Недела, 17 Април 2011   
МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО АЛБАНИЈА

makedonska_alijansa-1МАКЕДОНСКАТА ПАРТИЈА ВО ПУСТЕЦ ЈА ПОЧНА ИЗБОРНАТА КАМПАЊА ЗА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ ВО АЛБАНИЈА

 

Македонската партија во Албанија викендов со митингот на плоштадот Гоце Делчев во Пустец ја почна изборната кампања за престојните локални избори во Албанија коишто се одржуваат на 8 мај.

На митингот присуствуваа пратениците Едмонд Спахо и Ѓерѓи Папа од Демократската партија во Албанија, пратеникот Владимир Ѓорчев од ВМРО-ПДМНЕ, претседателот на Светскиот Македонски Конгрес Тодор Петров, претседателот на Сојузот на Македонците од Егејот МАКЕДОН Ташко Јованов и делегација на општина Штип предводена од Јордан Тунев.

Пред неколку стотини избирачи зборуваа пратениците Едмонд Спахо и Владимир Ѓорчев, претседателот на месниот огранок на Македонската партија во Пустец Спасе Мазенковски и претседателот на Светскиот Македонски Конгрес Тодор Петров.

Кандидатот за градоначалник Едмонд Темелко пред присутните укажа на постигнатите резултати од минатиот мандат и за проектите кои Македонската партија планира да ги оствари во наредните четири години.

По митингот се одржи богата културно-забавна програма на којашто настапија Сузана Спасовска, Крум Спасовски и Ванчо Тарабунов.

Кандидатот за градоначалник на општина Пустец, Едмонд Темелко кој и сега ја врши таа функција очекува победа на Македонската партија на престојните локални избори во Албанија што се одржуваат на 8 мај годинава.

-1_copy_copy_copy_copy

- Веруваме во изборна победа во општина Пустец (Мала Преспа) и општина Требиште (Голо Брдо) каде што Македонците се мнозинство од избирачкото тело, очекуваме советнички места во Корча и Билишта, општините Запот и Шиштеец во областа Гора и во други општини во Албанија каде не’ има во значителен број. Учеството на локалните избори потврдува дека Македонците своите права ќе ги остваруваат преку институциите на системот, својата иднина ја гледаат во интеграцијата во општеството како лојални граѓани на Албанија, која истовремено е и држава на Македонците, - рече градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко.

Македонската партија е во коалиција „Алијанса за граѓанинот“ со Демократската партија на Албанија на премиерот Сали Бериша.

Наредните денови до 8 мај, Македонска партија ќе одржи изборни митинзи во сите девеет населени места во општина Пустец: Горна Горица, Туминец, Долна Горица, Глобочани, Шулин, Леска, Пустец, Зрноско и Церје. Поголем дел од Македонците од Мала Преспа живеат и работат во Корча и Тирана во Албанија, Ресен, Битола и Скопје во Македонија и Лерин во Грција. Нјаголемиот број од нив се во своите села и масовно гласаат на денот на локалните и парламентарните избори во Албанија во својата родна Мала Преспа.

 

На прво место

News image

Стево Пендаровски е ист како неговиот партиски шеф Зоран Заев

Стево Пендаровски е ист како неговиот партиски шеф Зоран Заев

Историја

News image

Запознај ја татковината за да ја сакаш повеќе!

Запознај ја татковината за да ја сакаш повеќе!

Иселеници

News image

МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ – ПРВИОТ АРХИЕРЕЈ ВО МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО (18)

ОСВЕТУВАЊЕ НА ЦРКВИТЕ „СВЕТИ НАУМ ОХРИДСКИ“ ВО ХАМИЛТОН ...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (1)

ДЕЛ ОД ИСТОРИЈАТА ЗА МАКЕДОНИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.