Среда, 15 Септември 2021   
Како Кина и Русија гледаат на Хазарските творби Бугарија и Албанија ?
1Dzeposki Александар Џеповски
 
Од Јадранско Море до Црното Море, од Дунав ( или од Панонскотоп море кое денес не постои ) до Белото Море или Егејско, сеедно, било само една земја и еден народ - Македонија со народ Македонски.  
 
Доколку малку се потрудите на Интернет да барате  историја на Хазарите, лесно ќе најдете за области во тоа време како склоп од Хазарија а тоа се областите Бугарија и Албанија таму каде што е денес Кавказ. Сето ова е доказ новосоздадени земји како Грција, Србија, Бугарија, Албанија во пакет со Турција која патем со ете Отоманите како дел од Хазарското племе... едноставно  се создадени во сојуз со новите европски држави кои постојат денес а старите се уништени освен една - МАКЕДОНИЈА !!! 
 
Знаеме дека Русија е најголема пречка за воскреснување на Хазарија и тоа до крајот на светот, но интересно е што мисли и како гледа Кина кон Хазарите? Историски е докажано дека Кинезите ги истераа од Азија Хазарите четвртиот век од нашата ера. Причината беше што тие настојуваа да бараат голем данок во цела Азија и си добија по нос. Исто така во 1050 година во Европа бараа 20 % данок и Свјатослав ги уништи. 
 
Хазарите како паразити влегуваа во сите влади и нови континенти, беа скришни и многу тајни па не можеше никој да ги препознае  се до пред 50 години а денес се тотално разоткриени. Капитализмот што е нивна креација е пред умирање и ова со короната им е последен трзај или напад пред да умрат и тоа најскоро. 
 
Прашање што сите не мачи и бараме одговор, знаејќи дека Кина и Русија се новите светски сили а Америка и Хазарите ќе одат во историското ѓубре од кое не ќе можат да се повратат ... што ќе направат од сателитите Бугарија и Албанија ? Дали ќе ги остават хазарските им имиња или ќе си го вратат старото - Македонија ? 
 
Одговорот го знае само еден, единствен и најсемоќен кој го создаде рајот и рајската земја - МАКЕДОНИЈА. Се е во негови раце и никогаш не се брзал, едно посакуваме - СИТЕ НИЕ ДА ДОЧЕКАМЕ ДА ВИДИМЕ СКОРО. 
 
АМИН !!!  
 

На прво место

News image

23 октомври - Ден на македонската револуционерна борба

23.октомври 1893 -  Во Солун е основана  Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Ор...

Историја

News image

Македонија како римска провинција

Д-р  Иван Алексов ДОКУМЕНТИ ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ (од праисторијата до почетокот на 21 ...

Иселеници

News image

КОЈ Е ФОЛКРОРИСТОТ георги (ЏОРЏ) томов? (2)

Уметничкиот директор и кореограф на ансамблот “Томов” - ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ИСЕЛЕНИКОТ ПЕТАР СТАМАТОВ ОД СМИЛЕВО (2)

ИСЕЛЕНИЧКАТА ФОНДАЦИЈА „ПЕТАР СТАМАТОВ“ НА УКИМ 

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – (5)

 Почетоците на освојувањата на Александар Македонски (Велики) се особено потенц...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.