Вторник, 18 Јануари 2022    PDF Печати Е-пошта
Борислав Стоилковиќ : Акредитацијата ми е одбине на НАЦИОНАЛНА ОСНОВА, затоа што сум СРБИН
1614242
 
Повторно без образложение, на еден час пред официјалниот протокол, за посетата на бугарскиот Премиер Кирил Петков, на МАКЕДОНИЈА, ми се јави некој од ВЛАДАТА и ме информираше дека ми е одбиена АКРЕДИТАЦИЈАТА, а душа напатена, не знаеше зошто бидејки нему ну рекле само да се јавува на телефон.Што значи дека акредитацијата ми е одбине на НАЦИОНАЛНА ОСНОВА, затоа што сум СРБИН.
Или евентуално, што е малку веројатно, дека и понатака СЕ ПЛАШАТ ОД МОИТЕ ПРАШАЊА.
 
Изгледа дека сеуште Бугарите, а и КОМУНИСТИЧКИВЕ ОДРОДИ, се сеќаваат дека на денот на потпишување на КРЕТЕНОДЕБИЛНИОВ ДОГОВОР за добрососедство, ги ПРАШАВ „Зошто само МАКЕДОНИЈА има ОБВРСКИ, за почитување на договорот, а Бугарија нема?“, на што тогаш ми одговори „БИВШИОТ“ Премиер, дека „ОБВРСКИТЕ СЕ ПОДРАЗБИРААТ ДЕКА СЕ ОБОСТРАНИ, ЗАТОА НЕМАЛО ПОТРЕБА ДА БИДАТ ЗАПИШАНИ“, претпоставувам дека заради ова ми е одбиена акредитацијата, плашејки се да не случајно сега ги прашам КАДЕ Е ОБОСТРАНОСТА НА ОБВРСКИТЕ?
 
ЗОШТО МАКЕДОНИЈА НЕ СМЕЕ ДА СЕ МЕША ВО ВНАТРЕШНИТЕ РАБОТИ НА БУГАРИЈА, А БУГАРИЈА СМЕЕ? (ова ќе си го прашам Мариќиќ, секако во прва прилика кога ќе го видам).
 
На интервијуто за Сител вчера бугарскиот Премиер на прашање зошто неможе да има реципроцитет? одговори дека „ ВО БУГАРИЈА БИЛО ПОРАЗЛИЧНО ВО УСТАВОТ, ОТКОЛКУ ВО МАКЕДОНИЈА, БИДЕЈКИ ВО МАКЕДОНСКИОТ УСТАВ ИМАЛО ПОВЕЌЕ НАЦИИ СПОМНАТИ, А ВО БУГАРСКИОТ НЕМАЛО И СИТЕ БИЛЕ ИСТИ, но секако како и општо Бугар ако не излаже не е жив, па така и во Бугарскиот устав се спомнати и други нации како ТУРЦИ И РОМИ и тука ќе следеше прашање ЗОШТО ИЗЛАЖАЛ НА ИНТЕРВЈУТО И ДАЛИ И КОЛКУ СЕ ПЛАШАТ ОД МАКЕДОНЦИТЕ ВО ПИРИНСКА МАКЕДОНИЈА?
 
И трето прашање ќе ми беше за историјата ДАЛИ ЗНАЕ ДЕКА НА КАРТАТА НА САНСТЕФАНСКА БУГАРИЈА 2/3 ОД ТАКВАТА ДРЖАВА Е ГЕОГРАВСКИ ЕТНИЧКА МАКЕДОНИЈА?
 
Како и да е, секако ќе најдам начин како да ги поставам овие прашања.
 

На прво место

News image

Членови на Унија на Ветерани на ВМРО-ДПМНЕ ОК Гостивар учествуваа на денешниот настан во организација на Унијата на жени

Во организација на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ денес петок 20.05.2022 г. на кејот на Река Вардар-Г...

Историја

News image

ГРЦИЈА ГО ПРИЗНАЛА ПОСТОЕЊЕТО НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК УШТЕ ВО 1923 г.

Документот е официјален договор од Воденскиот Јавен Нотар , во 1923 година, меѓу македонски жители н...

Иселеници

News image

Интервју на мишо нетков со георге томов – дел II (32)

Има луѓе предодредени, надарени. Целиот живот го минуваа...

Култура и туризам

News image

Основање на селото Бапчор

За основањето на селото Бапчор постојат неколку преданија, што се пренесувале од колено на колено пр...

Фељтон

News image

РАЗЗИДУВАЊА МЕЃИ ЧЛЕНКИТЕ НА ПОНАРЕШНИТЕ ВОЕНИ СОЈУЗИ (34)

Ова, навистина, бил момент на слава за Атина кој бил восхитувачки прославен, со об...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.