Среда, 06 Ноември 2013   
Резолуција на V пленум на КПГ по македонското прашање: Во Северна Грција македонскиот народ се бори со невиден хероизам

КПГ ТРЕБА ДА ГИ ОТСТРАНИ СИТЕ ПРЕЧКИ КОИ ПРЕДИЗВИКУВААТ  НЕЗАДОВОЛСТВО И НЕГОДУВАЊЕ  КАЈ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД

(30- 31 јануари 1949 година)

kpg2„Во Северна Грција македонскиот (словеномакедонскиот) народ даде се за борбата и се бори со невиден хероизам, самопожртвување што предизвикува восхит. Не треба да има никакво сомевање дека, како резултат на победата на ДАГ и народната револуција, македонскиот народ ќе дојде до скапоценото свое национално воспоставување, онака како што сака самиот тој, давајќи ја денес својата крв за негово остварување... КПГ треба радикално да ги отстрани сите пречки, да се спротивстави на сите великогрчки шовинистички постапки кои предизвикуваат незадоволство и негодување кај македонскиот народ… Словеномакедонскиот и грчкиот народ само обе-динети можат да победат... Затоа единството во борбата на двата народа треба да се чува како зеницата на окото и да се потпомага и зајакнува цврсто секој ден…”

КПГ и македонскотот национално прашање..., стр.437

ИЛИЈАС РУНИС, КОМАНДАНТ НА БРИГАДА НА ДАГ, ЗА ПОМОШТА ДОБИВАНА ОД ЈУГОСЛАВИЈА ПРЕКУ ПРЕСПА

VII пленум на ЦК КПГ (1957 година)

„Овде е речено и можеби ќе остави таков впечаток, тоа некако го рече Захаријадис, дека по обвинувањата против Тито во летото 1948 година Југословените не ни помагале. Тоа нешто, треба да знаеме дека не е точно, бидејќи јас бев тогаш, на 18 јули, на секторот Алевица каде што се водеа операциите кога беа затворени албанските граници, а токму тогаш непрекинато добивавме помош од Преспа од каде што доаѓаа натоварени југословенските камиони што се растовараа и материјалите се пренесуваа кај нас...”

Седми пленум на ЦК на КПГ (1957), Стенографски белешки, стр.758
 

На прво место

News image

БУГАРСКИТЕ ВЕСНИЦИ ОД 1905 ГОДИНА ЈА НАПАЃАЛЕ МАКЕДОНСКАТА НАЦИОНАЛНА ДЕЈНОСТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Во нашата јавност е малку познато дека, за разлика од денес, бугарските весници од околу илинденск...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (72)

Македонскиот народ се соочува со огромни притисоци и со оваа марионетска власт предводена од лидер...

Иселеници

News image

БОГАТО МИНАТО И СЕГАШНОСТ НА ДРЕВНАТА МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА (3)

Во 2020 година се навршија 55 години од осветувањето на ...

Култура и туризам

News image

МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЈУГОСЛАВИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. КИРИЛ“ ВО РИМ ВО 1979 ГОДИНА - ДЕЛ I (23)

ЕДИНАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (39)

  ХЕСПЕРИДИНИТЕ ГРАДИНИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.