Среда, 12 Декември 2012   
Извештај на Паскал Митревски до Захаријадис

paskal-mitrevskiЗА РАЗГОВОРИТЕ НА ДЕЛЕГАЦИЈАТА НА НОФ СО КОЛИШЕВСКИ И СТАВОВИТЕ НА КПЈ-КПМ

(4 март 1949 година)

 

„Другар Захаријадис,

Во врска со разговорите што ги водевме со Л. Колишевски, го наведувам следното:

1. Неговото расположение беше многу пријателско кон грчкото демократско движење. Рече дека тие ја помагаат и ќе продолжат да ја помагаат борбата на грчкиот и на македонскиот народ за победа на демократијата во нашата земја...; дека нивната земја во самата основа е народно-демократска, социјалистичка, на тие позиции била и ќе остане како фактор за победата на народно-демократското движење во нашата земја.

2.  Ми рече дека обездомените Македонци бегалци отворено изразиле желба да преминат во НР Македонија, но ние сме ги спречувале...Тврдеше дека таа мерка не е правилна, бидејќи раѓала недоверба, доведувала до судир со вистинските желби на Македонците од Егеј и го рушела единството меѓу македонскиот народ. Во тој контекст тоа претставувало и една манифестација што го изразува  една неправилна акција и расположение спрема Народна Република Македонија.

Исто така, тврдеше дека: овде кај нас постоела тенденција да не се признаваат улогата, придонесот и помошта на Југославија за нашата борба. Одгледувањето и развивањето на тој дух не му користело на демократското движење на нашата земја, го рушело внатрешното единство на самиот македонски народ и неговото единство со грчкиот народ, создавало нестабилност и разочарување и ја слабеело неговата борбеност.

Македонските маси ја сакале и ќе ја сакаат Народна Република Македонија, бидејќи ја сметаат како општа придобивка на целиот македонски народ. Секое настојување за истиснување и игнорирање на таа стварност само негативно може да се одрази во борбата на грчкиот и македонскиот народ во Егејска Македонија.

Вчера ми рековте дека нашата политика по прашањето на ИБ-КПЈ е утврдена и дека без отстапување од тој став ќе ги продолжиме нашите напори за да успееме во решавањето на проблемот на резервите... Можат да продолжат напорите со цел да се решат проблемите со КПЈ за да можеме да успееме да донесеме 5.000 луѓе... За решавачки пресврт во омасовувањето и зајакнувањето на македонското народноослободително движење, така што ќе биде способно и готово да се соочи со сите тешкотии на борбата и правилно да го раководи националниот развој...”

ДАРМ, кут. 20/80;

 

Историја

News image

Водици или Богојавление

Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Бојан, Богомил (значи мил на Бога) , Јо...

Иселеници

News image

„НАГРАДАТА ЗА ЖИВОТНО ДОСТИГНУВАЊЕ ЗА 2022 ГОДИНА“ НА ОМД ОД ВАШИНГТОН ЗА СЛАВЕ КАТИН

На предлог на претседателот на организацијата „Обединета...

Култура и туризам

News image

ПОЕТСКИ МОЗАИК од поетесата Гордана Димовска како мост за спојување на далечините просторни и бележење на времињата

Поетесата Гордана Димовска својата видлива линија на заинтересирано премостување на далечните прос...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПОБЕДИТЕ НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) ВО ИНДИЈА (18)

Стрелците, кои јавале на коњи, први нападнале и речиси веднаш ги онеспособиле бојн...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.