Вторник, 31 Јануари 2012    PDF Печати Е-пошта
АКО БАБА ЛАЖЕ, РОГ НЕ!

skopje_2004-001Совет на Град Скопје, Година: 2004 Број: 12

Датум на издавање: 14.12.2004

Врз основа на член 61 став 1 точка 5 од Статутот на Град Скопје, Советот на Град Скопје, на четириесет и седмата седница, одржана на 30 ноември 2004 година, донесе

 

П Р О Г Р А М А

за одбележување на значајни настани и истакнати личности со спомен-обележје

I. Вовед

Поаѓајќи од историската позиција и карактерот на Градот Скопје како град со богато историско мината и едно од најстарите цивилизациски жаришта, а сега главен град на Република Македонија во кој се концентрирани најголемиот дел од материјалните и духовните, популационите и стопанските, како и креативните и творечки потенцијали на Републиката се предлага Програма со која се утврдува потребата и обврската на Градот Скопје за одбележување со спомен-обележје на истакнати личности од историјата и културата.

Во знак на почит и грижа на граѓаните на Градот Скопје, за зачувување на споменот на нивниот лик и дело, како и со цел да се збогатат јавните градски површини со уметнички и архитектонски дела и творби што со своите содржини и ознаки ќе ја изразат ваквата почит и грижа, се одбележуваат:

II. Личности кои ќе се одбележат

Со оваа Програма, Градот Скопје се определува за подигање спомен-обележје на следниве личности:

•    АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ
•    ЈУСТИНИЈАН
•    ЦАР САМОИЛ
•    СКЕНДЕР БЕГ
•    КАРПОШ
•    ГЕНЕРАЛ МИХАЈЛО АПОСТОЛСКИ
•    КУЗМАН ЈОСИФОВСКИ ПИТУ
•    АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ ДОСИТЕЈ и
•    ЛАЗАР ТАНЕВ

III.

Податоци за личностите и нивното значење, место каде ќе се подигне спомен-обележје, основните елементи за текстот што се истакнува на обележјето и рокот за подигање се утврдуваат со Одлука на Советот на Град Скопје за секое спомен-обележје одделно.

IV.

Извор на средства за финансирање на подигањето и јавното промовирање на спомен-обележјето
Финансирањето на содржините на оваа Програма ќе се остварува од:

•    средства од Буџетот на Град Скопје;
•    донации;
•    Буџетот на РМ;
•    други извори, согласно закон.

V. Реализација на Програмата

За подигањето, чувањето, одржувањето, заштитата и користењето на секое спомен-обележје содржано во Програмата, Советот на Градот Скопје ќе донесе одлука.

За секое спомен-обележје содржано во Програмата, односно за спроведување на постапката за неговото подигање, Советот на Градот Скопје именува одбор за подигање на спомен-обележјето. Составот и делокругот на одборот се определува во актот за неговото именување.

Оваа Програма е отворена и за други содржини, односно може да се дополнува и со други значајни личности. Иницијатива за дополнување на Програмата можат да дадат до Советот на Градот Скопје, правни и физички лица.

VI.

Оваа Програма влегува во сила осмиот ден од денот на објавувањето во “Службен гласник на Град Скопје”.

Број 09-3293/1
30 ноември 2004 година
С к о п ј е

СОВЕТ НА ГРАД СКОПЈЕ
ПРЕТСЕДАВАЧ,
Страшо Нелковски,с.р.

 

Еве како започна “измислената aнтиквизацијата“ во Македонија.

АКО БАБА ЛАЖЕ, РОГ НЕ!

СДСМ за Александар Македонски на плоштадот МАКЕДОНИЈА


Најжестоки противници на проектот “Скопје 2014“ се СДСМ и нејзините инсталации во цивилниот сектор.

Советот на Град Скопје на седницата одржана на 30 ноември 2004 година донесе Програмата за одбележување на значајни настани и истакнати личности со спомен-обележје. Во тоа време Советот на градот Скопје го раководеше СДСМ, претседавач на Советот беше советникот на СДСМ, Страшо Нелковски.

Во тој мандат, од вкупно 39 советници, Социјал демократски сојуз на Македонија има 16 советници:

Владо Бучковски, Игнат Виларовски, Јордан Војнески, Бранко Врангаловски, Методи Коцев, Саша Кузмановска, Гоце Митревски, Страшо Нелковски, Дејан Николовски, Анте Поповски, Каролина Ристова, Драган Спасов, Васил Толевски, Иванчо Вучевски, Благоја Стојановски и Мите Михајловски.

Либерално демократска партија има 6 советници:

Трајко Бинковски, Менка Гугулевска, Мелпомени Корнети, Иван Митревски, Методија Нешковски и Јасминка Поповска-Дамовска.

ВМРО-ДПМНЕ имале 4 советници:

Владо Ванковски, Игор Гиевски, Владо Јаневски и Слободан Близнаковски.

“И сеа... шо праиме“, што би рекол Бранко Црвенковски?

Кој го започна “Скопје 2014“ уште во 2004 година?
СДСМ Програмата за одбележување на значајни настани и истакнати личности со спомен-обележје ја изгласал без никаков проблем.
Тогаш не реагирале ниту новинари, ниту невладини фолиранти, ниту бранители на човекови права, ниту експерти... соросоиди... никој!
Немало ни “Архибригада“, ни “Плоштад слобода“...
Значи, СДСМ кога сака да гради споменик на Александар МАКЕДОНСКИ и “Скендер бег“ е во ред, а ВМРО-ДПМНЕ кога гради, тогаш е најголем проблем во државата.

Јадни души...


todor_petrov_copy

Тодор Петров

 

Историја

News image

Поздрав до Член 7 од предложениот „договор“ со Грција

Диодор од Сицилија (Хеленски-ГРЧКИ историчар што живеел во првиот век п.н.е.)

Иселеници

News image

Атанас Близнаков – најголемиот донатор од македонското иселеништво (15)

Атанас Близнаков пројавил голема активност во една од зн...

Култура и туризам

News image

Светилишта во Струга: Црквата Света Петка

Култното место Света Петка е познато од дамнина. Тоа беше само обележано, но стружани редовно таму п...

Фељтон

News image

Александар Македонски (37)

Плашејќи се дека на начин што предходно го одбраа Перијците нема да успеат на земјиш...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.