Среда, 01 Септември 2021    PDF Печати Е-пошта
СТРУШКИ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА - НАГРАДА ЗА МАРИЈА КУКУБАЈСКА, Времеплов - 1973

1mare1

Интервју, Наградените за наградите (Влада Урошевиќ, Петар Т. Бошковски, Пеги и Греам Рид, Глигор Поповски, Марија Кукубајска), СВП, Нова Македонија, стр. 7, 28 август, 1973                                                 

1mare12

Од наградената книга на Марија Кукубајска, Временија и Неоткрит, Македонска книга, Скопје, 1973

1mare13  1mare14

КУКУБАЈСКА, Марија, Поезија, настап на „Мостови – СВП, 28 август, 19:00 часот. 1973

КУКУБАЈСКА, Марија, интервју и дискусија на тема традиција и напредок, читање стихови кои илустрираат историчност и футуризам во нејзината поезија и поетика. Југословенска Радио Телевизија, Лектира, емисија од областа на културата и уметноста, Белград. 1973 

КУКУБАЈСКА, Марија, гост во емисијата од областа на културата, Телевизија Сараево, уредник и водител Душко Трифуновиќ. 1973

КУКУБАЈСКА, Марија, чита свои стихови во емисија посветена на првата книга „Временија и Неоткрит“,  Македонска Радио Телевизија, Скопје. Автори на емисијата: Гордана Михаилова Бошнаковска и Данило Коцевски. 1973

КУКУБАЈСКА, Марија, Стихови од Временија и Неоткрит, настап со учесниците на СВП во Скопје. Поетско читање во Стопанска банка и Сули Ан, Скопје. 1973

КУКУБАЈСКА, Марија, чита поезија од книгата Временија и Неоткрит, прима признание за вонредно залагање и постигнување резултати од областа на поезијата - “8 Ноември“, Собрание на Општина Штип. 1973

1mare15

КУКУБАЈСКА, Марија, интервју со Ерика Јонг: Не сум ослободена од стравот, учество на Е. Јонг на СВП, Нова Македонија, Култура, септември, 1983

1mare16

СВП 1984, М. Кукубајска... Дајен Вакоски, 4та од лево

КУКУБАЈСКА, Марија,  Автобиографијата како алегорија, интервју со поетесата ДајенВакоски, САД.  Културен живот, Нова Македонија, стр. 10, 2 септември, 1984

1mare17

КУКУБАЈСКА, Марија, интерју со Хорхе Хусто Падрон, Поезијата е мојата страст, наСВП.Повод: Излегувањето на неговата книга на македонски јазик „Круговите на пеколот“, Македонска ревија, Скопје. 1986

 

На прво место

News image

23 октомври - Ден на македонската револуционерна борба

23.октомври 1893 -  Во Солун е основана  Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Ор...

Историја

News image

Македонија како римска провинција

Д-р  Иван Алексов ДОКУМЕНТИ ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ (од праисторијата до почетокот на 21 ...

Иселеници

News image

КОЈ Е ФОЛКРОРИСТОТ георги (ЏОРЏ) томов? (2)

Уметничкиот директор и кореограф на ансамблот “Томов” - ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ИСЕЛЕНИКОТ ПЕТАР СТАМАТОВ ОД СМИЛЕВО (2)

ИСЕЛЕНИЧКАТА ФОНДАЦИЈА „ПЕТАР СТАМАТОВ“ НА УКИМ 

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – (5)

 Почетоците на освојувањата на Александар Македонски (Велики) се особено потенц...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.