Актуелно
Среда, 07 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
22 ГОДИНИ ОД УПОКОЈУВАЊЕТО НА АРХИЕПИСКОПОТ Г.Г. МИХАИЛ

1mih12

Четвртиот поглавар на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски г.г. Михаил  почина на 6 јули 1999 година во Скопје. Погребан е во црквата „Свети Наум Охридски“ во Радишани, а за негов наследник на тронот е избран архиепископот охридски и македонски господин господин Стефан 

Повеќе...
 
Вторник, 06 Јули 2021 22:30    PDF Печати Е-пошта
СКАНДАЛ: Економскиот факултет во Прилеп го исфрла предметот Статистика како незадолжителен

 Пишува: Ѓорѓи Илиевски (Виш просветен инспектор)
Повеќе...
 
Вторник, 06 Јули 2021 16:08    PDF Печати Е-пошта
За Илинден и Битола ќе има своја коњаница, ќе се приклучат и две девојки

1164

Петмина битолчани, од кои три машки и две девојчиња годинава ќе ја предводат Битолската коњаница која ќе биде дел од традиционалниот коњички марш по повод македонскиот национален празник Илинден.

Повеќе...
 
Вторник, 06 Јули 2021 10:35    PDF Печати Е-пошта
Време е Македонија да престане со лошата пазарџиска дипломатија

2a 2Резолуцијата предложена од ВМРО-ДПМНЕ се црвените линии со кој се штити идентитетот

Повеќе...
 
Понеделник, 05 Јули 2021 22:53    PDF Печати Е-пошта
Мизрахи: Како што се знае дека се копаат улици пред избори, така се знае дека Заев менува став

1b231

„Сметам дека досега не е невообичаено и нема да биде шокиран народ доколку премиерот оди на картата „реков па порекнав“ или „не мислев така“, па дури и да не дава објаснување туку само да го менува мислењето, некогаш тоа менување на мислење на ставови се случува во периодот од два часа, некогаш два дена, некогаш две недели. Меѓутоа тоа е еден континиуум што се наметна, изјави пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи за „Што не е јасно“ на Алфа.

Повеќе...
 
Понеделник, 05 Јули 2021 21:57    PDF Печати Е-пошта
Милошоски: Резолуцијата предложена од ВМРО-ДПМНЕ претставува заштита на македонскиот идентитет и македонската посебност

5 07 20213

Денес од Собранието на Република Македонија се обрати пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски кој го искажа ставот на ВМРО-ДПМНЕ во однос на поднесената Резолуција до пратениците во Собранието.

Повеќе...
 
Понеделник, 05 Јули 2021 09:59    PDF Печати Е-пошта
Власта да ја стави Македонија пред својот криминал и парите

2a 2Резолуцијата е ретка можност партиите са се обединат околу државните интереси, а власта да ја стави Македонија пред својот криминал и парите

Повеќе...
 
Петок, 02 Јули 2021 00:48    PDF Печати Е-пошта
ВО СЕЌАВАЊЕ НА ДЕНОТ НА РАЗДЕЛЕНИТЕ!!! 01 јули 2021 година, Скопје, Македонија
1deca1 13
 
– Делегација на здружението „Форум за човекови права на Македонците од егејскиот дел на Македонија-Скопје, на 1 јули 2021 година (четврток) во 10.00 часот положи свежо цвеќе на Споменикот на децата бегалци - жртви од Граѓанската војна во Грција во Паркот „Жена Борец“ во центарот на Скопје.
 
Повеќе...
 
Четврток, 01 Јули 2021 08:00    PDF Печати Е-пошта
Со Бледскиот договор Бугарија признала македонски јазик, народ и Македонци, се што денеска спори

 
Што кажува Бледскиот договор кој е одговор на сите денешни спорови кои ги отвара Бугарија кон Македонија. 
Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 21:05    PDF Печати Е-пошта
Вие сте на црна листа кај Македонците

Ефтим-Клетников
 
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

За локалните избори – и по нив

Како се наближуваат локалните избори и влегуваме во нивната претпоследна фаза, пред са...

Историја

News image

Билтенот „Лист на ВМРО-ДПМНЕ“

Со своето неколку месечно постоење ВМРО-ДПМНЕ се афирмира како авангардна национална и демократска п...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПРОГОНЕТИ ДЕЦА – БЕГАЛЦИ (21)

Дo 1959 година, Грциjа преземала екстремни мерки да ги затвори своите граници со Албаниjа, Jугосла...

Фељтон

News image

АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ ВО ДЕЛОТО „ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ОД АНТИЧКИОТ ПЕРИОД ДО ДЕНЕС“ (1)

Тоа е дело на „Македонска искра“, Скопје, 2008, на 500страници, на македонски јази...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.