Култура и туризам
Среда, 12 Март 2014 04:01    PDF Печати Е-пошта
Црско (Мало и Големо)

malo-crskoОд сите легенди и преданија за настанокот на селото и неговото име што се задржале во колективното паметење до наши дни, овде накусо ќе ги споменеме само најзначајните и најкарактеристичните.

Повеќе...
 
Среда, 05 Март 2014 04:35    PDF Печати Е-пошта
Македонска народна архитектура

stara-arhitekturaАко сакаме со малку зборови да ја претставиме Македонија, тогаш би рекле: тоа е библиска земја, со различни карактеристики, со природни убавини, со големо природно богатство- ретки руди, ориз, тутун... Тоа е земја со богато минато, за чија висока култура сведочат многубројните и разновидни споменици: стари ископини, тврдини, цркви, манастири, хармоничните населби и градови и над се пластичната и пејзажна народна куќа. Во неа сеуште постојат живите траги на големите култури, со посебен зачуван стандард на високо ниво на архитектонската свест.

Повеќе...
 
Среда, 05 Март 2014 04:18    PDF Печати Е-пошта
Патување низ Овче Поле (19 век)

ovce-poleОд Штип за Велес се оди по два пата. Едниот слегува по Брегалница до Вардар при станицата Градско и од таму се излегува на Велес. Другиот пат минува преку Овче Поле. Тој постои од старо време и јас го избрав него.

Повеќе...
 
Среда, 05 Март 2014 04:05    PDF Печати Е-пошта
Божји благослов

bozji-blagoslovБожји благослов, за вас Македонци мои.
Илјадници години чекам да Ме повикате.
Отсекогаш со вас, од вечноста Јас сега доаѓам,
Јас веќе Сум меѓу вас,
зашто овде не постои ниту време, ниту простор.
Овде кај Мене времето мирува, но кај Вас долу
времето сега е дојдено, да Ви објаснам:
Вашата мајка Земја со три раси ја населив:
бела, жолта и црна,
останатите сите Мулати.

Повеќе...
 
Среда, 26 Февруари 2014 04:56    PDF Печати Е-пошта
Наум Миладинов (Миладин)

naum-miladinov-240Роден е во Струга во семејството на грнчарот Ристе Миладинов и неговата сопруга Султана Миладинова. Основно училиште завршил во Струга. Со Димитрија тој скоро две години поминал на печалба во Дурус (Драч) во Албанија. Бидејќи имал големи склоности кон музиката, таму научил да свири на виолина. Потоа, заедно со Димитрија, ја завршил јанинската гимназија и извесно време работел како негов помошник учител.

Повеќе...
 
Среда, 26 Февруари 2014 04:50    PDF Печати Е-пошта
Кукуш

kukus-240Кукуш е  град во Егејска Македонија. Во 2001 година имал 16.000 жители. Тој е исто така именуван за главен град на префектурата Кукуш и главен град на една од двете локални провинции на неговата периферија.

Повеќе...
 
Среда, 26 Февруари 2014 04:21    PDF Печати Е-пошта
Ѓуришки манастир (1933 година)

gjuriski-manastir-240Манастирот се наоѓа јужно од селото Крушица, со 40 куќи, на едно возвишение во месноста Ѓуриште, која граничи со Велешко, Кумановско и Штипско.

Повеќе...
 
Среда, 19 Февруари 2014 04:10    PDF Печати Е-пошта
Сретение Господово

sretenie-240На празникот Сретение Господово Црквата го слави споменот на значајниот настан во земниот живот на нашиот Господ Исус Христос (Лука 2, 22-40). Во 40-от ден по раѓањето, Богомладенецот беше принесен во Ерусалимскиот храм – центар на верскиот живот на богоизбраниот народ.

Повеќе...
 
Среда, 19 Февруари 2014 04:05    PDF Печати Е-пошта
Мартинци - (27/14 ноември)

martinkiМартинци (познат и како мартинија, волчји празник) е стар календарски обичај поврзан со различни датуми. Трае еден или три дена и најчесто се врзува со божиќните поклади (27/14 ноември). Со него се поврзани повеќе дејства, со кои му се врзува устата на волкот да не ја јаде стоката. Тоа се правело на тој начин што гребни за коноп или волна се оставале од двете страни на вратата од шталата и по поминувањето на стоката тие се затворале и така се оставале подолог период, со верување дека така ќе им биде затворена и устата на волците.

Повеќе...
 
Среда, 19 Февруари 2014 04:02    PDF Печати Е-пошта
Контемплација

viktor-genea-240Јас Виктор Генеа еден Македонец од југ
декларирам дека ми беше украдена радоста
која ја сокрив во гогозот
исушен или пресно озеленет
кој расте во таа сина бара
од крајот на селото

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Ковачевски да одбере уставни измени и предавство или национално единство и фер шанса

Уставни измени и предавство или национално единство и фер шанса, Ковачевски да одбере, а народот и...

Историја

News image

500 „Вардарци“ трчаа пет часа во битката која ја спаси Србија!

Во август 1913 година Македонија беше поделена меѓу Србија, Бугарија и Грција, а еден мал дел и прип...

Иселеници

News image

ПАТУВАЊЕ ЗА МАКЕДОНИЈА И ПРВА ПОСЕТА НА СЕЛОТО БРЕЗНИЦА ВО ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА (18)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН Н...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (1)

Мане Јаковлески Витлеем, (Bethlehem) градот во кој е роден Исус Христос Фотографии: http://www....

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.