Иселеници и Регион
Понеделник, 02 Август 2021 20:50   
Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ја слави 118-годишнината од Илинденското востание и основањето на Крушевската Република

1OMD

 

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ја слави 118-годишнината од Илинденското востание и основањето на Крушевската Република - првата демократска република во Југоисточна Европа - и 77-годишнината од основањето на Антифашистичкото собрание за народно ослободување на Македонија, АСНОМ.

Повеќе...
 
Среда, 28 Јули 2021 02:00   
ИСТОРИСКИОТ РАЗВОЈ НА „ИЛИНДЕНСКИТЕ ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ“ ВО ЉУБОЈНО (18)

1ljub12345Илинден е најголемиот ден на слободарскиот дух од сите денови и празници на Македонија. Тој е величествен ден на сенародниот македонски копнеж за борба и слобода на Македонија. Затоа тој голем ден за сите Македонци од етничка Македонија во земјата. во прекуокеанските и европските земји, го прави Љубојно да е најубаво, највесело и најпривлечно.

Повеќе...
 
Среда, 28 Јули 2021 02:00   
ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ ВО ИСЕЛЕНИШТВОТО (9)

1plak989

ЛИЛИ ПЉАКАС – ДОНАТОРКА, ХУМАНИСТКА И БЛАГОРОДНА МАКЕДОНКА 

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНКИТЕ ВО КАНАДА 

Повеќе...
 
Среда, 28 Јули 2021 02:00   
ТАЛКАЊЕ НИЗ ЖИВОТНИОТ ЛАВИРИНТ

1Oliv1

Неодамна во издание на Литературното друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј излезе од печат најновото прозно дело „Лавиринт на вистината“ на поетесата и писателка Оливера Јовановска од Мелбурн, Австралија. Рецензент на романот е писателот Александар Донски.      

Повеќе...
 
Среда, 21 Јули 2021 02:00   
ИСЕЛЕНИЦИ ОД ЉУБОЈНО АКТИВИСТИ ВО МАКЕДОНСКИТЕ ЦРКВИ ВО СВЕТОТ (17)

1pre1234

Во историските документи е забележано дека со создавањето на македонската држава во 1945, и со прогласувањето на нејзината самостојност и независност во 1991 година, состојбата во иселеништвото рапидно се изменети. Круната на тој историски вознес беше обновена на Охридската архиепископија во лицето на Македонската православна црква, чија улога на обединувачки фактор на Македонците дојде до израз и во Македонија и кај Македонците насекаде во светот

Повеќе...
 
Среда, 21 Јули 2021 02:00   
ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ ВО ИСЕЛЕНИШТВОТО (8)

1903 il1

МАЈКЛ КЛОС –  ПОЗНАТ КАНАДСКО - МАКЕДОНСКИ ЛИКОВЕН УМЕТНИК

Повеќе...
 
Среда, 14 Јули 2021 02:00   
ЈОНЧЕ И МИЛКА РАЈЧОВСКИ – ДОНАТОРИ НА ИСЕЛЕНИЧКИТЕ СРЕДБИ ВО ЉУБОЈНО (16)

1mil1

Брачниот  пар Јонче (Џан) и Милка Христови (Рајчовски) се Македонците кои долг период претставувале мост на зближување на родниот крај - Македонија, и на втората татковина САД.. Животната сторија на Џан и Милка Христови е интересна, ,,долга и широка”. Истовремено таа е и дел од историската судбина на Љубојно, на Преспа, на Македонија и на македонската иселеничка сага во САД. 

Повеќе...
 
Среда, 14 Јули 2021 02:00   
ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ ВО ИСЕЛЕНИШТВОТО (7)

1rof12

ПРОФ. ПИТ (ПАНДО) КОНДОВ – ПОЗНАТ МАКЕДОНЕЦ ВО КАНАДА ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО КАНАДА

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2021 02:00   
СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ПОВТОРНО ЌЕ СЕ ИЗДАВА

1Joe

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј после пауза од 30 години повторно ќе го издава списанието „Повод“ наменето за литература и култура.

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2021 02:00   
ИСЕЛЕНИЦИ ОД ЉУБОЈНО И НИВНИТЕ МАКЕДОНСКИ АСОЦИЈАЦИИ (15)

1cr123

Познато е дека за жителите на Љубојно и на цела Преспа печалбарството е стара традиција. Тоа како феномен се појавило уште на почетокот на XIX век. Меѓутоа, овие миграциони процеси што ја зафатија цела Преспа во педесеттите години од овој современ век, не го поштедија ни убавото Љубојно, од каде што голем број семејства се преселија во други градови на Македонија, потоа во САД и Канада и во Австралија, во Европската унија и некои други земји.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Јас се ќе прифатам спасувајте ме на избори

Неодговорен пристап на Заев кон идентитетот и историјата

Историја

News image

Билтенот „Лист на ВМРО-ДПМНЕ“

Со своето неколку месечно постоење ВМРО-ДПМНЕ се афирмира како авангардна национална и демократска п...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПРОГОНЕТИ ДЕЦА – БЕГАЛЦИ (21)

Дo 1959 година, Грциjа преземала екстремни мерки да ги затвори своите граници со Албаниjа, Jугосла...

Фељтон

News image

АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ ВО ДЕЛОТО „ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ОД АНТИЧКИОТ ПЕРИОД ДО ДЕНЕС“ (1)

Тоа е дело на „Македонска искра“, Скопје, 2008, на 500страници, на македонски јази...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.