС“ (1)

Тоа е дело на „Македонска искра“, Скопје, 2008, на 500страници, на македонски јази...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.