Иселеници и Регион
Среда, 18 Мај 2022 02:00   
Интервју на мишо нетков со георге томов – дел II (32)

904

Има луѓе предодредени, надарени. Целиот живот го минуваат во создавање, во творење на нешто свое, нешто автентично.

Повеќе...
 
Среда, 18 Мај 2022 02:00   
СУДБИНАТА И ВИСТИНА ЗА ЕВРЕИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА (3)

1vaw

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА“ НА СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 11 Мај 2022 02:00   
Срдечна средба на двајца активни ветерани - од македонското движење во дијаспората

janko-i-mane-180Во годината на одбележување на 100 годишнината од поделбата на Македонија, на 6 септември 2013 година, за прв пат се сретнавме со Мане Јаковлески, мој почитуван истомисленик за македонската кауза. Претходно закажаното видување со Мане во неговиот дом во Зубовце, Гостиварско, го остваривме во неговиот дом.

Повеќе...
 
Среда, 11 Мај 2022 02:00   
Интервју на Мишо Нетков со Георге Томов – дел I (31)

                           1mi6

Има луѓе предодредени, надарени. Целиот живот го минуваат во создавање, во творење на нешто свое, нешто автентично. Го живеат својот животен сон, споделувајќи ја реалноста со својот народ без кој сонот не би постоел. Таков е нашиот јунак. Човек неуморен, со неверојатен творечки дух: скулптор, публицист, уметнички кореограф, основоположник на бројни македонски фолклорни асоцијации. Co еден збор -успешен амбасадор на македонското културно творештво на тлото на САД. Едноставен, скромен, човек од народот. Достоинствен и горд на древните македонски традиции. Тоа е Георги Томов, вели Мишо Нетков во своето интервју за МТВ.

Повеќе...
 
Среда, 11 Мај 2022 02:00   
МАКЕДОНСКО - ИЗРАЕЛСКИ МОСТОВИ НА ПОВРЗУВАЊЕ (2)

                  1izr123.jpg    1izr1234

                  ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА“ НА СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 04 Мај 2022 02:00   
ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА „СВЕТАТА ЗЕМЈА“ ИЗРАЕЛ (1)

1iz1

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА“ НА СЛАВЕ КАТИН 

Повеќе...
 
Среда, 04 Мај 2022 02:00   
ИГРИТЕ НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“: „ПОВАРДАРИЈЕ“ И „ГЛАМОЧ“ НА БРОДВЕЈ (30)

1zen1

Фолклорниот ансамбл „Томов“ од Њујорк имаше успешни турнеи низ Македонија, за кои бројни написи беа објавени во разни информативни гласила. Во продолжение ќе го поместиме текстот што беше објавен  во гласилата „Нова Македонија“ и „Ослобоѓење“.  

Повеќе...
 
Среда, 27 Април 2022 07:15   
БОШКО РАЈЧОВСКИ – ПЕЛИСТЕРСКИ И НЕГОВAТА ПОСВЕТЕНОСТ НА ИСЕЛЕНИШТВОТО (14)

1sve1

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „БОШКО РАЈЧОВСКИ-ПЕЛИСТЕРСКИ“

ОД АВТОРОТ СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 27 Април 2022 02:00   
ПАТУВАЊЕ НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НИЗ МАКЕДОНИЈА (29)

1dev1

Фолклорниот ансамбл „Томов“ од Њујорк имаше успешни турнеи низ Македонија, за кои бројни написи беа објавени во разни информативни гласила. Во продолжение ќе го поместиме текстот на д-р Кристина Калас, член на Ансамблот што беше објавени во магазинот „Њузлетр“.

Повеќе...
 
Среда, 20 Април 2022 22:09   
ВО КВИНБЕЈН ПРОМОВИРАН РОМАНОТ „ВО ПОТРАГА БЕЛИОТ ЛЕБ“ ОД ПИСАТЕЛКАТА ВЕЛИКА ЏАНГАЛОВСКА ГАТСИС

1kni12

На 2.4. 2022 година во црковните простории на македонската православна црква „Свети Илија“ во Квинбијан, Австралија, се одржа  промоција на втората книга на писателката Велика Џангаловска Гатсис, романот под наслов „Во потрага по белиот леб“. Организатор на промоцијата беше Наум Трајчевски, кој воедно е и претседател на литературното друштво „Ванчо Николески“ од овој град, каде членува и писателката. Промотивна реч имаше Наум Трајчевски, а на промоцијата зборуваше и Сузана Митева, која е долгогодишна водителка на македоската радио рграма во Канбера. За богатата трпеза беше задолжена Дана Трајческа. На промоцијата беа присутни гости и љубители на книгата и пишаниот македонски збор од Мелбурн, Канбера и Квинбијан, а имаше и претставници од македонската Амбасада во Канбера на чело со амбасадорката, која исто така се обрати на присутните. Промоцијата заврши во свечена атмосфера, а на крајот сите гости се фатија и заиграа македонско оро.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

По, Ванчо Михајлов и Цар Борис III, неспорно е дека ќе продолжат обидите за ревидирање на историјата на Македонија и пре

Мизрахи: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе закон за измена и надополна на Законот за здр...

Историја

News image

Искажувања на македонските учители во Пиринска Македонија (6)

- За Пиринска Македонија заминав со првата група која броеше 50-мина учители од НР Македонија. Во Го...

Иселеници

News image

КАПЕРНАУМ – ЕВРЕИСКИ И ХРИСТИЈАНСКИ ЦЕНТАР (23)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА“ НА СЛАВЕ КАТИ...

Култура и туризам

News image

Асеманиевото евангелие или Асеманово евангелие е средновековен македонски книжевен споменик

Асеманиевото евангелие или Асеманово евангелие е средновековен македонски книжевен споменик кое поте...

Фељтон

News image

ПРВИТЕ МАКЕДОНСКИ ПРАВОСЛАВНИ ЦРКОВНИ ОПШТИНИ И ЦРКВИ ВО АВСТРАЛИЈА (19)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ (ВТОР ДЕЛ) НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.