Среда, 04 Август 2021   
Александар Џеповски : Мал Шенген како Илинденска шлаканица за Бугарија

1Dzeposki

Александар Џеповски

Многу арно не е на арно, но и многу лошо од кое нема полошо само на подобро е релноста што се случуваше овие денови. 

Сведоци сме дека до пред некој ден се одеше арно за Бугарија преку Бојковата корупција кај Црпе и бандата. 

Толку им беше арно што сите се прашуваа има ли крај на сето тоа и Бугарите се мислеа големи победници на тој начин што ќе не притегнат се да им потпишеме. Но некаде пукна тиквата, можеби Бојко не исплатил се како што ветил и Црпе во свој стил одма со Рама и Вучиќ реши со еден удар да отепа неколку муви - Бојко и дружината во офсајд и жолт картон на ЕУ. Од многу лошо за Македонија ете колку толку некаков си мал Шенген за народот да не трпи толку и бар отворен простор за некоја поголема среќа и заработувачка која рака на срце не би ја имале во било каков сојуз со Бугарија, напротив. 

Ако некој ме прашува мене лично, најдобар сојуз или Шенген би било со Грција затоа што јазикот Коине е Македонски јазик измислен од Александар Македонски кој останал како аристократски јазик низ целиот Македонски Полуостров кај сите благородници и црквените лица до создавањето на новата земја Грција во 1831, после неуспешниот обид на " старогрчкиот " јазик кој се покажал многу непрактичен. 

Како и да е, на цела мака наша семакедонска, ете барем дочекавме Бугарите да пиштат и да вриштат од мака, плачат и кукаат дека сега се создава нова форма на Југославија од која тие имаа(т) комплекси и голем проблем - нема да можат да уценуваат и да им проаѓаат финтите кои никогаш не им поминале, да не убедат дека сме Бугари и на тој начин да ја дрпнат Македонија за исполнување на Санстефанскиот им сон. 

ЦЕЛО ВРЕМЕ СЕ ЧУДЕВ КАДЕ Е ГОСПОД, ГЛЕДА ЛИ, ШТО ПРАВИ .... АМА СЕГА ГЛЕДАМ ДЕКА Е СЕМОЌЕН И ИМА УШТЕ МНОГУ ДА КАЖЕ ЗА СИТЕ СИТЕ НАШИ МАКИ МАКЕДОНСКИ, ОВА Е САМО ПОЧЕТОК. НАЈЛОШОТО ПОМИНА, ПОЛОШО НЕ МОЖЕЛО ДА БИДЕ И САМО ГОРЕ ИМА ДА ОДИМЕ ПА КОЛКУ И ДА Е ЛОШО. ЧУВАЈ НЕ ГОСПОДЕ И ДАЈ НИ  УШТЕ ПАМЕТ, СИЛА И ЉУБОВ ДА ИЗДРЖИМЕ. 

АМИН !!! 

 

На прво место

Историја

News image

Христо Узунов

Роден е во Охрид, на 22 февруари 1878 година во Охрид. Уште како ученик на Солунската егзархиска гим...

Иселеници

News image

Зошто изумираат јазиците

Историскиот развој на светските јазици е приказна за себе ...

Култура и туризам

News image

Легенди од Кратово и Кратовско

Гаѓан камен На 24 километри западно од Кратово, во непосредна близина на познатиот археолошки локал...

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) (4)

Александар пресметал дека со една изненадувачка демонстрација на сила, би можел да...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.