Среда, 31 Март 2010   
Во Тирана наскоро месечник на македонски јазик
Македонско друштво „Илинден“ - Тирана, Албанија
Наскоро Македонците во Тирана ќе добијат месечен весник на македонски јазик, под името „Илинден“. Месечникот ќе се печати на 28 страници, А-4 формат, во тираж од 1.000 примероци, а издавач на месечникот е Македонското друштво „Илинден“ од Тирана.

Покрај месечникот „Преспа“ на македонски јазик кој години наназад излегува во областа Мала Преспа, ова ќе биде втор печатен медиум на македонски јазик за Македонците во Тирана, Голо Брдо и Гора.

- Владее голем интерес кај Македонците во Тирана за печатен медиум. Оттука и нашата решеност да се зафатиме со овој предизвик и информативниот простор во Албанија го пополниме со уште еден печатен месечник на македонски јазик под името „Илинден“. Се надеваме дека ќе изобилува со информативни содржини од животот, работата и положбата на Македонците во главниот град на Република Албанија, Тирана, како и во областите Голо Брдо и Гора, - изјави претседателот на Македонското друштво „Илинден“ од Тирана, Никола Ѓурѓај.
 

На прво место

News image

Список на делегати за 17 Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе се одржи на 12.12.2021 во СЦ Јане Сандански во Скопје

Список на делегати за 17 Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе се одржи на 12.12.2021 во СЦ Јане Санданс...

Иселеници

News image

ЊУЈОРК – ГРАДОТ НА ЖИВЕЕЊЕТО НА Георги (ЏОРЏ) Томов - ДЕЛ (8)

Во метрополата Њујорк се издвојуваат, пристанишниот, тргов...

Фељтон

News image

ОПИС НА ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМАТА БИТКА КАЈ ГАВГАМЕЛА (11)

  Во ова продолжение за читателите ќе  претставиме дел од седмата глава &...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.