Среда, 02 Февруари 2011    PDF Печати Е-пошта
Лекување на борците на ДАГ во Македонија

ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ МАКЕДОНСКАТА ГОЛГОТА

Жаклина Трпевска

lekuvanje-dag-makedonijaАко некогаш се боревме за национална слобода на Македонците, денес, иако имаме држава, се бориме за опстанокот на нашиот идентитет, не само во Република Македонија, туку и во нејзините етнички делови. Да веруваме дека со влегувањето на Македонија во НАТО и во ЕУ државните граници ќе станат поинакви од денешните. Дека ќе се надминат денешните омрази и скаменети погледи, лугето ќе имаат поинаква свест да си го уредуваат животот. Ова е една од пораките која до македонскиот народ беше испратена од промоцијата на книгата- Лекување на борците на Демократската Армија на Грција во Македонија од авторот Раде Гогов- Црноречки.

Промоторите на книгата, проф. д-р Љубица Јанчева, проф. д-р Трајче Грујоски и генерал Тодор Атанасовски, потсетија на Граганската војна во Грција, на учеството на Македонците во таа војна, со единствена цел, овие настани да не се заборават, односно да останат запаметени во македонската историја.

Во предговорот на книгата, авторот Црноречки посочува дека борбата за власт мегу спротивставените групи со различни политички и идеолошки програми започнала уште за време на борбата против фашистичките окупатори во Грција.  Граганската војна 1946- 1949 била продолжение  на таа борба во која учествува голем дел од народот. Од една страна биле припадниците на ЕАМ и борците на ЕЛАС, а од друга страна- силите кои се бореле за кралот и приврзаниците на стариот монархофашистички систем. ЕАМ и ЕЛАС биле предводени од КПГ, а нивните противници биле граганските партии помогнати од Англија. Масовно било учеството на Македонците од Егејскиот дел на Македонија под Грција во ЕЛАС, поради изјавите на КПГ за признавање на нивните национални права.

Во книгата се наведени и некои историски факти, формирањето на македонските партизански одреди, кои лесно ја преминувале границата со Грција и воделе борба со окупаторите во пограничните села населени ислучиво со Македонци. Наведен е притисокот од големите сили за расформирањето на ЕЛАС, како и неопходноста од формирањето на Демократската Армија на Грција, која требало да се бори против монархофашистите.

И покрај наведените историските факти, сепак, сепак, во овој труд најголем дел зафаќа организирањето на лекувањето на борците на ДАГ во Македонија.

Откако војната се разгорела во Грција, се формирале посебни комисии, од Југославија пристигнувала помош за ДАГ, а почнале и преговори за транспорт и лекување на борците на ДАГ во Македонија.

Нашата помош, вели авторот, беше во доставувањето воена опрема и лекување на ранетите борци во Македонија. Јас бев  еден од организаторите за лекување на ранетите бориц,  па затоа почувствував потреба да ги опишам  тие настани за да останат во сеќавање на нашиот народ во Грција, особено кај Македонците во Егејскиот дел на Македонија.

Договорената обврска ранетите борци на ДАГ да се лекуваат во Македонија морала брзо да се организира. Од предлозите кои ги добиле одбрале еден кој го предложиле од Кочани. Тоа бил некој воен објект кој војската на Кралството Југославија во 1930 г. го изградила на падините на Осоговските планини, на местото наречено  Пониква. Местото било погодно за лекување на борците на ДАГ, зашто било далеку од границата со Грција, каде се воделе борби во Граганската војна.

Во почетокот на ноември 1947 болницата од Пониква ја преселиле во Катлановска бања. Борците се лекувале и во болницата во Јасеново.

Низ овие болници поминале 6.316 ранети борци на ДАГ.
 

На прво место

News image

Поразите и понижувањата се секојдневие со власта на СДСМ

Поразите и понижувањата се секојдневие со власта на СДСМ. СДСМ потпиша договор со Бугарија во 2017...

Историја

News image

По список составен од Лазар Колишевски

7 јануари 1945 година, првиот ден на Божиќ, по список составен од Лазар Колишевски во Вардарска Маке...

Иселеници

News image

КОЈ БЕШЕ БЛЕР СКОТЛАНД – СОПРУГОТ НА ДАНАСКЕНДОВА? (12)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „СЕЌАВАЊА“ НА ДАНА СКЕНДОВА – ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛОТО РАСКАЗИ „ЈАНА“ НА ЃОРЃИ ЛАЗАРЕВСКИ – СВЕДОШТВО ЗА МАКЕДОНСКАТА ВИСТИНА

Делото раскази „Јана“ на познатиот  публицист, раскажувач, писател, голем вљубеник во својата...

Фељтон

News image

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ИСТОЧНО - ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ – ДЕЛ II (11)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.