Иселеници и Регион
Среда, 25 Август 2021 02:00   
ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ ВО ИСЕЛЕНИШТВОТО (13)

1rad12

РАДА РАДЕВСКА ШАПАС – АКТИВЕН ЧЛЕН ВО МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО ТОРОНТО

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНКИТЕ ВО КАНАДА

Повеќе...
 
Среда, 18 Август 2021 02:00   
ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ ВО ИСЕЛЕНИШТВОТО (12)

1tetk1

ВЕСНА КАРАПЕТРОВА - АФИРМАТОР НА ПОСТИГНУВАЊАТА НА ИСЕЛЕНИЦИТЕ

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНКИТЕ ВО КАНАДА 

Повеќе...
 
Среда, 18 Август 2021 02:00   
СО ПЕСНА ТАГАТА Е ЛЕСНА – „ФОЛК-ФЕСТ ПРЕСПА“ ДЕЛ II (21)

 

1les11На првиот „Фолк-фест Преспа“ настапија следните интерпретатори на народни песни и по овој редослед: Влатко Алексовски, Јованка Житарова, Бобан Јаневски, Анета Мицевска, Ристо Краповски, Томислав Маниќ, Ламбе Алабаковски со „Јовано, Јованке“ вон конкуренција, Петре Нечовски, Ирена Спасовска, Левко Блажевски, Владко Миладиновски, дуетот Ани Малинкова и Ристо Краповски, Блага Петревска и Војо Стефаноски.

Повеќе...
 
Среда, 18 Август 2021 02:00   
ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ КНИГАТА „ТВОРЕШТВОТО НА СЛАВЕ КАТИН“ ОД ДУШАН РИСТЕВСКИ-МАКЕДОН

1slkat1Во издание на книгоиздателството Македонска искра“ од Скопје и Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј, Австралија излезе од печат книгата „Творештвото на Славе Катин“ од Душан Ристевски-Македон. Публикацијата која е отпечатена на 400 страници, чиј рецензенти се проф, д-р Вера Стојчевска-Антиќ, Александар Донски и Славе Катин излезе по повод осумдесетгодишниот роденден на публицистот, новинарот и аналитичарот на македонското иселеништво Славе Катин

Повеќе...
 
Среда, 11 Август 2021 02:00   
ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ ВО ИСЕЛЕНИШТВОТО (11)

111a12e1

ПЕТРА КЛАШОВА – ДОНАТОРКА НА МАКЕДОНСКИТЕ ЦРКВИ ВО КАНАДА И МАКЕДОНИЈА 

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНКИТЕ ВО КАНАДА 

Повеќе...
 
Среда, 11 Август 2021 02:00   
СО ПЕСНА ТАГАТА Е ЛЕСНА –„ФОЛК-ФЕСТ ПРЕСПА“ ДЕЛ I (20)

 

1lis121

Идејата во Љубојно да се одржува културна манифестација од поширок интерес беше присутна од поодамна, но со активности околу реализирање на фестивал на македонски песни се отпочна во 2007 година.

Повеќе...
 
Среда, 04 Август 2021 02:00   
ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ ВО ЉУБОЈНО И ДОЛНО ДУПЕНИ (19)

1sub123

ДЕЛОТО „ИЛИНДЕН ВО ЉУБОЈНО И ПРЕСПА“

Повеќе...
 
Среда, 04 Август 2021 02:00   
ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ ВО ИСЕЛЕНИШТВОТО (10)

1v12БЛАГИЦА ДАФОВСКА – ПРОСВЕТИТЕЛ ВО МАКЕДОНСКАТА КОМУНА ВО ТОРОНТО 

Повеќе...
 
Среда, 04 Август 2021 02:00   
Нова Книга:ТАЛКАЊЕ НИЗ ЖИВОТНИОТ ЛАВИРИНТ

1nove12

Нова Книга:ТАЛКАЊЕ НИЗ ЖИВОТНИОТ ЛАВИРИНТ

Повеќе...
 
Среда, 04 Август 2021 02:00   
ВИКТОР БИВЕЛ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈАОД ГРЧКИОТ ГЕНОЦИД

1biv12

ДЕЛ ОД АКТИВНОСТИТЕ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО АВСТРАЛИЈА 

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Јас се ќе прифатам спасувајте ме на избори

Неодговорен пристап на Заев кон идентитетот и историјата

Историја

News image

Билтенот „Лист на ВМРО-ДПМНЕ“

Со своето неколку месечно постоење ВМРО-ДПМНЕ се афирмира како авангардна национална и демократска п...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПРОГОНЕТИ ДЕЦА – БЕГАЛЦИ (21)

Дo 1959 година, Грциjа преземала екстремни мерки да ги затвори своите граници со Албаниjа, Jугосла...

Фељтон

News image

АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ ВО ДЕЛОТО „ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ОД АНТИЧКИОТ ПЕРИОД ДО ДЕНЕС“ (1)

Тоа е дело на „Македонска искра“, Скопје, 2008, на 500страници, на македонски јази...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.