Среда, 17 Јули 2019    PDF Печати Е-пошта
МОЈА АНТОЛОГИЈА

Marko Kitevski Проф. д-р. Марко Китевски

Меѓу македонските лирски народни песни љубовните заземаат водечко место и според бројноста и според уметничките вредности. Најчесто се работи за кратки поетски состави кои претставуваат одблесок на народниот гениј. Овие поетски решенија, творба на македонскиот народ, стојат на исто рамниште со најубавите примероци на светската поезија.

ЛУДОСТ МЛАДОСТ

Ајде, лудост, младост брго заминува,
Како роса на трева зелена, бре.
Ајде како трева у поле широко,
Како трева зелена негазена, бре.
Ајде јас си имам конче аџамија,
Јас го терам на вода студена, бре.
Ајде то ме носи нагоре, надоле,
Горе доле у момини дворје, бре,
Ајде само моме у двор вечераше,
Кон ми влезе мајка у излезе, бре,
-Ајде видиш, ќерко, да би не гледало,
Што лудо ни влезе у дворои.
Ајде кај што стои, јасно солнце греје,
Кога зборви дребен бисер леје.
Од збирката на Јосиф Чешмеџиев.

ДА ЗНАИШ, МОМЕ, ДА ЗНАИШ

Да знаиш, моме, да знаиш,
Како је жаљба за младост,
На порта би ме чекало,
От коња би ме сметнало,
На раце би ме кренало,
По скали би ме качило,
В одаја би ме внесило,
Ноѕеве би ми измило,
Постеља би ми послало,
До мене би ми легнало.
Од збирката на Кирил Македонски.

ДЕВОЈКО НОВА ГРАДИНО

Девојко нова градино, пипер и шеќер садена,
Пипер и шеќер садена, по негде-годе босилек,
По негде годе босилек, а по меѓите карамфил,
А по меѓите карамфил, по прелазите трендафил.
Од збирката на Васил Икономов.

ДЕВОЈЧИЦЕ ДРАГА ЉУБИЧИЦЕ

-Девојчице, драга љубичице,
Љубил бив те ама си малечко...
-Малечко е зрно бисерово,
Што го носат невести н а грло...
-Девојчице, драга љубичице,
Љубил буив те ама си малендо.
-Малендо е птица препелица,
Што ми скита од трага на трага.
Од збирката на Блаже Конески.

 

На прво место

News image

Промовирана стихозбирката „Отвори ги очите“ на Љупка Антеска

Новата стихозбирка на Љупка Антеска насловена „Отвори ги очите“ беше промовирана вечерва пре...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (33)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (33)

Култура и туризам

News image

ВОВЕДЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА (ПРЕЧИСТА) 4. XII/21 XI

ВОВЕДЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА (ПРЕЧИСТА) 4. XII/21 XI

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (38)

ОЛИМПИСКИОТ ПАНТЕОН ВО ПАНОНИЈА -II ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.