Среда, 22 Септември 2021    PDF Печати Е-пошта
НОСТАЛГИЈА

Deca begalci 2

ДА СЕ ПАМЕТИ! ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ

На сите овие храбри луѓе кои веќе не се меѓу нас, им ја подарувам песната „НОСТАЛГИЈА” и ви ги претставувам низ окото и срцето на Петре Саракинов, мојот храбар татко, смел борец и учесник во НОБ и ДАГ.

На сите нив им подигам  споменик  и огнот од нашите срца нека гори со вечен пламен

НОСТАЛГИЈА

Тивок, пролетен ден

полн со радост и убавина

ме осамна во мојата градина.

Во себе чувствувам тага,

среде бел ден тивка ноќ ме покрива!

Во срцето пожар ми пламнува!

Можеби ќе се вратат?

Старите огништа чекаат,

водите гргаат,

водопадите бликаат,

гробовите дедовски самуваат,

роднините тагуваат...

Носталгично прашувам:

- Дали ќе се вратат? Си велам:

Ќе дојде денот кога ќе се вратат!!!                                                   

Автор Благојка Филипчeва

 

На прво место

News image

23 октомври - Ден на македонската револуционерна борба

23.октомври 1893 -  Во Солун е основана  Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Ор...

Историја

News image

Македонија како римска провинција

Д-р  Иван Алексов ДОКУМЕНТИ ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ (од праисторијата до почетокот на 21 ...

Иселеници

News image

КОЈ Е ФОЛКРОРИСТОТ георги (ЏОРЏ) томов? (2)

Уметничкиот директор и кореограф на ансамблот “Томов” - ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ИСЕЛЕНИКОТ ПЕТАР СТАМАТОВ ОД СМИЛЕВО (2)

ИСЕЛЕНИЧКАТА ФОНДАЦИЈА „ПЕТАР СТАМАТОВ“ НА УКИМ 

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – (5)

 Почетоците на освојувањата на Александар Македонски (Велики) се особено потенц...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.