Четврток, 29 Јули 2010    PDF Печати Е-пошта
Од Бигроскиот манастир свечено беше испратена Илинденската коњаница за Крушево
{besps}photo/ilindenski-mars-gostivar|width=600|height=400{/besps}
Од древното македонско светилиште св. Јован Бигроски, днеска свечено беше испратена илинденска коњаница, која на 31 август ќе пристигне во легендарното Крушево а на 2 август ќе учествува на централната прослава посветена на Илинден.

Петмина младинци од Гостивар облечени во комитска облека и со коњи ќе ја минат патеката по која пред 107 години, ја минале браќата Филип и Угрин Канчески од Галичник, кои на востаниците им однесле две црешови топчиња, а ги конструирале и ги изработиле монасите на Бигроскиот манастир. Коњаницата која ќе мине низ селата Галичник. Тресонче, Лазарополе, Другово, Цер, и ќе пристигнат на Гумење Крушево, со себе носат црешово топче, прототип на илинденските, кое за оваа пригода го изработи дипл. грд. инг. Тодор Динговски - Тоше од с. Маврово.

Коњаницата ќе мине околу двестотини километри низ планинските до Крушево.

Во манастирската црква св. Јован Крстител, игуменот на Бигорскиот манастир, архимандритот Партениј и монасите во овој манастир ги благословија комитите и им посакаа среќен пат. Во оваа пригода архимандритот Партениј рече: во овој манастир, пред 107 години, монасите ги проектирале и изработиле две црешови топчиња и оружје кои биле однесени во Крушево, а востаниците преку нив го огласиле почетокот на Илинденското востание и се бореле против османлиите. Монасите, како што потсети архиманадаритот Партениј, секогаш биле поттикнвуачи на слободарскиот и националнииот дух.

Според отец Партениј од историските настани треба да повлечеме поука, историјата треба да се учи за да не ни се повторуваат многу немили настани. При тоа, треба да ја чуваме слогата и да не ја забораваме љубовта кон татковината, како што ја имале нашите претци, бидејќи татковинта е нешто свештено, благородно и возвишено.

Комитите покрај монасите, на долгиот тридневен Илинденски марш, ги испратија голем број граѓани од долнорекланските села, од Гостивар и градоначалникот на Општина Маврово и Ростуше г. Мукрем Мехмеди.

Младите си дадоа завет дека и во иднина ќе ги негуваат илинденските традиции.

Со поаѓањето од Бигроскиот манастир” за Крушево, се присетуваме на нашите славни Илинденци и на народот кој им давал голема подршка во сенародното ослободително востание, ветуваме сека во иднина „Илинденскиот марш“ ќе стане традиционален.
 

На прво место

News image

Поднесена кандидатура за Мицкоски за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, ја потпишаа 50 делегати

До партиските органи на ВМРО-ДПМНЕ, пристигна кандидатура за претседател на партијата потпишан...

Историја

News image

Автономна Македонија (белградски весник)

АвтономнаМакедониjа (La Macédoine autonome). "Балканотнабалканскитенароди - МакедонијанаМакедонците"...

Иселеници

News image

ПРОМОЦИЈА НА ДЕЛА НА ДУШАН РИСТЕВСКИ - МАКЕДОН ВО ТОРОНТО

Во организација на Литературното друштво „Браќа Миладиновц...

Култура и туризам

News image

Легенди и верувања: Од минатото на селото Арвати

Легендите и митолошките верувања се често застапени сред луѓето кои се интересираат и сакат да знаат...

Фељтон

News image

БИТКАТА КАЈ СУСА И ИДНИТЕ ОСВОЈУВАЊА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – ГОСПОДАРОТ НА АЗИЈА (12)

Александар пристигнал во градот Суса на 15 декември 331 година пред Христа и бил п...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.