Коментари
Среда, 09 Април 2014 03:02   
Грција нема ексклузивитет на името „Македонија“

gordana-dimovska
Гордана Димовска, Австралија

И повторно излегуваат аналитичари кои докажуваат дека Грција не може да има ексклузивно право на името Македонија, ниту да го користи како изговор за остварување на свои цели. Токму ова доаѓа и како уште едно потврдување на се` што кажавме во статијата: “Кој кому го краде името Македонија“ објавена на 3 ноември 2010 во „Македонска нација“: Македонија е една, Македонија никогаш не била ниту ќе биде грчка. Дури и во најстарите познати мапи на античкиот свет, Грција и Македонија секогаш биле јасно разграничени како две посебни територии и држави. И ако на ниедна од мапите, двете држави не се прикажани во единствени  граници под едното или под другото име, тогаш – до кога чесниот и добронамерен човек по светот ќе се прашува:

Повеќе...
 
Среда, 02 Април 2014 03:03   
Македонците доаѓаат во Руското царство во 18 век (2 дел)

maripulje-mapa-002

Македонска нација

Со Манифестот од 04.12.1762 година, царицата Екатерина без било какви ограничувања ги повикала сите странци „да дојдат во Русија и да се населат каде сакаат“. Во манифестите за населување на странците во Руското царство, Царицата нагласувала дека има огромни ненаселени и необработени пространства кои треба да ги населат добри земјоделци. Покрај доселениците од Балкан, во 60 - тите и 70 – тите години на XVIII век во Руското царство доаѓале и колонисти од Европа. Од податоците за спомнатото „Нежинско грчко братство“, од 1765 – 1769 година, во списокот се запишани 271 трговци, глави на семејство или неоженети. Од нив, 54 трговци изјавиле дека се „македонски трговци“, односно дека се дојдени од „Македонска провинција“, воглавно од Костур, Солун, Скопје, Воден и Струмица.

Повеќе...
 
Среда, 26 Март 2014 04:34   
Опасна игра на СДСМ
svekrva-ta Свекрва

Единствениот кој може да ги спречи опасните игри на раководството на СДСМ, кои според нив се поддржани од надвор, е македонскиот народ.

Официјално на 24 март 2014 година започна кампањата за избор на претседател на Македонија. Четворицата кандидати: Ѓорге Иванов поддржан од владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ, Стево Пендаровски поддржан од опозициската СДСМ, Илијаз Халими кандидат на ДПА и Зоран Поповски предложен од партијата ГРОМ, во наредните денови ќе излезат со своите понуди врз кои граѓаните треба да одлучат на кого ќе му ја дадат поддршката на 13 април.

Повеќе...
 
Среда, 19 Март 2014 04:10   
Македонците се иселуваат во Руското царство во 18 век (1 дел)

makedonska-nacija-logo-90

Македонска нација

Статијата е посветена на Македонците кои во средината на XVIII век се преселуваат во Руското царство и се изјаснуваат како Македонци. По Карпошовото востание (1689) и по поразот на Австрија во Австро-турската војна (1683 - 1699), кога голем број Македонци се повлекуваат во денешна Војводина и Унгарија. Соочени со опасноста покатоличување, со дозвола на Русија, еден дел од Македонците се населеуваат по текот на реката Дњепар, каде го формираат македонскиот хусарски полк. Тие се декларираат како Македонци.

Повеќе...
 
Среда, 12 Февруари 2014 00:27   
Длабоки врски меѓу Македонија и Русија

salonika
Салоника

„Ако постои едно место на земјата кое најјасно ја одразува длабоката духовна, културна и јазична поврзаност меѓу Македонија и Русија, тоа е Охрид, балканскиот и словенскиот Ерусалим“.

Повеќе...
 
Среда, 23 Октомври 2013 03:00   
Отварањето на македонска партија би ја демантирало нашата историја

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

Отварањето на македонска партија би ја демантирало нашата историја, би ја срушило државната идеологија, би ја помрачило иднината на нашите напори за излегување на Солун и Варна – пишува М. Јелич во својата статија „Македонска партија“ објавена во белградска „Политика“ од 01.08.1923 година.

Повеќе...
 
Среда, 27 Март 2013 04:39   
(само) 24 причини за последиците од 24

petre-krivcevski
Петре Кривчевски

Кој како сака нека мисли но тие што ме знаат (или читаат) се сеќаваат дека доолго, упорно и неуморно тврдам, повторувам и опстојувам на ставот: транзиционерот Бранко не може да го победи реформаторот Никола (со сите плусови и минуси на едното или другото конто).

Повеќе...
 
Среда, 23 Март 2011 04:20   
Македонското прашање во Втората светска војна и денес

svekrva
Свекрва -

Големите сили и соседните земји, многупати во минатото, македонското прашање  настојувале да го решат согласно своите интереси. Истите сили кои со Букурешкиот договор во 1913 година и со Версајскиот договор во 1919 година ја поделиле Македонија

Повеќе...
 
Среда, 23 Март 2011 04:15   
Каков јазик тие зборуваат

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов -

Ален Апвард: Јас го прашав него каков јазик тие зборуваат и мојот грчки преведувач невнимателно одговори: Бугарски

Повеќе...
 
Среда, 23 Март 2011 04:10   
Иредентистите обвинуваат за иредентизам

misko-taleski
Мишко Талески -

Грците наметнаа став дека од името на Македонија произлегуваат територијални претензии. И се уште живеат и водат надворешна политика со таа стратегија. Обвинувањата за македонски иредентизам во однос на грчките интереси не само што се смешни, туку и обид за префрлување на топката како во тенисот.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Јас се ќе прифатам спасувајте ме на избори

Неодговорен пристап на Заев кон идентитетот и историјата

Историја

News image

Билтенот „Лист на ВМРО-ДПМНЕ“

Со своето неколку месечно постоење ВМРО-ДПМНЕ се афирмира како авангардна национална и демократска п...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПРОГОНЕТИ ДЕЦА – БЕГАЛЦИ (21)

Дo 1959 година, Грциjа преземала екстремни мерки да ги затвори своите граници со Албаниjа, Jугосла...

Фељтон

News image

АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ ВО ДЕЛОТО „ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ОД АНТИЧКИОТ ПЕРИОД ДО ДЕНЕС“ (1)

Тоа е дело на „Македонска искра“, Скопје, 2008, на 500страници, на македонски јази...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.