Среда, 18 Мај 2022   
Аманетот на Зоки на дело го спроведува Димче

1 rubin jovanoski

100 дена македонска влада, на чело со пиончето на Зајчето со име и презиме Димитар Ковачевски.

Момчето кое до седнувањето на премиерското столче беше тотален “анонимус“ можеби знае да се справи со актуелната пандемска, економска и енергетска криза а најмногу со воениот конфликт помеѓу Русија и Украина, но, за жал тој дојде како прдолжена рака на криминалецот од Муртино со иницијали З.З.

Па така, за да ја стекне довербата кај електоратот Ковачевски мора да ја прифати подадената рака на Мицковски за да седнат на маса да поразговараат за актуелниве кризни моменти, со кои се соочува нашава држава и да се договорат конечно за брзи предвремени парламентарни избори.

По предпоставка Ковачевски да се сложи за избори и електоратот му даде доверба да ја води владата до редовниот термин на изборно соочување на парламентарни избори, изборното тело поверува дека ова момче од позадина има капацитет да ја води зивршната власт во Република Македонија.

Во спротивно тој ќе биде исто како банкарот Костов, затвореникот Бучковски и алфа и омега по женско лоби во партијата Рада кое без избори ја водеа извршната власт за да истите ги заменат Црвеновски и момчето од Муртино.

Втор битен момент по ова прашање е по дебаклот на ланските локални избори зајчето во негов клептомански манир излезе електоратот и нагласи дека си дава оставка од премиер и претседател на СДС(С)М.

Но тоа беше изјава дадена на полна месечина додека втората изјава дадена на изгрејсонце беше“пу-пу“ не важи изјавата дадена на полна месечина.

На крајот, иронијата да биде уште поголема зајчето под плаштот на внатрепартиските избори (каде и врапчињата знаеја) дека Ковачевски ќе победи, истиот му го трасира патот на истиот водење на надворешна и внатрешна политика на извршната власт.

Зоки многу ветуваше и лажеше како премиер, а Димче треба да ја прифати понудата за брзи и предвремени парламентарни избори.

Дипл. ЕКК Рубинчо Видое Јованоски

Новина и довчерашен одбојкарски судија од Прилеп

 

На прво место

News image

МАКЕДОНСКА ДИЈАСПОРА : НЕ ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА

Придонесот на  Македонците кои го напуштиле дедовскиот праг во етничка Македонија и поради ек...

Иселеници

News image

МАСЛИНОВАТА ГОРА И ЕРУСАЛИМ (9)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА“ НА СЛАВЕ КАТИ...

Култура и туризам

News image

СИЛЈАН МИЦЕВСКИ - ИЗБРАН ЗА ПРВ ГРАДОНАЧАЛНИКНА БИТОЛА ВО 1996 ГОДИНА (10)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „СИЛЈАН МИЦЕВСКИ“ ОД АВТОРИТЕ СЛАВЕ НИКОЛОВСКИ - КАТИН И ЃОРЃИ ЛУМБУРОВС...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА И СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКОТО НАСЕЛЕНИЕ ВО ПИРИНСКА МАКЕДОНИЈА (4)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.